Liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli Misterium Zbawcze Chrystusa, obchodzone dla upamiętnienia jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Według Ewangelii w Wielki Czwartek Jezus spożył z uczniami swoją Ostatnią Wieczerzę przed ukrzyżowaniem.
Z kolei obrzęd obmycia stóp podczas mszy św. w Wielki Czwartek symbolizuje służebny charakter kapłaństwa i realizację Chrystusowego testamentu "wzajemnej miłości". Zwyczaj ten nawiązuje do umycia nóg apostołom przez Chrystusa, co - jak zapisał św. Jan - stało się w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy. Wówczas - według ewangelisty - Jezus powiedział: "Dałem wam (...) przykład, abyście i wy tak czynili, jak ja wam uczyniłem".
"Musimy umieć dzielić się tym, co mamy"
Wcześniej kard. Kazimierz Nycz odprawił mszę św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w której uczestniczyło ok. 500 kapłanów Archidiecezji Warszawskiej. Podczas homilii kardynał Kazimierz Nycz wskazywał głównie na "misję świadczenia o Bogu", która powinna przyświecać kapłanom.
Metropolita warszawski przywołał też słowa papieża Franciszka, który mówił, że "pragnie Kościoła ubogiego i chce Kościoła dla ubogich". Podkreślił, że słowa te są szczególnie zobowiązujące dla kapłanów. - W tej dziedzinie papież będzie dla kapłanów bardzo wymagającym papieżem - podkreślił.
PAP, dp//tka