Podkowa Leśna zawiesza czynsze przedsiębiorcom. By nie upadli

Jakie kroki podejmuje Podkowa Leśna żeby pomóc przedsiębiorcom?
Źródło: TVN24
W Podkowie Leśnej (woj. mazowieckie) przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżenie czynszu za wynajem lokali, a nawet ich umorzenie na najbliższe trzy miesiące. - Kiedy my nie pomożemy sobie w tym najgorszym momencie, to później w ogóle możemy nie liczyć na zysk – przekonywał Artur Tusiński, burmistrz miasta w programie "Pomagajmy sobie".

Sklepy, restauracje, kawiarnie czy księgarnie są pozamykane albo świecą pustkami. Prowadzący je przedsiębiorcy boleśnie odczuwają skutki pandemii wywołanej koronawirusem. Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej zdaje sobie sprawę z zagrożenia. - Tam jest zatrudnionych mnóstwo osób. Gdy przedsiębiorca zbankrutuje, zostaną bez środków do życia - mówił .

Pomoc przyszłościowa

Dlatego zdecydował się na radykalny krok. Wszystkim przedsiębiorcom wynajmującym miejskie lokale, którzy zgłoszą się z taka prośbą do władz miasta, obniży czynsz na trzy miesiące o 70 procent.

- Z punktu widzenia biznesu: w momencie, kiedy mam przedsiębiorcę, który wynajmuje lokal miasta i on nam się, mówiąc kolokwialnie "wykłada", to zanim my ten lokal z powrotem uruchomimy, ściągniemy należności, podpiszemy jakieś umowy, wyjdziemy na jakąkolwiek prostą, tak, że on znowu zacznie przynosić zyski dla miasta, mogą minąć miesiące, jeżeli nie rok – uzasadniał decyzję burmistrz na antenie TVN24.

To jednak nie koniec. Ci, którzy swoje przedsiębiorstwo musieli całkowicie zamknąć z powodu epidemii, mogą liczyć na całkowite umorzenie czynszu. - Kiedy my w jakiś sposób nie pomożemy sobie w najgorszym momencie, okresie dwóch, trzech, czterech miesięcy, to później w ogóle możemy nie liczyć na zysk – wyjaśniał Tusiński.

By zapobiec kryzysowi

Jak dotąd czynsz obniżono lub umorzono siedmiu podmiotom. To będzie obciążenie, ale są wydatki, których w ogóle nie poniesiemy – mówił Tusiński, podając przykład odwołanych imprez plenerowych, które już się nie odbędą, dzięki czemu pieniądze zostaną w budżecie miasta.

I nawoływał do podobnych działań innych samorządowców i prywatnych właścicieli wynajmujących swoje lokale. - Każda forma odciążenia w perspektywie czasu zapobiegnie wielkiemu kryzysowi – podkreślał.

Możliwości są ograniczone

Ograniczenia w handlu i usługach wprowadzono 16 marca, po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Działalność galerii handlowych została ograniczona. Pozostały w nich otwarte tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie. Zawieszona została działalność restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. Obowiązuje zakaz odbywania się zgromadzeń powyżej 50 osób.

Czytaj także: