Warszawa nie otworzy przedszkoli i żłobków. Zamknięte będą też biblioteki i obiekty sportowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: oczekujemy jasnych wytycznych w rozporządzeniu
Trzaskowski: oczekujemy jasnych wytycznych w rozporządzeniuTVN24
wideo 2/3
Trzaskowski: oczekujemy jasnych wytycznych w rozporządzeniuTVN24

W czwartek warszawski ratusz podjął decyzję o wstrzymaniu się z otwarciem placówek kulturalnych, sportowych, żłobków i przedszkoli. Władze stolicy twierdzą, że nie ma szczegółowych wytycznych oraz stosownych rozporządzeń ze strony rządowej.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 6 maja możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli. Natomiast 4 maja zostanie zdjęty zakaz działalności instytucji kultury i wprowadzona możliwość otwarcia obiektów sportowych.

"Domagamy się jasnych wytycznych"

Jeszcze tego samego dnia Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy poinformował, że miasto nie będzie gotowe na otwarcie placówek. Jak przekonywał, nikt ze strony rządowej nie konsultował zakresu zmian w obostrzeniach z samorządowcami. Aby bezpiecznie otworzyć podlegające miastu placówki, brakuje przede wszystkim szczegółowych wytycznych.

W czwartek stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że otwarcie przedszkoli, żłobków, instytucji kultury i obiektów sportowych podległych miastu zostaje wstrzymane. – Nie widzę możliwości otwarcia 6 maja żłobków i przedszkoli, które podlegają miastu. Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo maluchów, ich rodziców i dziadków oraz personelu placówek. Chcemy rozmawiać z rządem i zwalczać epidemię, dlatego domagamy się jasnych wytycznych od rządu w sprawie reżimu sanitarnego - przekazał cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

Jak zaznaczają przedstawiciele ratusza, potrzebne są informacje między innymi o zasadach zachowania odległości między dziećmi, spożywania posiłków, organizacji zajęć czy procedury odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa u opiekunów dziecka.

Biblioteki i galerie sztuki pozostaną zamknięte

Wstrzymane zostanie również otwarcie instytucji kultury. Rząd zezwolił na otwarcie między innymi bibliotek i galerii sztuki.

- W Warszawie otwarcie miejskich muzeów i bibliotek publicznych nastąpi w późniejszym terminie, o czym będziemy na bieżąco informować. Otwarcie instytucji kultury wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców - czytelników, zwiedzających oraz pracowników instytucji. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom związanym z epidemią - przekazała Aldona Machnowska-Góra, odpowiedzialna za kulturę i komunikację społeczną w warszawskim ratuszu.

W przypadku działalności bibliotek niezbędne jest zastosowanie rekomendacji Biblioteki Narodowej. Natomiast otwarcie muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, według informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należy przeprowadzać według trzystopniowego procesu. Wcześniej placówki muszą między innymi doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia - w tym plastikowe przegrody, dokonać zmiany trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym, czy przeprowadzić przegląd sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego.

Jak zaznaczają przedstawiciele ratusza, wdrożenie tego "nie jest możliwe z dnia na dzień. Każde z działań wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu, ale i dodatkowych środków".

Problem z obiektami sportowymi

Zdaniem ratusza brak szczegółowych wytycznych sanitarnych spowoduje również opóźnienie przy otwarciu obiektów sportowych.  - Szczątkowe wytyczne znajdują się z projekcie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do którego nanieśliśmy szereg uwag - poinformowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Zdaniem wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, rządowe wytyczne co do otwarcia żłobków i przedszkoli są "bardzo klarowne":

"Dajemy bardzo klarowne wytyczne"
"Dajemy bardzo klarowne wytyczne"TVN24

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Martwego noworodka znaleziono na jednym z przystanków autobusowych w gminie Halinów. Sprawę wyjaśniają służby.

Martwy noworodek w reklamówce. Dziecko znaleziono na przystanku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasażerowie podróżujący koleją muszą liczyć się z utrudnieniami. Doszło do awarii urządzeń sterowania ruchem na linii radomskiej. Utrudnienia występują od Alej Jerozolimskich do Czachówka. Trwa przywracanie rozkładowego ruchu pociągów.

Awaria urządzeń sterowania ruchem na linii radomskiej

Awaria urządzeń sterowania ruchem na linii radomskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej zginął 37-latek, który jechał autem z żoną i dwójką dzieci. Wjechał w nich rozpędzony volkswagen, którym podróżowało pięć osób. Kobieta z tego samochodu trafiła w stanie ciężkim do szpitala. Trzem mężczyznom nic się nie stało, byli pijani. Trwają poszukiwania czwartego. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że miał sądowy zakaz prowadzenia i był notowany.

Wjechali w auto rodziny z dziećmi. Jeden z nich uciekł po wypadku. Nagranie i nowe informacje

Wjechali w auto rodziny z dziećmi. Jeden z nich uciekł po wypadku. Nagranie i nowe informacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto zapowiedziało zmiany na Park and Ride Połczyńska. Pojawią się nowe nasadzenia, ławki czy zbiorniki retencyjne. W założeniach urzędników parking ma być wręcz... miejscem rekreacji i wypoczynku. Czy to realne? Okaże się w 2027 roku, na kiedy zaplanowano ukończenie inwestycji.

Parking z zielenią i miejscem do rekreacji. "Pierwsza tego typu inwestycja w mieście"

Parking z zielenią i miejscem do rekreacji. "Pierwsza tego typu inwestycja w mieście"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku rozpoczęła się przebudowa ważnego skrzyżowania. Jak zwyczajowo bywa przy tego typu inwestycjach, urzędnicy przygotowali objazd newralgicznego miejsca. Ustawiono znaki przedstawiające schemat nowej organizacji ruchu, które od razu przykuły uwagę mieszkańców, a wręcz stały się memem.

Znak, od którego zakręci się w głowie

Znak, od którego zakręci się w głowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

17-latek jest podejrzany o brutalny atak na kobietę w Otwocku. Nastolatek miał zadawać jej ciosy nożyczkami w głowę przy próbie wyrwania torebki. Zatrzymali go świadkowie.

Chciał wyrwać kobiecie torebkę, zaatakował ją nożyczkami w głowę

Chciał wyrwać kobiecie torebkę, zaatakował ją nożyczkami w głowę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 42-latka, który najpierw wyniósł alkohole z marketu, a potem - kiedy pracownik ochrony zainterweniował - zaatakował go wymachując tasakiem i grożąc mu śmiercią.

Ukradł alkohol, wymachiwał tasakiem. Na karę poczeka na wolności, ale do marketu nie wejdzie

Ukradł alkohol, wymachiwał tasakiem. Na karę poczeka na wolności, ale do marketu nie wejdzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem na trasie S8 w miejscowości Radziejowice-Parcel (powiat żyrardowski). Zginął pieszy potrącony przez kierowcę auta osobowego. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku.

Pieszy potrącony na drodze ekspresowej. Zginął

Pieszy potrącony na drodze ekspresowej. Zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci poszukują świadków śmiertelnego wypadku, do którego doszło na Mickiewicza w Żyrardowie. Kierowca dostawczego pojazdu uderzył w rowerzystę, który - jak informowali funkcjonariusze - nie zszedł z roweru przed przejściem dla pieszych.

Rowerzysta odrzucony na kilkanaście metrów. Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku

Rowerzysta odrzucony na kilkanaście metrów. Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę wieczorem w miejscowości Siekluki koło Płońska (Mazowieckie) dachował samochód. Zginęła jedna osoba.

Auto dachowało, zginęła pasażerka

Auto dachowało, zginęła pasażerka

Źródło:
PAP

Największe, najdłuższe i najstarsze święto nauki wraca do Warszawy. Ponad 900 wydarzeń zorganizowanych przez 115 jednostek naukowych i edukacyjnych odbędzie się podczas 28. Festiwalu Nauki. Wydarzenie potrwa od 20 do 29 września.

Wykłady, debaty i warsztaty. Ponad 900 wydarzeń na Festiwalu Nauki

Wykłady, debaty i warsztaty. Ponad 900 wydarzeń na Festiwalu Nauki

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił, że zwróci się do Rady Warszawy o pomoc finansową na odbudowę dla Kłodzka i Nysy. Poinformował też o rozpoczęciu zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian. Akcja prowadzona jest również w dzielnicach.

Mobilizacja w dzielnicach, rozpoczęły się zbiórki dla powodzian. Co i gdzie można przynieść

Mobilizacja w dzielnicach, rozpoczęły się zbiórki dla powodzian. Co i gdzie można przynieść

Źródło:
PAP

Warszawscy strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie, że w parku w zbiegu Kobielskiej i Podskarbińskiej przebywa mężczyzna z niepełnosprawnością, który nie ma jak wrócić do domu, ponieważ zniknął jego wózek inwalidzki. Pomogli i odnaleźli wózek - stał przed drzwiami mieszkania mężczyzny.

Tajemnica znikającego wózka

Tajemnica znikającego wózka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lotnisko Chopina od 18 września szykuje planowany remont drogi startowej, który potrwa do 10 listopada. Z tego powodu starty i lądowania będą odbywały się nad Włochami, Bemowem, Ochotą, a także Piasecznem.

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina. W trzech dzielnicach może być głośniej

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina. W trzech dzielnicach może być głośniej

Źródło:
PAP

Jedna ofiara śmiertelna i cztery ranne osoby, w tym dwoje dzieci. W nocy z soboty na niedzielę doszło do zderzenia dwóch aut przy Torwarze, z czego jedno uderzyło jeszcze w bariery energochłonne. W samochodzie, który najechał na tył innego auta, podróżowało trzech nietrzeźwych mężczyzn. Śledczy ustalają, który z nich prowadził.

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę zatrzymano dowód rejestracyjny samochodu, którym poruszał się Jarosław Kaczyński - przekazał rzecznik partii Rafał Bochenek. Wcześniej tego dnia przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbył się protest przedstawicieli PiS-u. To, że doszło do takiej sytuacji, potwierdziła Komenda Stołeczna Policji. Wskazano, że to nie była interwencja własna, lecz reakcja na zgłoszenie i dotyczyła zbyt ciemnych szyb w samochodzie.

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

Źródło:
tvn24.pl

Okres wakacji upłynął stołecznym szkołom pod znakiem remontów. Te udało się zrealizować w blisko 150 placówkach. Sprawdziliśmy, jaki był zakres prac i ile to kosztowało.

W wakacje remontowali blisko 150 szkół, nie wszędzie udało się skończyć prace

W wakacje remontowali blisko 150 szkół, nie wszędzie udało się skończyć prace

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez całą sobotę strażacy z Mazowsze mieli pełne ręce roboty w związku z silnym wiatrem i opadami w regionie. Kilkanaście dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych przez trąbę powietrzną, która przeszła pod Radomiem. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim. Sprawdziliśmy też, jak intensywne opady wpłynęły na poziom Wisły w Warszawie.

Zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad setka interwencji na Mazowszu i prognozy

Zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad setka interwencji na Mazowszu i prognozy

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni pokazał, jak wygląda nowe oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej. Kilkadziesiąt nowych klimatycznych latarni zastąpiło stare i wysłużone. Energooszczędne oprawy minimalizują też zanieczyszczenie światłem z myślą o dzikich mieszkańcach parku.

Nowe oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej. Zmniejsza zanieczyszczenie światłem i zużywa mniej prądu

Nowe oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej. Zmniejsza zanieczyszczenie światłem i zużywa mniej prądu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzą działania pod nazwą "Ciche miasto II". Sprawdzają, czy samochody nie generują nadmiernego hałasu. Zwracają też uwagę na agresywne zachowania kierowców wobec pozostałych uczestników ruchu.

567 mandatów na w sumie ponad 240 tysięcy złotych. Za ryczące silniki

567 mandatów na w sumie ponad 240 tysięcy złotych. Za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby trafiły do szpitala po tym, jak w nocy z piątku na sobotę zostały potrącone na przejściu dla pieszych przy ulicy Okrzei. Policja szuka kierowcy, który porzucił samochód i uciekł pieszo.

Potrącił w nocy dwie osoby, porzucił auto i uciekł

Potrącił w nocy dwie osoby, porzucił auto i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl