Najbogatszym prezydentem wśród włodarzy największych miast jest Jacek Majchrowski z Krakowa. Z majątkiem wartym ponad 11,1 miliona złotych wyraźnie wyprzedził on Hannę Gronkiewicz-Waltz, Pawła Adamowicza i Rafała Dudkiewicza.
Prezydent Warszawy znalazła się na drugim miejscu listy najbogatszych włodarzy miast wojewódzkich. Jej majątek wynosi blisko 6,5 miliona złotych.
Na majątek Gronkiewicz-Waltz składa się 3 miliony 235 tysięcy złotych na kontach oszczędnościowych, jej papiery wartościowe wyceniane są na 646 tysięcy złotych. Dodatkowo prezydent stolicy posiada 200-metrowy dom warty 1,1 miliona złotych oraz mieszkanie o wartości 1,5 miliona złotych.
Najbogatszy Majchrowski
Prezydentem, który zdecydowanie wyprzedził Gronkiewicz-Waltz pod względem posiadanego majątku jest Jacek Majchrowski. Z analizy oświadczenia prezydenta Krakowa wynika, że posiada oszczędności w wysokości 1 miliona 870 tysięcy złotych i 15 tysięcy euro. Jest właścicielem domu o powierzchni 647 mkw wartego 2,5 miliona złotych oraz dwóch działek wycenionych na 6 milionów 370 tysięcy złotych.
W skład jego majątku wchodzą też papiery wartościowe za 326 tysięcy złotych, samochód lexus, cenne obrazy i odznaczenia.
Za Hanną Gronkiewicz-Waltz natomiast uplasował się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wartość jego majątku szacowana jest na ponad 3,4 miliona złotych.
Adamowicz jest właścicielem akcji w spółkach handlowych wartych 1 miliona 621 tysięcy złotych. Na kontach bankowych zgromadził oszczędności w różnych walutach o łącznej wartości około 135 tysięcy złotych, a jego papiery wartościowe opiewają na 544 tysięcy złotych. Ponadto posiada dwa mieszkania i dwie działki.
Czwartym najbardziej zamożnym włodarzem jest prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz, dysponujący majątkiem o wartości ponad 2,3 miliona złotych. Dudkiewicz jest właścicielem domu za 1,2 miliona złotych, czterech mieszkań o łącznej wartości 1,05 miliona złotych coraz gospodarstwa rolnego.
Milionerzy
Oszczędności przekraczające milion złotych zadeklarowali też prezydenci: Poznania Jacek Jaśkowiak (2,24 mln zł), Rzeszowa Tadeusz Ferenc (1,95 mln zł), Olsztyna Piotr Grzymowicz (1,46 mln zł) i Białegostoku Tadeusz Truskolaski (1,23 mln zł).
Znacznie skromniej prezentują się zasoby włodarzy: Zielonej Góry Jakuba Kubickiego (775 tys. zł), Torunia Michała Zalewskiego (571 tys. zł), Łodzi Hanny Zdanowskiej (490 tys. zł) i Kielc Wojciecha Lubawskiego (473 tys. zł).
Najmniej majętnym prezydentem jest Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Z jego oświadczenia majątkowego wynika, że zgromadził 22 tys. zł oszczędności. Jest też posiadaczem gruntów ornych i łąk o wartości 30 tys. zł oraz trzech aut.
W zestawieniu nie uwzględniono stanu posiadania prezydentów Opola i Katowic, ponieważ ich oświadczenia majątkowe nie zostały jeszcze zweryfikowane przez wojewodów.
Obowiązek informowania o zarobkach
Prezydenci deklarują, że czerpią dochody głównie z wynagrodzeń otrzymywanych z magistratów miejskich. Część z nich pobiera pensję z uczelni wyższych oraz dostaje tantiemy z tytułu praw autorskich. Przykładem jest tu właśnie Hanna Gronkiewicz-Waltz wykładająca na Uniwersytecie Warszawskim. Niektórzy włodarze czerpią też zyski z posiadanych akcji oraz stanowisk w zarządach i radach nadzorczych spółek handlowych.
Prezydenci miast, jako członkowie służby cywilnej, są zobowiązani do corocznego składania oświadczeń o stanie majątku. W zeznaniu włodarze powinni uwzględnić między innymi osiągnięty dochód, wartość nieruchomości, oszczędności, papierów wartościowych, akcji i udziałów oraz mienia ruchomego.
Czytaj także: Nowoczesna ma już kandydata na prezydenta Warszawy. PO swojego ogłosi w 2018 roku:
Rozmowa w programie "Fakty po Faktach"
Rozmowa w programie "Fakty po Faktach"
Rozmowa w programie "Fakty po Faktach"
PAP/kw/mś
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN