Najnowsze

Autobus rozwiezie żywność potrzebującym. "Najważniejsze jest ograniczenie ryzyka"

Najnowsze

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Minister Zdrowia apeluje o nieukrywanie faktu zachorowania
Minister Zdrowia apeluje o nieukrywanie faktu zachorowaniaTVN24
wideo 2/4
TVN24Minister Zdrowia apeluje o nieukrywanie faktu zachorowania

Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego warszawski ratusz zmodyfikował sposób pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Autobus pod szyldem Mobilnego Punktu Poradnictwa zmienił sposób działania i rozwozi teraz paczki z jedzeniem.

O zmianach w niesieniu pomocy bezdomnym urzędnicy ze stołecznego ratusza poinformowali w komunikacie.

Autobus rozwiezie żywność

- Noclegownie i schroniska działają. Nie możemy zostawić bezdomnych i osób w najtrudniejszej sytuacji w przestrzeni publicznej samym sobie. Zmieniamy natomiast sposób działania. Najważniejsze jest ograniczenie ryzyka zarażenia oraz zapewnienie bezdomnym żywności. Mobilny Punkt Poradnictwa stał się objazdowym punktem wydawania paczek żywnościowych – przekazał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Mobilny Punkt Poradnictwa, czyli autobus, który jeździ ulicami Warszawy po trasach najbardziej uczęszczanych przez bezdomnych – zmienił formułę działania. Przy wsparciu Banku Żywności SOS i Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego autobus stał się od wtorku, 17 marca, mobilnym punktem odbioru paczek żywnościowych dla bezdomnych. Prowadzą go na zlecenie miasta i przy wsparciu Zarządu Transportu Miejskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych, organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawa-Praga, Fortior-Fundacja Dla Wielu i Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża.

Jak informuje ratusz, osoby potrzebujące mogą odbierać paczki w czterech lokalizacjach: przystanek Dworzec Wschodni 09 (od ul. Kijowskiej), przystanek Plac Zawiszy 10, przystanek Nowolipki 01 i przystanek Park Traugutta 02.

Jadłodajnie pracują w zmienionym trybie

W zmienionym trybie działają również jadłodajnie. Caritas przy Żytniej zamiast posiłków wydaje suchy prowiant, podobnie jadłodajnia św. Ryszarda Pampuri przy Sapieżyńskiej oraz jadłodajnia Braci Mniejszych Kapucynów przy Miodowej. Caritas przy Grochowskiej oraz jadłodajnia Alter Ego przy Wiślanej wydają ciepłe posiłki i wpuszczają osoby małymi grupami.

W czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego osoby w kryzysie bezdomności mają utrudniony dostęp do darmowej żywności. Lokale gastronomiczne, które dotychczas wspierały bezdomnych, są zamknięte.

- Pracownicy organizacji pozarządowych podjęli dodatkowe działania w obliczu dramatu tych osób, które z dnia na dzień zostały odcięte od wsparcia. Organizacje zmieniły zakres swojej działalności, dostosowując ją do bieżących potrzeb i bardzo dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości - mówi cytowana w komunikacie prasowym Kamila Suchenek-Maksiak, przewodnicząca Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności.

Organizacje pozarządowe pomagające osobom w kryzysie bezdomności apelują o przekazywanie prowiantu, który można włożyć do paczek (np. konserwy, chleb czy inne produkty nadające się do spożycia bez obróbki termicznej). Ofiarodawców prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem Pomocy i Interwencji Społecznej na adres mailowy: acacko@spiis.pl. Do organizacji mogą się zgłaszać również osoby, które chciałyby być wolontariuszami w Mobilnym Punkcie Poradnictwa.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: urząd miasta

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości