Butelki po napojach, plastikowe kubeczki i talerzyki – wszystkie te śmieci można teraz przynieść do specjalnego nadwiślańskiego punktu skupu i wymienić je na letnie gadżety. Drewniany pawilon, przypominający kształtem muszlę, stanął właśnie na lewym brzegu Wisły. Pozostanie tam do końca lipca. Później zostanie poddany recyklingowi.
Drewniany pawilon ustawiono po lewej stronie Wisły, na skwerze na wysokości ul. Wioślarskiej 12, w sąsiedztwie Mostu Poniatowskiego i klubokawiarni Niedorzeczni. Będzie czynny w każdy piątek i sobotę do końca lipca. Śmieci można tam przynosić w godz. 19.00-1.00.
Stolica podzielona: na Pradze można, na bulwarach alkoholu pić nie wolno
– Być może się powtarzam, ale cały czas próbujemy przekonać warszawiaków, żeby razem z nami wzięli odpowiedzialność za wiślane brzegi. Żeby wspólnie z nami dbali o czystość nabrzeży. Teraz chcemy ich dodatkowo zachęcić poprzez punkt skupu. Mieszkańcy za przyniesione przez siebie odpady będą mogli odebrać atrakcyjne gadżety – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Wystarczy przynieść do punktu 30 sztuk posegregowanych odpadów, aby otrzymać przydatne nad Wisłą gadżety – maty i preparaty przeciw komarom. Mogą to być szklane lub plastikowe butelki po napojach czy jednorazowe talerzyki i kubki.
Trawa na dachu, odpady w ścianach
Pawilon ma nie tylko zachęcać do dbania o ekologię, sam także jest przykładem ekobudownictwa. Dach skupu porośnięty jest trawą, którą dobrze widać z mostu Poniatowskiego. Konstrukcja została zaś wykonana z drewna oraz materiałów drewnopochodnych.
Ekologiczny skup będzie także miejscem warsztatów, które zaplanowano na 11 i 18 lipca. Ich uczestnicy – pod okiem Drużyny Warsztatowej Oddam Odpady – nauczą się tworzenia lampionów ze szklanych, bezzwrotnych butelek oraz gadżetów z kapsli i korków. To tylko niektóre atrakcje, które odbędą się w pawilonie.
Tłumy warszawiaków nad rzeką. Startuje kampania "Dzielnica Wisła"
Trafi do recyklingu
Co stanie się z drewnianym obiektem po zakończeniu akcji? Jak zapowiadają jego twórcy, zostanie poddany recyklingowi. – Przy projektowaniu pawilonu najważniejsze były dwie zasady: obiekt ma sam w sobie stać się kontenerem na czyste odpady segregowane, a po demontażu powinien w całości zostać poddany recyklingowi. Pawilon został zaprojektowany w organicznej formie, przypominającej w muszlę, co ma być nawiązaniem do naturalnego ekosystemu jakim jest Wisła – podkreśla architekt Punktu Skupu Katarzyna Rokicka–Mϋller.
Dzielnica Wisła
"Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto" to kampania edukacyjna, której celem jest zmiana zachowań warszawiaków w przestrzeni publicznej Wisły, zbudowanie poczucia odpowiedzialności za wspólne mienie, a w efekcie umiejętności poszanowania terenów nadwiślańskich i niezaśmiecanie ich. Jej najważniejszą częścią są działania bezpośrednie, skierowane do osób korzystających z uroków Wisły.
Stolica podzielona: na Pradze można, na bulwarach alkoholu pić nie wolno:
Odległość niewielka, ale przepisy zupełnie różne
jk
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa