Przed kościołem świętej Anny na Krakowskim ludzie od rana kupują palemki. O godzinie 12.00 rozpoczęła się tam główna Msza święta. Przeszła procesja z palmami.
- Co roku święcimy palmy w kościele świętej Anny - mówiły warszawianki, które spotkaliśmy przed świątynią. - Potem, jeśli pogoda dopisze, spacer. Ewentualnie ciastko. Pogoda tym razem nie dopisała, ale spotkanie jest. Jak zawsze - opowiadały.
Niedziela Palmowa
Palmy na Krakowskim Przedmieściu
Ręcznie robione albo kupne
Uroczystości odbywają się we wszystkich warszawskich parafiach.
Na przykład w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Pradze na mszach było tłoczno, a palemki ludzie kupowali prosto z kartonów czy składanych stoliczków. Cześć osób przyszła jednak z własnoręcznie wykonanymi ozdobami.
Niedziela Palmowa
A po czym poznać idealną palemkę? Po kolorach, baziach, kwiatkach, bukszpanie - odpowiedzi wiernych na to pytanie były bardzo różne.
Coraz bliżej święta
Dziś Niedziela Palmowa, która w Kościele katolickim kończy Wielki Post i rozpoczyna Wielki Tydzień - okres upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.
Niedziela Palmowa w kalendarzu chrześcijańskim jest świętem ruchomym, przypada na siedem dni przed Wielkanocą. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa - świąt wielkanocnych.
Podziel się jajkiem już w Niedzielę Palmową
Dziś można też pomóc biednym, przekazując w kilkunastu kościołach w Warszawie i w jednym konstancińskim świeże jajka. To akcja Banku Żywności. Czytaj więcej: TU ODBYWAJĄ SIĘ ZBIÓRKI.
Wielkanocne Kiermasze
Do Domu Polonii w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 64) warto wybrać się na wystawę-kiermasz stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Atrakcją wystawy są m.in. palmy wileńskie, które wyróżniają się bogactwem barw, wielością roślin, smukłością i różnorodnością w kształcie, wykonane są ze zbieranych na jesieni traw, kwiatków i mchów, układanych w artystyczne kompozycje.
Cały czas trwa również Jarmark Wolski na ulicy Chłodnej. Można tu kupić tradycyjne kiełbasy, sery, wędliny, a także pieczywo. Jarmark przy Chłodnej potrwa do 7 kwietnia.
Kiermasz Wielkanocny został też po raz pierwszy na Żoliborzu. 14 stoisk z regionalnymi wyrobami spożywczymi, artystycznymi i pamiątkarskimi zlokalizowanych zostało na Placu Wilsona między ulicami Krasińskiego i Mickiewicza (po stronie kina "Wisła"). Czynny będzie do 6 kwietnia. Codziennie w godz. 11:00 - 20:00.
PAP/band//mz