Joga na ulicy, warsztaty dla dzieci, wystawa okładek winyli i przede wszystkim dużo jazzowych koncertów – to tylko część atrakcji, jakie zaplanowano w ramach "Otwartej Ząbkowskiej". W sobotę festiwal oficjalnie się rozpoczął.
Impreza wystartowała w samo południe. Ulica Ząbkowska została deptakiem, a sąsiadujące z nią podwórka zamieniono w kina plenerowe, teatry i kluby poetyckie. W sklepowych witrynach można zobaczyć wystawę "Winyle w witrynach", która przedstawia okładki płyt winylowych stworzonych przez polskich artystów.
Uczestnicy imprezy mogą wziąć udział w targach sztuki i rzemiosła artystycznego. Zobaczyć wernisaż wystawy malarstwa Szawła Płóciennika czy spróbować swoich sił w warsztatach lepienia pielmieni. O 16.00 ulicę zawojowali miłośnicy jogi – wspólne ćwiczenia odbywały się przez około godzinę. "Otwarta Ząbkowska" to jednak przede wszystkim muzyka. Sobota upływa pod znakiem jazzu. Na scenie można zobaczyć m.in. takie zespoły jak: Hagaw, Old Timers, Happy Play Jazz Band i Ragtime Jazz Band.
Kolejne atrakcje w niedzielę
Wiele atrakcji na Ząbkowskiej przewidziano na drugi dzień festiwalu. W niedzielę będzie można wysłuchać koncertu pieśni i piosenek rosyjskich oraz ukraińskich pt. "Petersburg - Odessa".
Pojawi się też zespół Kwartyrnik (w składzie m.in. znany z T.Love Sidney Polak) i zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty. Będzie to pierwszy publiczny koncert grupy, która dotychczas zagrała tylko raz. Na domówce w jednym z praskich mieszkań. Także w niedzielę wyruszy spacer śladami "Żydowsko-rosyjsko-ukraińskiej Pragi Nieznanej" pod przewodnictwem varsavianisty i historyka Janusza Sujeckiego.
Festiwal w każdy weekend wakacji
Festiwal to szereg wydarzeń artystycznych, społecznych i edukacyjnych, które od tej soboty będą odbywać się w każdy weekend do końca sierpnia. "Otwarta Ząbkowska" łączy się z zamknięciem ulicy. Dla urzędu miasta jest to test, który ma pokazać, jak rozkłada się ruch drogowy i czy w przyszłości Ząbkowską będzie można zamykać dla ruchu kołowego częściej. Na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie wiceprezydent Michał Olszewski przekonywał, że festiwal "Otwarta Ząbkowska" ma cztery wymiary: kulturalny, przestrzenny, biznesowy i społeczny.
Przypomniał też, że cała impreza wpisuje się w ideę programu rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy do 2022 roku, którego celem ma być nie tylko odbudowa zniszczonych budynków, ale też zapobieganie wykluczeniu społecznemu, rozwój aktywności lokalnej i kulturalnej w prawobrzeżnej Warszawie. Miasto przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.
Otwarta Ząbkowska
kw/PAP/mś
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa