Jedno miejsce, trzy oblicza. Historia miasta w 30 odcinkach

Wizualizacja projektuFRW

30 podestów, a na nich tablice ze zdjęciem tego samego miejsca przed wojną i po niej. Przed oczami jeszcze inny, współczesny widok. O taką atrakcję już w przyszłym roku może wzbogacić się Śródmieście. Projekt zgłosiło do budżetu partycypacyjnego Forum Rozwoju Warszawy. Nie jest jedynym, który przypomina o historii naszego miasta.

Twórcy projektu nie ukrywają, że inspiracją były szklane kubiki z obrazami Canaletta. Tablice zaproponowane przez nich nie są jednak tak potężne, jak bryły z Traktu Królewskiego. Na prostych postumentach miałyby znaleźć się dwa zdjęcia: pięknej Warszawy tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz wykonane kilka lat później, obrazujące ten sam obiekt, ale zrujnowany. "Trzecie, obecne oblicze, obserwator dostrzeże sam, unosząc głowę znad postumentu" - czytamy we wniosku.

Wizualizacja projektuFRW

Oddanie tych architektonicznych kontrastów było głównym założeniem, które przyświecało autorom. Z tablic mieszkańcy dowiadywaliby się, jak bardzo zmieniało się ich miasto na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat, a turystom uświadamiałyby one skalę zniszczeń wojennych i trud odbudowy stolicy.

- Projekt nie jest nowy, pierwsze prace zaczęły się w 2008-2009 roku, wtedy zaczęliśmy szukać zdjęć. Nie udało się jednak znaleźć finansowania, uznaliśmy, że budżet partycypacyjny jest dobrą okazją, żeby do tego wrócić – mówi tvnwarszawa.pl Mikołaj Pieńkos, prezes FRW.

Na początek 30 lokalizacji

Choć w ostatnich latach w obiegu pojawiły się setki nieznanych wcześniej zdjęć starej Warszawy, to zestawienie dwóch ujęć pokazujących tą samą lokalizację z tej samej perspektywy było sporym wyzwaniem. Ostatecznie autorzy wytypowali 30 miejsc, w których można umieścić tablice ze zbitką fotograficzną. Postumenty stanęłyby m.in. na Starym Mieście, pl. Krasińskich, pl. Powstańców Warszawy, ul. Marszałkowskiej, Mokotowskiej czy w Al. Ujazdowskich.

- Oczywiście lista nie jest zamknięta, a projekt jest rozwojowy. Ta trzydziestka zawiera najbardziej spektakularne obiekty jak Dworzec Główny, efektowny przed wojną, zburzony w jej trakcie, dziś w jego miejscu, czyli okolicach dworca Śródmieście, nie ma po nim śladu - tłumaczy Pieńkos. - Dla varsavianistów to nie jest nic nowego, ale dla ludzi niezainteresowanych miastem tak bardzo, mogłoby to być odkrywcze - dodaje.

Tablica za 10 tysięcy zł

Jak zaznacza, ostateczny kształt i wygląd tych mebli miejskich nie jest przesądzony. Na projekt wpływ mieliby urzędnicy z biura stołecznego konserwatora zabytków oraz wydział estetyki w ratuszu.

FRW wyceniło ustawienie 30 postumentów na 300 tysięcy złotych. Pewną słabością względem wspomnianych kubików z Traktu Królewskiego jest brak podświetlenia. - Podłączenie postumentów do energii elektrycznej czyniłoby z nich obiekt budowlany, to znacznie utrudniłoby przeprowadzenie inwestycji i podnosiło jej cenę, a nam zależało, żeby była niskokosztowa - podsumowuje nasz rozmówca.

Faleniccy Żydzi i bitwa pod Olszynką

To nie jedyny projekt przypominający historię miasta, który pojawił się w budżecie obywatelskim. Zgłoszono także m.in. pomysł ścieżki edukacji historycznej w Falenicy, która na 11 tablicach przypomina o jej żydowskich mieszkańcach (wyceniono na 32 tysiące złotych). Niedaleko miałaby zawisnąć inna tablica, tym razem multimedialna, która przypomina o tamtejszych Żydach wywiezionych do Treblinki po likwidacji getta (60 tysięcy złotych).

Na Pradze Południe miałyby z kolei zawisnąć plansze, które informują o trasach prowadzących do pomnika poległych w bitwie pod Olszynką Grochowską. Jak tłumaczy nam autorka wniosku, pomysł ma źródło w braku właściwego oznakowania historycznego miejsca. Ale tablice nie byłyby wyłącznie drogowskazami, bo zawierałyby informacje o przebiegu działań, dowódcach czy liczebności wojsk.

Ponad 2 tysiące pomysłów

Na razie wszystkie opisane projekty przeszły wstępną selekcję. Potem urzędnicy sprawdzą, czy są wykonalne. Jeśli zostaną zaakceptowane, trafią pod osąd mieszkańców. Głosowania zaplanowano na drugą połowę czerwca.

Do budżetu partycypacyjnego zgłoszono w tym roku ponad 2300 projektów. Do podziału jest 51 milionów złotych.

Mapa z lokalizacjami tablicFRW

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: FRW

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl