Finansowa zapaść w dwóch dziecięcych szpitalach. Połączą się?

O planach połączenia szpitali dziecięcych mówi rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego
O planach połączenia szpitali dziecięcych mówi rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego
TVN24
O planach połączenia szpitali dziecięcych mówi rzeczniczka Urzędu MarszałkowskiegoTVN24

Władze Mazowsza, aby ratować zrujnowane finansowo szpitale dziecięce, chcą je połączyć. Chodzi o warszawską placówkę przy ul. Niekłańskiej i szpital w Dziekanowie Leśnym. - Połączenie ma na celu wzmocnienie pozycji szpitali. Trwają analizy, które miałyby pokazać, jak podzielą się zadaniami - przyznaje rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Szpital przy Niekłańskiej ma ponad 30 mln złotych długu, szpital w Dziekanowie prawie 50. Dług narasta od wielu lat. Potęgują go koszty egzekucji komorniczych.

Obie placówki ratują się jak mogą. Najgorzej jest w Dziekanowie Leśnym, gdzie w miniony piątek dyrekcja szykowała kolejny wniosek o pożyczkę od Urzędu Marszałkowskiego (jest organem założycielskim szpitali). Jednak marne są szanse na jego pozytywne rozpatrzenie. Urząd udzielił już szpitalowi pięciu pożyczek na 25 mln złotych. Do dziś pieniądze nie zostały zwrócone.

Dyrektorzy obu szpitali stanęli pod ścianą. Muszą znaleźć sposób, który raz a porządnie rozwiąże finansowe kłopoty placówek.

Duży może więcej?

Powstał plan, by Dziekanów połączyć z placówką przy ulicy Niekłańskiej. - Rozważamy bardzo poważnie pomysł połączenia – przyznaje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Na razie urzędnicy przedstawili jego zarys. Szpital w Warszawie mógłby służyć dzieciom w nagłych przypadkach, a do Dziekanowa Leśnego dzieci trafiałyby na dłuższe leczenie.

Rozważana jest także koncepcja rozwinięcia rehabilitacji w Dziekanowie. Z czasem placówka medyczna mogłaby się także starać o kontrakt na prowadzenie na przykład zakładu opiekuńczo-leczniczego czy hospicjum.

– Szpital przy Niekłańskiej rozbudowywał się w ostatnich latach i dziś dysponuje 255 łóżkami. Jest dobrze wyposażony. To wśród warszawiaków i mazowszan rozpoznawalna marka. Atutem mniejszego, dysponującego 129 łóżkami, Dziekanowa jest spokojna, malownicza okolica, sprzyjająca długotrwałej rekonwalescencji czy rehabilitacji. To może być szansą dla placówki - tłumaczy Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa Mazowieckiego.

Ile uda się zaoszczędzić na połączeniu?

Urzędnicy konkretnych kwot nie podają. Na razie wiedzą jedynie, gdzie te oszczędności mogą się pojawić:

- redukcja administracji;

- wspólne przetargi na zakup sprzętu medycznego, mediów czy leków.

Ostateczne szczegóły połączenia mają być znane we wrześniu. Wtedy też projekt uchwały zostanie przedstawiony radnym wojewódzkiego sejmiku. Jeśli zgodzą się na połączenie, to obie placówki pod jednym szyldem będą mogły zacząć działalność od stycznia przyszłego roku.

"Szkoda, że dopiero teraz"

- Przykre jest to co się dzieje w Dziekanowie i przy Niekłańskiej. Szkoda, że dopiero teraz kiedy nie ma na pensje, powstał plan połączenia dwóch szpitali, co być może jest sensownym rozwiązaniem. Dlaczego wcześniej ktoś z urzędu nie pomyślał o tym? – zastanawia się Grzegorz Pietruczuk, radny sejmiku (SLD).

Radny od dokładnej oceny samego pomysłu na razie się powstrzymuje.

- Najpierw musimy poznać wszystkie korzyści, jakie przyniesie połączenie oraz ewentualne negatywne skutki. Musimy dowiedzieć się, czy nie ucierpią na tym mali pacjenci, jakie będą oszczędności – tłumaczy Pietruczuk.

Rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego o problemach finansowych szpitala w Dziekanowie
Rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego o problemach finansowych szpitala w DziekanowieTVN24

Zwalniają personel, łączą oddziały

Niezależnie od planów połączenia, w Dziekanowie od wielu miesięcy trwa restrukturyzacja. To właśnie tam jest najtrudniejsza sytuacja finansowa. - Zwolniliśmy jedną czwartą całego zespołu. W sumie 107 osób. Połączyliśmy również oddziały chirurgii i laryngologii. W planach są kolejne łączenia. Chcemy, aby koszty nie przekraczały przychodów – tłumaczy Robert Lasota, wicedyrektor szpitala w Dziekanowie Leśnym.

Mimo restrukturyzacji, pieniędzy wciąż nie wystarcza na bieżące funkcjonowanie. Na czas swoje pensje dostają jedynie pracownicy mający etat. Reszta, na przykład lekarze na kontraktach, nie mogą doprosić się wynagrodzenia z kilku ostatnich miesięcy.

W ubiegłym roku pisaliśmy o zaległościach wobec anestozjologów, którzy grozili strajkiem.

Placówka z trudem każdego miesiąca przeznacza pieniądze na lekarstwa, materiały medyczne oraz środki czystości. Konto szpitala zajął komornik. Szpital nie płaci również firmom wykonującym różne usługi. Dochodzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji.

W miniony czwartek nie pojawił się pracownik sprzątający blok operacyjny. Nie można było rozpocząć żadnych zabiegów. Na szybko szukano innego wyszkolonego pracownika, który sprzątnie salę. Tego dnia każda operacja rozpoczynała się z godzinnym opóźnieniem.

Jak poinformował wicedyrektor Lasota, szpital firmie sprzątającej nie zapłacił dwóch faktur na kwotę prawie 200 tysięcy złotych.

NFZ da więcej?

Urzędnicy przekonują, że połączenie wzmocni także pozycję obu szpitali, co pozwoli w Narodowym Funduszu Zdrowia wynegocjować więcej pieniędzy na leczenie. Pytanie tylko czy faktycznie uda się osiągnąć zamierzony cel. Z roku na rok mazowiecki oddział NFZ dostaje coraz mniej pieniędzy na kontrakty.

W ubiegłym roku centrala NFZ, dzieląc pieniądze na ten rok, Mazowszu przekazała prawie 8,8 mld złotych. To o ponad 200 mln złotych mniej niż w 2013 r. Jeśli doliczymy do tego rzeczywiste potrzeby, to wychodzi kwota dwukrotnie wyższa.

"Janosikowe bis"

- To prawda, pieniędzy jest w systemie po prostu za mało. Problem w tym, że w takiej rzeczywistości funkcjonujemy, a dyrektorzy szpitali muszą mimo zbyt niskich środków z NFZ starać się spinać finanse placówek. To tym bardziej bolesne, że na poziomie naszej składki zdrowotnej mamy do czynienia z janosikowym bis. Mieszkańcy Mazowsza odprowadzają więcej składek na ubezpieczenie zdrowotne niż zostaje przekazane do Mazowieckiego Oddziału NFZ. W negocjacjach z NFZ brana pod uwagę jest skala szpitala, jego zaplecze medyczne, kompleksowość oferty. Dlatego połączenie jest korzystne - przekonuje rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Rozmowa z wicedyrektorem szpitala w Dziekanowie, Robertem Lasotą
Rozmowa z wicedyrektorem szpitala w Dziekanowie, Robertem LasotąTVN24

Bartłomiej Frymus, tvnwarszawa.pl (b.frymus@tvn.pl), Ewa Paluszkiewicz, TVN24 //ec, mz

Pozostałe wiadomości

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem rowerzyści opanują cztery dzielnice Warszawy: Śródmieście, Ochotę, Pragę Południe oraz Żoliborz. Warszawska Masa Krytyczna wyruszy z placu Zamkowego. Trasa liczy 22 kilometry.

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Źródło:
PAP

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek pracownicy Beko z Łodzi i Wrocławia protestowali przed Ambasadą Turcji w Warszawie. Beko to firma z tureckim kapitałem. Na początku września ogłosiła plan zwolnień. Około 1800 osób ma stracić pracę. - Niby firma światowa, jakość produkujemy światową, a jednak wykonanie tragedia, bo zwalniają ludzi, którzy najlepiej pracują - powiedział Krzysztof Domagała, przewodniczący MOZ NSZZ "Solidarność".

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl