Komisja w areszcie i więzieniu. Przesłuchania do późnego wieczora

[object Object]
Patryk Jaki o wtorkowym posiedzeniuTVN24
wideo 2/2

Grażyna K.-B. odmówiła składania zeznań przed komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji - poinformował członek komisji Sebastian Kaleta. We wtorek wieczorem na niejawnych posiedzeniach we Wrocławiu przesłuchano dwie inne osoby aresztowane w sprawie korupcji przy dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Komisja we wtorek po godzinie 14 rozpoczęła w Zakładzie Karnym nr 1 przesłuchanie adwokat Grażyny K.-B. w związku z prowadzonym przez wrocławską prokuraturę regionalną śledztwem w sprawie "dzikiej reprywatyzacji". Komisja badała sprawę nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10.

Przesłuchania do wieczora

- Grażyna K.-B. odmówiła składania zeznań przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Oświadczyła, że ma to związek z faktem, że postawiono jej w tej sprawie zarzuty - poinformował Kaleta. Dodał, że komisja na swoim następnym posiedzeniu w czwartek zdecyduje, czy ukarać świadka za odmowę składania wyjaśnień, ponieważ "K.- B. ma postawione zarzuty i jej sytuacja jest inna od urzędniczki, którą wczoraj komisja ukarała grzywną za odmowę składania zeznań".

W poniedziałek komisja nałożyła 3 tys. zł grzywny na byłą urzędniczkę ratusza, która odmówiła składania zeznań. Złożyła ona tylko oświadczenie na piśmie, a potem powołała się na to, że ma postawione zarzuty; Kaleta twierdzi, że takich zarzutów kobiecie nie postawiono. Jeszcze we wtorek w areszcie śledczym we Wrocławiu w charakterze świadków miały zeznawać dwie kolejne osoby - adwokaci Andrzej M. oraz Tomasz Ż. Przesłuchania trwały do późnego wieczora.

Wcześniej informowano, że we wtorek ma zostać przesłuchany również "handlarz roszczeń" Maciej Marcinkowski, który przebywa we wrocławskim areszcie. - Zostanie on dowieziony na przesłuchanie w czwartek na posiedzenie komisji w Warszawie. Jego przesłuchanie będzie wyłączone z jawności – powiedział PAP rzecznik komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Oliwer Kubicki Kubicki.

"Dojść do prawdy"

- Liczymy na to, że znajdziemy dzisiaj kolejne argumenty, które pozwolą nam dojść do prawdy - powiedział jeszcze przed wtorkowym posiedzeniem Patryk Jaki, przewodniczący komisji.

Jak zaznaczył, komisja została we wtorek podzielona na trzy zespoły, które będą prowadziły przesłuchania w zakładzie karnym i areszcie śledczym. - I zobaczymy, czy świadkowie będą mówili, czy skorzystają z prawa do odmowy odpowiedzi na pytania komisji - skwitował Jaki.

Pytany był również o prezydent stolicy, która nie chce odpowiadać przed członkami komisji. - To nie jest tak, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w ogóle nie mówi. Chodzi po mediach i mówi – zaznaczył Jaki. I dodał, iż różnica polega na tym, że w ten sposób prezydent Warszawy nie składa oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej. - W mojej ocenie jest to kpina z obywateli. My działamy w imieniu państwa. Te wyjaśnienia nie należą się nam, jako osobom personalnym, ale przede wszystkim obywatelom, w imieniu których pani prezydent dysponowała potężnym majątkiem - podsumował Jaki.

Znany biznesmen i mecenasi

Wszyscy świadkowie, których komisja chciała przesłuchać we wtorek, to adwokaci specjalizujący się w reprywatyzacji. Wszyscy zostali zatrzymani 11 maja przez CBA pod zarzutem udziału w oszustwie. Dwoje z nich było w przeszłości kuratorami spadku. Występowali do sądów z wnioskami o zniesienie roszczeń do nieruchomości. Za swoje działania mieli otrzymywać kwotę odpowiadającą wartości udziałów w roszczeniach należących do osób, które rzekomo reprezentowali.

Śledztwo prokuratury, w którym zostali zatrzymani adwokaci, dotyczy czterech nieruchomości w Warszawie - przy Twardej 8, Twardej 10, Królewskiej 39 i Placu Defilad (dawny adres to ul. Sienna 29). W poniedziałek odbyło się pierwsze oficjalne posiedzenie komisji. Stawiło się troje świadków.

Elitarne gimnazjum

Na działkach przy Twardej znajduje się budynek po elitarnym gimnazjum numer 42. Jego uczniowie musieli się z niego wyprowadzić ze względu na roszczenia. W ubiegłym roku przenieśli się do placówki na Żywnego.

Reprywatyzacji nieruchomości sprzeciwiali się rodzice i uczniowie. Mimo protestów urzędnicy ratusza podkreślali, że muszą oddać grunt . Do wiosny ubiegłego roku. Wtedy w sprawie nastąpił nieoczekiwany zwrot. W Brazylii odnaleziony został zaginiony spadkobierca przedwojennych właścicieli części nieruchomości przy Twardej, którym kilka lat temu wypłacono już odszkodowanie.

Ratusz zamroził zwrot.

RELACJA PIERWSZYCH PRZESŁUCHAŃ W SPRAWIE TERENU PRZY TWARDEJ:

Główne zdjęcie: Maciej Kulczyński/PAP

[object Object]
Przykład pszczółki MaiTVN24
wideo 2/14

ran/PAP/pm/jb

Pozostałe wiadomości

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl

To było klasyczne oszustwo "na policjanta". Mężczyzna podający się za policjanta wmówił kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone. Ta wypłaciła oszczędności i zostawiła w umówionym miejscu. Mężczyzna je odebrał. Nie wiedział, że został nagrany.

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej od 2017 roku warszawscy urzędnicy wiedzieli, że przejście na Woronicza, gdzie we wtorek zginęły dwie osoby, jest skrajnie niebezpieczne dla pieszych. Jak zauważa ekspert, autorzy audytu wykonanego na zlecenie ratusza dokładnie przewidzieli czarny scenariusz, który stał się faktem. Urzędnicy zapowiadają zmiany w tym miejscu, dlaczego nie zareagowali wcześniej?

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny sanepid po analizie jakości wody w Jeziorku Czerniakowskim poinformował, że można się tam kąpać. W ubiegły czwartek zakazano kąpieli.

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Źródło:
PAP

Na Bemowie rozpoczęło się drążenie tuneli ostatniego odcinka drugiej linii metra. W pierwszym etapie prac tarcza Anna ma do pokonania nieco ponad 1060 metrów. W ten sposób połączy dwie nowe stacje: Karolin i Chrzanów.

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Źródło:
PAP