Transmisja mszy świętej z kościoła seminaryjnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie. Nabożeństwo, które rozpoczęło się o godzinie 11, można było zobaczyć w portalu tvn24.pl.
Transmisja niedzielnego nabożeństwa jest - jak podaje Archidiecezja Warszawska - odpowiedzią na potrzeby wiernych, osób starszych i o obniżonej odporności, którzy z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusem powinny pozostać w domach.
Msza święta rozpoczęła się o godzinie 11. w kościele przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Czytelnicy portalu tvn24.pl mogli w niej uczestniczyć za pośrednictwem strony internetowej.
Apel o korzystanie z mszy za pośrednictwem mediów
Do wirtualnego udziału w nabożeństwach zachęcał w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Apeluję, aby korzystać z formy mszy w radiu, mszy w telewizji. Mamy możliwość, tak jak zresztą arcybiskup Stanisław Gądecki napisał, przyjęcia komunii duchowej. Naprawdę jest to pora na to, żeby wykorzystać te środki, tym bardziej, że w kościołach jednak średnia wieku jest wyższa niż populacji. Powtarzał to też wczoraj minister zdrowia Włoch, że u nich ta duża śmiertelność wynika z bardzo wysokiej średniej wieku populacji północnych Włoch - mówił w "Jeden na Jeden" w TVN24.
Stanowisko w tej sprawie opublikowała także Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. "Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia" rekomenduje ona biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca niektórym grupom wiernych. W komunikacie wskazano, że dotyczy to osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji, a także dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę. Dyspensę mogą otrzymać także osoby, które czują obawę przed zakażeniem.
"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe" - podkreślono w komunikacie
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia