Budowa obu budynków rozpoczęła się w czerwcu 2010 roku. Pieniądze na dwie inwestycje uczelnia zdobyła w Unii Europejskiej.
Laboratoria, aule, biblioteka
Nowa siedziba Wydziału Fizyki mieści specjalistyczne laboratoria, aule wykładowe i bibliotekę. Gmach jest podzielony na mniejsze bryły, które łączą szklane przejścia. Między nimi na parterze i pierwszym piętrze znajdują się dziedzińce. Jest też patio i zielony dach z drewnianymi tarasami. Budynek powstaje etapami. Pierwszy z nich został właśnie zakończony, drugi jest w trakcie budowy.
Obszar badań warszawskich fizyków jest szeroki. – Poznajemy wszechświat we wszystkich możliwych skalach. Od błysków gamma z odległych galaktyk i procesów zachodzących w atmosferze ziemskiej czy wnętrzu ziemi przez badania sygnałów pochodzących z ludzkiego mózgu, molekularnych procesów zachodzących w żywych organizmach, badania właściwości nowych materiałów po badania najbardziej elementarnych składników materii – mówi prof. Teresa Rząca-Urban, dziekan Wydziału Fizyki.
Wydział Fizyki UW
Centrum Nowych Technologii UW
17 laboratoriów w CeNT
Po sąsiedzku przy ul. Banacha 2c znajduje się CeNT. Nowy, szklany gmach jest dość prosty w formie z jednolitą kolorystyką. Obiekt składa się z trzech części. Dwie faliste bryły połączone są długim i szerokim przejściem na poziomie parteru. Jedna z nich ma pięć pięter, druga jest wyższa o dwa. Z łączącego je zielonego atrium przez kręconą klatkę schodową można dostać się do sali audytoryjnej.W Centrum Nowych Technologii działa obok siebie 17 różnych laboratoriów, w których prowadzone są badania z różnych dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych.– CeNT bardzo liczy na współpracę ze wszystkimi wydziałami uniwersyteckimi. Nie będziemy prowadzić studiów licencjackich, natomiast bardzo chętnie włączymy się w prowadzenie studiów magisterskich i doktoranckich – powiedział prof. Piotr Węgleński, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Nowych Technologii.kś
Centrum Nowych Technologii