Inwazja UFO na Rozdrożu. Czy będzie tak popularne jak 5-10-15?


Nieoczekiwana Okupacja Fontanny to projekt, który w te wakacje może być tak popularny, jak klub 5-10-15 w zeszłym roku. Oprócz małego basenu, w starej fonntanie na Rozdrożu powstanie kawiarnia, dancing i hostel. W środę rozpoczęła się tam budowa statku UFO, w którym zmieszczą się wszystkie te atrakcje. Wielkie lądowanie 2 lipca.

"Na placu Defilad tego nie zrobimy" – taka była pierwsza reakcja francuskiego kolektywu artystów Exyzt na pomysł by lądowisko dla UFO zbudować przy Pałacu Kultury.

Na Rozdrożu lepszy niż plac Defilad

Gdy kilka miesięcy później znów przyjechali do Warszawy trafili na zaniedbaną fontannę przy placu na Rozdrożu. Miejsce od razu przypadło im do gustu

- Sama forma fontanny przypominała nam UFO i dlatego uznaliśmy że trzeba tu zrobić inwazję obcych z zachodu na wschód. Już za tydzień będziemy tu mieszkać – tłumaczy Nicolas Henninger z grupy Exyzt.

UFO jak 5-10-15?

UFO, czyli Unexpected Fountain Occupation (Nieoczekiwana Okupacja Fontanny) będzie miejscem, gdzie warszawiacy będą moczyć nogi w małym basenie, pić drinki na leżakach i przychodzić na koncerty. W zeszłe wakacje własnie dzięki takim atrakcjom warszawiacy pokochali klub 5-10-15. Czy w tym roku mieszkańcy stolicy tak samo dobrze będą czuć się na Rozdrożu? Nie wykluczone, ponieważ bar poprowadzi ta sama ekipa z klubokawiarni OSIR.

- Będziemy mieli projekcje, różne warsztaty, zajęcia sportowe rano, dancingi dla starszych osób, wyprzedaże garażowe. W tygodniu UFO będzie otwarte od 11 do 22, a w weekendy do północy. Chcemy działać w ciągu dnia, by nie przeszkadzać mieszkańcom – tłumaczy Ewa Rudnicka, kuratorka projektu.

Nocleg w UFO za 100 zł

Dla najbardziej zmęczonych znajdzie się nawet miejsce do spania. Ta atrakcja zainteresuje raczej turystów.

- Na pięterku będą komórki do spania. Jedna kolektywna, duża, dla czterech osób i cztery mniejsze pojedyncze. Za nocleg trzeba będzie zapłacić około 100 zł za dobę. To raczej taka ciekawostka dla turystów – mówi Ewa Rudnicka.

Exyzt budowali w Madrycie i Londynie

Grupa Exyzt nieprzypadkowo wybrała fontannę na Rozdrożu. Znani są z tego, że swoje projekty budują w miejscach zapomnianych i martwych. W przeszłości zaaranżowali plac w Madrycie, gdzie powstało City Island tuż obok starego targowiska. W Londynie zbudowali miejsce do relaxu na ulicy 100 Union Street w dzielnicy Southwark.

- Exyzt to grupa architektów, stolarzy. Ich działania zawsze mają charakter tymczasowy. To są takie złote rączki. Wśród nich jest też grafik, DJ, czy fotograf. Każdy reprezentuje inną działkę – mówi Ewa Rudnicka.

Lądowanie 2 lipca

UFO wyląduje przy Rozdrożu 2 lipca i zostanie w stolicy do końca sierpnia. Projekt realizowany jest w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest też częścią projektu "Updates" od 2009 roku organizowanego przez fundację Vlep[v]net.

Bartosz Andrejuk

Źródło zdjęcia głównego:  | Getty Images

Pozostałe wiadomości