Dziewięć dni z kulturą żydowską. W sobotę startuje Warszawa Singera

"Tematyka jest jedna, ale każdy festiwal jest inny"
Źródło: TVN24
Spektakle teatralne, pokaz filmów na podstawie scenariuszy Józefa Hena, koncerty w Synagodze Nożyków, spotkania literackie, warsztaty dla dzieci. W 45 lokalizacjach, w ośmiu dzielnicach odbywać się będzie 16. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Imprezę zainauguruje w sobotę koncert kantorów, a zakończy dziewięć dni później występ Nigela Kennedy'ego na placu Grzybowskim.

- Najważniejsze dla mnie jest to, że Festiwal Singera nazywany jest festiwalem przyjaźni - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor artystyczna 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Gołda Tencer.

Zwróciła uwagę, że na festiwal do stolicy przyjeżdża coraz więcej osób, w tym marcowych emigrantów. - Całe moje życie to jest ta pieśń, którą ciągnę. I mam nadzieję, że przy pomocy moich współpracowników i przyjaciół tak będzie dalej - dodała.

"Warszawa potrzebuje kultury żydowskiej"

Prezes zarządu Fundacji Shalom Janusz Tencer przypomniał, że 16. Festiwal Singera będzie trwał dziewięć dni (od 24 sierpnia do 1 września) i w jego ramach odbędzie się ponad 2 180 wydarzeń artystycznych.

- Z pewnością Warszawa bardzo potrzebuje festiwalu Warszawa Singera i potrzebuje Warszawa kultury żydowskiej - podkreśliła dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Warszawy Aldona Machnowska-Góra. - Myślę, że kultura żydowska też potrzebuje Warszawy - dodała.

- Festiwal zawsze miał dla mnie taką wielką wartość - tę wartość, że pokazywał kulturę żydowską, której już nie ma w Warszawie w takim natężeniu - mówiła. - Pokazuje też tę kulturę poprzez młodych twórców, poprzez twórców, którzy inspirują się kulturą żydowską - zaznaczyła. Przyznała także, że "zawsze było dla mnie bardzo ważne i zaskakujące, że ta kultura żydowska jest ciągle tak bardzo warszawska".

Janusz Tencer zwrócił uwagę, że przez ostatnie 15 lat w Festiwalach Singera uczestniczyło ponad milion widzów. Przypomniał też, że w tym roku imprezy odbędą się w 45 lokalizacjach i weźmie w nich udział ponad trzy tysiące artystów, a sam festiwal ma 135 partnerów. - Festiwal Singera stał się już renomowaną marką i kulturalną wizytówką Warszawy. W tym roku pojawimy się w ośmiu dzielnicach Warszawy - mówił prezes zarządu Fundacji Shalom.

Muzyka

Festiwal oficjalnie zainauguruje w sobotę o godzinie 22 w Synagodze Nożyków koncert "Hawdala - zakończenie szabatu", podczas którego pieśni szabatowe wykonają kantorzy Yaakov Lemmer ze Stanów Zjednoczonych, Yoni Rose z Niemiec i Yedidya Weksel z Izraela. Akompaniować im na fortepianie będzie Menachem Bristowski.

Po raz pierwszy na Festiwalu Singera wystąpi śpiewaczka i pianistka Naom Vazana z Izraela, a towarzyszyć jej będzie na altówce Tomasz Kukurba, lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke. Niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka Adrienne Haan, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat 20. i 30. XX wieku wystąpi z koncertem pt. "Tehorah". Będzie też można posłuchać Jazz Bandu Młynarski - Masecki, którzy przedstawią własne interpretacje szlagierów z lat 20. XX w. autorstwa wybitnych kompozytorów, jak np. Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold.

Jednym z wydarzeń festiwalu będzie koncert "Polskie tango show - jak za dawnych lat", przygotowany przez Sawars Tango Orquesta, z udziałem Anny Dereszowskiej i Andrzeja Seweryna.

27 sierpnia w Synagodze Nożyków koncertem pt. "The Music of Roman Statkowski" w wykonaniu Kuba Stankiewicz Quartet zostanie zainaugurowany po raz szósty Singer Jazz Festival.

Teatr i kino

Wśród propozycji teatralnych znajduje się hiszpański spektakl "Kartograf" w reżyserii Juana Mayorga, którego akcja rozgrywa się w dwóch planach - współcześnie i w 1940 r. w Warszawie. W przedstawieniu występuje znana z filmów Pedro Almodovara, nagradzana w Cannes aktorka Blanca Portillo Martinez de Velasco. Zobaczyć też będzie można przegląd przedstawień Teatru Żydowskiego, m.in. tegoroczną premierę musicalu "Śpiewak jazzbandu" w reżyserii i z librettem Wojciecha Kościelniaka.

W kinie Iluzjon odbędzie się współorganizowany z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym (FINA) przegląd pt. "Scenarzysta Józef Hen". W jego ramach odbędą się projekcje czterech filmów i jednego spektaklu Teatru Telewizji, które komentować będzie uczestniczący w pokazach polski pisarz.

Finałem tegorocznego Festiwalu Singera będzie tradycyjne, niebiletowane widowisko na placu Grzybowskim, podczas którego wystąpi wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy. Wykona utwory George'a Gershwina oraz własną kompozycję zainspirowaną "Sztukmistrzem z Lublina" Isaaca Bashevisa Singera.

Szczegółowy program festiwalu można odnaleźć na stronie internetowej. Jego organizatorem jest Fundacja Shalom, a dyrektorem artystycznym i pomysłodawczynią - Gołda Tencer.

PAP/kk/b

Czytaj także: