Ponad 200 zakażeń w stolicy. Na Mazowszu zajęta ponad połowa łóżek dla pacjentów z COVID-19

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Minister zdrowia o szczycie czwartej fali
Minister zdrowia o szczycie czwartej faliTVN24
wideo 2/4
TVN24Minister zdrowia o szczycie czwartej fali

W piątek odnotowano w Warszawie ponad 200 nowych zakażeń koronawirusem. Tak wysoki dobowy bilans stwierdzono po raz ostatni pięć miesięcy temu. Mazowiecki Urząd Wojewódzki podaje, że obecnie na Mazowszu zajęta jest już ponad połowa łóżek, przygotowanych dla pacjentów z COVID-19. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 2771 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Mazowsze znalazło się tego dnia na drugim miejscu pod względem liczby potwierdzonych infekcji - 502 przypadki. Najnowsze dane mówią także o śmierci pięciorga mieszkańców Mazowsza. Czworo zmarło wyłącznie z powodu COVID-19, natomiast jedna osoba cierpiała także na schorzenia współistniejące.

Z codziennego raportu zakażeń koronawirusem wynika, że w Warszawie odnotowano w piątek 218 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarła jedna osoba, u której stwierdzono COVID-19 oraz choroby współistniejące.

Po raz ostatni powyżej 200 nowych przypadków stwierdzono w stolicy przed pięcioma miesiącami. Dokładnie 9 maja pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymało 205 osób.

Liczba nowych infekcji w stolicy rośnie systematycznie od wakacji. We wrześniu dobowy bilans wahał się średnio między 30-40 przypadkami. Z końcem miesiąca było ich jednak powyżej 60, a na początku października po raz pierwszy od maja przekroczono barierę stu potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W szpitalach na Mazowszu zajętych jest 430 łóżek covidowych

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł omówił w czwartek z dyrektorami mazowieckich szpitali przygotowania do czwartej fali pandemii. - Miejsc w szpitalach nie zabraknie, ale pamiętajmy, aby przede wszystkim zapobiegać - podkreślił wojewoda. - Pacjenci, którzy są obecnie hospitalizowani, zwłaszcza walczący o życie pod respiratorem, to w ogromnej większości osoby niezaszczepione. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili przeciw COVID-19 - aby zrobili to w trosce o swoje zdrowie, ale także ze względu na swoich bliskich, przyjaciół - zaapelował. - Szczepiąc się, chronimy nie tylko siebie, ale także wszystkich wokół - dodał.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz, na podstawie decyzji wojewody na Mazowszu działają trzy szpitale tymczasowe, które wyznaczone zostały jako placówki wiodące do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. Są to szpitale w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, są to na przykład szpitale wojewódzkie w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz Zakaźny w Warszawie.

Filipowicz zaznaczyła, że z uwagi na wzrost zakażeń wojewoda systematycznie podejmuje decyzje, by z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. - W październiku planowane jest powiększenie bazy łóżkowej do 100 łóżek w szpitalu tymczasowym w Siedlcach. Natomiast od 5 listopada jeden moduł dla chorych z COVID-19 ma uruchomić szpital tymczasowy w Ostrołęce - poinformowała. Ponadto w październiku 30 łóżek dla pacjentów z COVID-19 uruchomi też SPZOZ w Przasnyszu (oddział psychiatryczny).

- Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia są wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19 - poinformowała rzeczniczka wojewody. Dodała, że obecnie dla pacjentów z koronawirusem przygotowanych jest 807 łóżek, w tym 77 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 430 łóżek, w tym 61 łóżek respiratorowych. Natomiast w samej tylko Warszawie, na wszystkich poziomach zabezpieczenia, jest obecnie 301 miejsc, z czego zajętych jest 250. Natomiast w szpitalach tymczasowych na Mazowszu obecnie hospitalizowane są 292 osoby.

Rzeczniczka wojewody przekazała także, że w ostatnich tygodniach odbyły się również rozmowy przedstawicieli wydziału zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego z wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską oraz członkiem zarządu spółki Solec Arturem Krawczykiem, na temat przygotowania szpitala tymczasowego w Warszawie. Filipowicz zaznaczyła, że wszystkie strony potwierdziły gotowość systematycznego uruchomienia kolejnych modułów z łóżkami dla pacjentów, co pozwoli uchronić pozostałe warszawskie szpitale przed nakładaniem na nie decyzji zapewniającej obowiązek przygotowania łóżek na potrzeby pacjentów z COVID-19.

Z raportu przesłanego wojewodzie 14 października przez stołeczny ratusz wynika, że miasto udostępniło w podlegających mu placówkach 208 łóżek, w tym 40 miejsc respiratorowych dla pacjentów z COVID-19, z czego zajętych jest 188 miejsc, w tym 37 łóżek respiratorowych.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości