Kampania formalnie rusza dziś. Kandydaci prezentują się od tygodni

[object Object]
Patryk Jaki zapowiada hasło wyborczeTVN24
wideo 2/10

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października - wynika z rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

Głosowanie w wyborach odbędzie się w godzinach 7-21. W wyborach w Warszawie mieszkańcy wybiorą prezydenta miasta, radnych Rady Warszawy i poszczególnych 18 dzielnic.

Dopiero we wtorek, wraz z ogłoszeniem rozporządzenia premiera, rusza kampania wyborcza. Skończy się 24 godziny przed wyborami, czyli o północy 19 października. W wyborczy weekend obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Druga tura: 4 listopada

Jeżeli w pierwszej turze wyborów (21 października) żaden z kandydatów na prezydenta miasta nie zdobędzie ponad 50 procent głosów, dwóch polityków z najwyższym poparciem czeka dogrywka w drugiej turze. Ta - zgodnie z decyzją premiera - odbędzie się 4 listopada, czyli ostatniego dnia długiego weekendu w związku z 1 listopada - Dniem Wszystkich Świętych.

Przed drugą turą kandydaci również będą mogli prowadzić kampanię. Formalnie rozpocznie się po zakończeniu ciszy wyborczej po pierwszej turze i skończy się o północy 2 listopada.

"Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków!" - napisał na Twitterze premier Morawiecki.

Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków!— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 14 sierpnia 2018

W Warszawie kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta już wiele tygodni temu rozpoczęli aktywne starania o głosy mieszkańców. Niemal każdego dnia zwołują konferencję prasowe i organizują spotkania z mieszkańcami. Składają też wyborcze obietnice. Kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki zobowiązał się między innymi do rozpoczęcia budowy dwóch nowych linii metra. Natomiast jego konkurent z Koalicji Obywatelskiej - do budowy 20 nowych parkingów "Parkuj i Jedź".

Czynną agitację kandydatów krytykował szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Stwierdził, że prowadzenie kampanii przed jej formalnym rozpoczęciem jest "niedopuszczalne". Przyznał jednak, że PKW nie ma narzędzi, by w jakikolwiek sposób to zatrzymać. Może jedynie wydać krytyczne stanowisko.

"Ambitna i uczciwa Warszawa"

Chwilę po ogłoszeniu kampanii, jako pierwszy swoje hasło wyborcze zaprezentował Patryk Jaki. - "Ambitna i uczciwa Warszawa", z tym hasłem ruszamy w bój o stolicę - powiedział na porannej konferencji zorganizowanej przy pomniku warszawskiej Syrenki.

- Stolica Polski musi spełniać standardy europejskości. Jednym z najważniejszych jest uczciwość. Wszystkie europejskie stolice, które chcą mówić o tych wartościach, muszą być uczciwe - podkreślił kandydat.

Akcja Warszawa

Krótkie oświadczenie z okazji wystartowania kampanii przedstawił i opublikował na Facebooku inny kandydat - Jacek Wojciechowicz. Miejsce, które wybrał na nagranie wypowiedzi było podobne do miejsca konferencji Jakiego - placyk obok Centrum Nauki Kopernik, z Wisłą i mostem Świętokrzyskim w tle.

- Każda polityka zaczyna się od idei, które przekuwane są w program. Mam jedno i drugie. Proponuję Warszawę dobrą do życia, nowoczesną, pamiętającą i dumną ze swojej historii. Jednocześnie dumną z tego, co już udało się zrobić i świadomą wyzwań, jakie stoją przed nami - oświadczył były wiceprezydent.

Wśród tychże wyzwań Wojciechowicz wymienił między innymi jeszcze nowocześniejszy transport publiczny, bezpieczeństwo obywateli, edukację na europejskim poziomie i pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują.

- Rozpoczynam akcję Warszawa, wasza Warszawa - podsumował.

Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski też zapowiedział briefing - na godzinę 13.45.

10 kandydatów

Oprócz Trzaskowskiego, Jakiego i Wojciechowicza, start w wyborach na prezydenta Warszawy zapowiedziało siedmioro innych kandydatów: Jan Śpiewak - z ramienia koalicji Wygra Warszawa, Justyna Glusman jako kandydatka ruchów miejskich, Jakub Stefaniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Andrzej Rozenek z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Sławomir Antonik - kandydat Bezpartyjnych oraz Janusz Korwin-Mikke z partii Wolność.

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl