Referendum w Raszynie w sprawie odwołania wójta i rady gminy jest niewiążące. Frekwencja była zbyt niska, do urn poszło 7,84 proc. uprawnionych mieszkańców – poinformował Polską Agencję Prasową przewodniczący gminnej komisji do spraw referendum w Raszynie Andrzej Zawistowski.
Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział nie mniej niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze odwoływanego organu. A jak powiedział PAP w nocy z niedzieli na poniedziałek Zawistowski, frekwencja wyniosła 7,84 proc. - To oznacza, że referendum jest nieważne - podkreślił. Uprawnionych do głosowania było 16 576 osób, a karty do głosowania wydano 1 300 osobom. W referendum mieszkańcy odpowiadali na dwa pytania. Pierwsze: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Raszyn przed upływem kadencji?". Jak powiedział Zawistowski, na "tak" głos oddało 1 197 osób, na "nie" - 78. Drugie pytanie brzmiało: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Andrzeja Zaręby, Wójta Gminy Raszyn przed upływem kadencji?". Na "tak" oddano 1 198 głosów, a na "nie" - 71.
Na wniosek mieszkańców
Przeprowadzenia referendum w Raszynie domagali się sami mieszkańcy. Zebrali w tej sprawie 766 podpisów - wystarczająco, aby komisarz wyborczy podjął decyzję o rozpisaniu głosowania.
Bezpośrednim powodem zwołania plebiscytu była - jak wyjaśniali organizatorzy - niechęć raszyńskich władz do podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego włączenia Raszyna do Warszawy.
Metropolia Warszawska
Referenda w sprawie metropolii warszawskiej są konsekwencją projektu ustawy, który pod koniec stycznia wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Zakładał on poszerzenie stolicy o 32 okoliczne gminy. Lokalni włodarze szybko zaczęli buntować się wobec tych planów oburzeni tym, że rządzący nie zapytali ich o zdanie.
Lokalne referenda zapowiedziano początkowo aż w 21 gminach. Pod koniec kwietnia poseł Jacek Sasin ogłosił jednak, że PiS wycofuje projekt. To spowodowało, że część gmin wycofała się z pomysłu przeprowadzenia referendum.
PAP/md/mś
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy Raszyn