"Za każdą godzinę akcji gaśniczej dostawali 20 złotych". Strażacy ochotnicy oskarżeni o liczne podpalenia

Autor:
pop
Źródło:
PAP
KP PSP w WołominiePożar traw (zdjęcie ilustracyjne)

Czterej strażacy ochotnicy mieli wzniecać pożary, by otrzymać wynagrodzenie za gaszenie - 20 złotych za godzinę. Straty liczone są w setkach tysięcy złotych. Prokuratura Rejonowa w Wołominie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko młodym mężczyznom z gminy Tłuszcz.

- Sprawa dotyczy zdarzeń, do których dochodziło w okresie od sierpnia 2021 do maja 2022 roku. Na terenie gmin Jasienica i Klembów zaobserwowano wówczas znaczący wzrost wyjazdów do pożarów - przekazała rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa–Praga Katarzyna Skrzeczkowska. - Okazało się, że przyczyną tych pożarów były przede wszystkim celowe podpalenia. Dochodziło do nich zwykle wtedy, kiedy do gaszenia pożaru miały wyjeżdżać konkretne osoby.

W maju policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 18-25 lat, strażaków z OSP Jasienica w gminie Tłuszcz (zostali od razu usunięci z szeregów straży).

20 złotych za godzinę, setki tysięcy strat

- Za każdą akcję gaśniczą otrzymywali wynagrodzenie po 20 złotych za godzinę. Podpalane były stodoły, budynki gospodarcze, bele słomy, lasy, łąki i nieużytki. Zdarzenia były zgłaszane przez właścicieli posesji, ale też zawiadamiali o nich sami podpalacze - poinformowała prokurator Skrzeczkowska.

Po zatrzymaniu sąd na wniosek prokuratora aresztował jednego z podejrzanych, a wobec trzech zastosował dozór policji. Dochodzenie dotyczyło wzniecenia ognia przez mężczyzn w 80 przypadkach. Ostatecznie akt oskarżenia zarzuca im się popełnienie 30 przestępstw. W części dotyczą one mienia znacznej wartości. W takim przypadku kara wynosi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

- Niestety, często mienie, które uległo spaleniu, nie było ubezpieczone. W kilku przypadkach straty poniesione przez pokrzywdzonych wyniosły powyżej 50 tysięcy złotych - podkreśliła prokurator Skrzeczkowska. - Choć oskarżeni są młodymi ludźmi i nie byli wcześniej karani, oskarżenie będzie się domagać ich przykładnego ukarania ze względu na społeczną szkodliwość tych czynów - dodała

Informowaliśmy również o pożarze na Służewcu:

Pożar na Mokotowie
Pożar na Mokotowie Ania/Kontakt24

Autor:pop

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KP PSP w Wołominie

Pozostałe wiadomości