Kandydaci o zwężeniu Górczewskiej: dwóch na "tak", trzech przeciw

[object Object]
Trzaskowski o zwężeniu GórczewskiejTVN24
wideo 2/3

Po raz pierwszy zgodnie, Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski, przyznali, że są przeciw zwężeniu Górczewskiej. Sceptycznie do tej kwestii podchodzi też Jakub Stefaniak z PSL. Zupełnie innego zdania jest kandydatka ruchów miejskich Justyna Glusman i Jan Śpiewak reprezentujący komitet Wygra Warszawa. Oboje zwracają uwagę na to, że kwestię przyszłości wolskiej arterii przesądziły konsultacje społeczne.

Pod koniec czerwca władze miasta ogłosiły decyzję o zwężeniu Górczewskiej z trzech do dwóch pasów ruchu. Na razie, ma ono objąć obie jezdnie na wolskim odcinku ulicy. Plany ratusza mogą pokrzyżować nadchodzące wybory samorządowe. Zebraliśmy opinie kandydatów na prezydenta Warszawy na temat przyszłości tego projektu.

Ruchy miejskie na "tak"

- W przeciwieństwie do Jakiego i Trzaskowskiego, którzy chcą więcej betonu i smogu, jestem za Górczewską zieloną, obsadzoną szpalerem drzew, wyglądającą nie jak arteria przelotowa, ale jak normalna miejska ulica - powiedziała Justyna Glusman.

Podkreśliła też, że ruchy miejskie chcą Górczewskiej takiej, za jaką opowiedzieli się mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. - Panowie Jaki i Trzaskowski chcą wyrzucić wyniki tych konsultacji do kosza, choć obaj zapewniają, że "będą słuchać ludzi". Widać, że gdyby doszli do władzy, skończyłoby się jak zawsze - "władza wie lepiej" - dodała kandydatka.

Konsultacje są wiążące

Podobnego zdania jest Jan Śpiewak, który wyraźnie zaznaczył, że władze miasta powinny postępować zgodnie z wynikiem konsultacji.

- Nie po to inwestujemy miliardy złotych w metro, by odciążyć ruch na powierzchni, żeby potem nic się tam nie zmieniało. To byłaby rażąca niegospodarność i trwonienie środków publicznych - stwierdził.

Zwrócił też uwagę na to, że gdy kolejne odcinki II linii metra zostaną oddane do użytku, mieszkańcy Woli i Bemowa przesiądą się z samochodów i autobusów do podziemnej kolejki. - Jeśli wygram wybory, będę prezydentem Warszawy, a nie Starych Babic. A Górczewska w formule poszerzonej, służyłaby w dużej mierze mieszkańcom przedmieść - dodał.

Kandydat komitetu Warszawa Wygra również skrytykował podejście Jakiego i Trzaskowskiego. - Jestem zaskoczony, że prezydent Gronkiewicz-Waltz czy Kaznowska prezentują dużo bardziej nowoczesne myślenie o mieście, niż Patryk Jaki czy Rafał Trzaskowski. Oni mają wizję rozwoju miasta rodem z lat 60. I to jest zasmucające, że takie głosy w debacie publicznej się pojawiają - ocenił.

"Polityka upokarzania kierowców"

Najbardziej krytycznie wobec pomysłu zwężenia Górczewskiej wypowiedział się Patryk Jaki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Podczas jednej z konferencji prasowych ocenił, że jest to pomysł "absolutnie nie do zaakceptowania". Dodał też, że "wpisuje się on w szerszą politykę upokarzania kierowców i ludzi, którzy jeżdżą autobusami".

- To jest polityka, która jest znana nie tylko ze zwężania pasów ruchu. W Warszawie likwiduje się też miejsca parkingowe, stawia wszędzie słupki i proponuje, żeby rozwijała się tylko o budowę nowych kładek pieszo-rowerowych. Zamiast korzystać z samochodów i autobusów mają wybrać… w sumie sam nie wiem co - krytykował.

Zapowiedział też, że "jeżeli zostanie prezydentem, plany te [zwężenia Górczewskiej - red.] wyrzuci do śmietnika". Wytknął też, że polityka ratusza jest "szalona" i kandydat "chce powiedzieć stop". - Prezydent Warszawy jest po to, by poprawiać jakość życia mieszkańców, a nie im to utrudniać - mówił. - Jeżeli ten pas zostanie zwężony, to tragedie przeżyją okoliczne osiedla, które będą zapchane samochodami - dodał.

"To nie jest dobry pomysł"

Pomysły Rafała Trzaskowskiego zwykle stoją w kontrze do tego, co proponuje Patryk Jaki. Obaj politycy nie szczędzą sobie krytycznych uwag wobec obietnic prezentowanych podczas konferencji prasowych. Tym razem kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej wygłosił jednak opinię zbliżoną do tego, co mówił jego konkurent.

- Na pewno zwężenia na Górczewskiej to nie jest dobry pomysł. Sprawa budzi kontrowersje, zdaję sobie z tego sprawę. Najważniejsze, by przeprowadzić konsultacje z warszawiakami - stwierdził.

Kiedy jeden z dziennikarzy zwrócił mu wagę, że konsultacje już się odbyły, dodał: Wiem, ale to jest niesłychanie kontrowersyjny pomysł, będziemy to analizować.

"Jestem przeciwny zwężeniu"

O konieczności dodatkowych analiz mówił też kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak. Przypomniał też, że przeciw zwężeniu Górczewskiej protestowali dzielnicowi radni. - Uważam, że skoro nawet władze dzielnicy przyznają, że to zła koncepcja, to jednak wypadałoby przeprowadzić najpierw analizy, a dopiero później podejmować decyzję - stwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Dodał też, że to zarządzający dzielnicą najlepiej wiedzą jakie są jej aktualne potrzeby i władze miasta nie powinny w to ingerować. - Jestem zwolennikiem tego, by iść w stronę oddawania większych kompetencji władzom dzielnic. Więc jeżeli podchodzimy do tego w ten sposób, to jestem przeciwny zwężeniu Górczewskiej. Jestem za tym, żeby robić takie rzeczy w odpowiedniej kolejności. Najpierw dawać alternatywę, a dopiero potem dokonywać zmian - powiedział.

Kandydat PSL podał też w wątpliwość wiarygodność konsultacji społecznych przeprowadzonych w sprawie Górczewskiej. - Nie jestem przekonany co do tego, czy konsultacje były przeprowadzone w sposób rzetelny. Bo takie głosy słyszę też od mieszkańców dzielnicy - podkreślił.

Jaka będzie Górczewska?

Przypomnijmy, pod ulicą Górczewską budowana jest II linia metra. Wzdłuż arterii znajdować się będzie pięć stacji metra. Według planów miasta i wykonawcy, odcinek między rondem Daszyńskiego (gdzie metro kończy się obecnie) do stacji Księcia Janusza ma być oddany pod koniec przyszłego roku. Miasto ogłosiło kilka tygodni temu, że do 2023 roku podziemna kolejka będzie gotowa w całości - do stacji na Mory.

Ratusz rzeczywiście ma plan zwężenia ulicy Górczewskiej do dwóch pasów ruchu (z trzech obecnych), ale tylko na wybranych odcinkach. Pod koniec czerwca wiceprezydent Renata Kaznowska ogłosiła, że w pierwszej kolejności zmiany obejmą odcinek między al. Prymasa Tysiąclecia a Młynarską - tam mają być dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Zadecydowali o tym mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych.

Władze miasta zapewniają, że po zmianach znacząco poprawi się komfort pieszych. Spacerujących od jezdni oddzieli pas zieleni, droga dla rowerów i kolejny ciąg zieleni. "Chodniki zaprojektowano tak, by jak najrzadziej krzyżowały się z ciągami rowerowymi. Dodatkowo wszystkie przejścia dla pieszych przez jezdnie Górczewskiej będą wyposażone w sygnalizację świetlną" - informują urzędnicy.

Lokalizacje obecnie istniejących przejść zostaną niemal w całości zachowane, ale też pojawi się nowe w rejonie Sokołowskiej (w obszarze przyszłej stacji metra Młynów).

Uzupełnione zostaną również drogi dla rowerów. W związku z przewidywanym większym ruchem cyklistów dwukierunkowe drogi rowerowe mają pojawić się po obu stronach ulicy. Ponadto przy Górczewskiej przewidziano dostawienie kolejnych stacji Veturilo. Pojawią się m.in. przy skrzyżowaniu z Konarskiego i w rejonie budowanych stacji metra.

Ratusz zapowiedział też, że na Górczewskiej pojawi się więcej zieleni i miejsc parkingowych. Urzędnicy chcieliby, żeby zmiany zsynchronizowały się z rozbudową II linii metra, a ich wprowadzanie dobiegło końca wraz z oddaniem do użytku ulicy zamkniętej na czas prac budowlanych.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT PLANÓW ZWĘŻENIA GÓRCZEWSKIEJ

kk

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl