ILS w Modlinie za kilka miesięcy. Wizz Air nie chce czekać

Kiedy koniec problemów z mgłą?Lotnisko Modlin / facebook

Wiosną w Modlinie ma zacząć działać system ILS kategorii I, który umożliwia lądowania i start przy ograniczonej widzialności. Wizz Air nie ma jednak zamiaru czekać i zdecydował się już przenieść loty na trasie Warszawa-Budapeszt z powrotem na lotnisko Chopina.

W ostatni weekend samoloty z Modlina były kierowane na Lotnisko Chopina, bo niska podstawa chmur nie pozwoliła na lądowanie i start pod Warszawą.

Modlin lata z Okęcia

Ale to nie pierwszy raz, kiedy przez mgłę pasażerowie i linie lotnicze napotkały utrudnienia. O podobnych sytuacjach informowaliśmy wielokrotnie na tvnwarszawa.pl.

- Utracony z powodu złych warunków atmosferycznych ruch lotniczy to 29,1 tys. pasażerów i 111 operacji startów, co stanowi 0,8 proc. wszystkich pasażerów obsłużonych od uruchomienia lotniska - informuje Magdalena Bojarska z lotniska w Modlinie.

Wizz Air przenosi część lotów

Niezadowolenia nie kryją władze linii Wizz Air, które, jak podaje "Gazeta Stołeczna", już podjęły decyzję o przeniesieniu części lotów na Okęcie. Chodzi o połączenia na linii Warszawa-Budapeszt. Powód? Właśnie problemy z mgłą.

- Żałujemy, że lotnisko w Modlinie nie wywiązało się z obietnicy posiadania w pełni sprawnego systemu ILS do obsługi zimowych połączeń. Lotnisko w Modlinie musi wziąć odpowiedzialność za wszystkie koszty, poniesione z powodu utrudnień, z którymi borykali się pasażerowie od października – mówi w rozmowie z "GS" Daniel de Carvalho, Corporate Communications Manager w Wizz Air.

ILS I, a potem II

Takich problemów nie byłoby, gdyby lotnisko miało zainstalowany ILS, czyli Instrument Landing System - system wspomagania nawigacyjnego, który pomaga pilotom lądować w warunkach ograniczonej widzialności. Ten ma zacząć działać najwcześniej w kwietniu 2013 r.

– Posiadamy wszystkie urządzenia, czekamy na niezbędne zezwolenia umożliwiające montaż. System w kategorii I zostanie zainstalowany przed końcem tego roku i od razu rozpoczną się testy i certyfikacja do I kategorii – zapewnia Bojarska. – System ma zacząć działać w kwietniu. Wtedy samoloty będą mogły lądować i startować przy podstawie chmur na wysokości co najmniej 60 metrów i widzialności 600 metrów – dodaje.

Rzeczniczka zapewnia, że w kategorii II (podstawa chmur co najmniej 30 metrów i widzialność 350 metrów) system będzie mógł zacząć działać jesienią przyszłego roku, gdy przejdzie niezbędne testy i certyfikację.

Bojarska tłumaczy również, dlaczego nie można było uruchomić systemu ILS wcześniej.

- Lotnisko wystartowało 15 lipca. Nie da się uruchomić lotniska od razu z operacyjnie funkcjonującym systemem ILS w kat I. My, jako pierwsze lotnisko w Polsce, w celu zminimalizowania negatywnych skutków mgieł i przyspieszenia czasu związanego z uruchomieniem systemu na naszym lotnisku, jeszcze na etapie budowy zdecydowaliśmy się na jego zakup za własne środki, a nie, jak to się dzieje na innych lotniskach, za środki Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Warto zaznaczyć, że inne lotniska dopiero po co najmniej roku działania, na podstawie rocznego doświadczenia i znajomości warunków, w jakich funkcjonuje, decydowały się na rozpoczęcie procedur zmierzających do uruchomienia tego systemu – zaznacza Bojarska.

A jak władze portu odnoszą się do decyzji Wizz Air?

- Decyzja o tym, z jakiego lotniska wykonywane są operacje lotnicze, należy wyłącznie do przewoźnika. Do tej pory z naszego lotniska do Budapesztu Wizz Air przewoził pasażerów 4 razy w tygodniu - zaznacza Bojarska. - Przeniesienie tego połączenia na lotnisko Chopina nie wpłynie znacząco na naszą ofertę, ponieważ na tej trasie naszych pasażerów codziennie przewozi również Ryanair. Wizz Air jest dla nas ważnym partnerem, jesteśmy zadowoleni z naszej współpracy i mamy nadzieję, że będzie się ona rozwijać - dodaje.

ran//par/mz

Źródło zdjęcia głównego: Lotnisko Modlin / facebook

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl