Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Dzielnica odkupiła działkę. "Saski Zakątek" uratowany

Najnowsze

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl"Saski Zakątek" uratowany

Walka rodziców o plac zabaw przy Przedszkolu nr 162 "Saski Zakątek" zakończyła się sukcesem. Działkę , na której się znajduje, odzyskali dawni właściciele. Po naciskach rodziców przedszkolaków, dzielnica odkupiła teren.

O tym, że plac zabaw należący do przedszkola jest zagrożony, pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w marcu. Na mocy dekretu Bieruta przedwojenni właściciele odzyskali część placu zabaw o wielkości 456 mkw.

W piątek zapadły ostateczne decyzje w tej sprawie. – Jestem absolutnie przekonany, że sprawa Saskiego Zakątka i zamieszania wokół niego dobiegła do szczęśliwego finału. Podpisaliśmy akt notarialny kupna działki przy ul. Dąbrówki 3. W sumie zapłaciliśmy około 900 tysięcy - to kwota za nabycie działki i bezumowne jej użytkowanie przez pół roku – mówi tvnwarszawa.pl Robert Kempa, zastępca burmistrza Pragi-Południe.

Jednak znalazły się pieniądze

Początkowo władze dzielnicy tłumaczyły, że nie mają pieniędzy na odkupienie terenu.

Po tym, jak ratusz podjął negocjacje z właścicielami terenu, rozważano przekazanie działki zamiennej.

Rodzice zapowiedzieli, że nie odpuszczą, a władze dzielnicy i miasta zapewniały, że zrobią wszystko, by uratować plac zabaw dla dzieci.

Ostatecznie władze dotrzymały słowa danego rodzicom przedszkolaków i znalazły pieniądze na odkupienie od spadkobierców działki.

"Jesteśmy wreszcie spokojni"

Rodzice odetchnęli z ulgą. - Jesteśmy szczęśliwi, plan zrealizowaliśmy w 120 procentach. Dzięki naszym staraniom i odpowiedniemu podejściu dzielnicy do tematu udało się doprowadzić sprawę do szczęśliwego rozwiązania. Władze stanęły na wysokości zadania - ocenia Marcin Eckert.

- Jesteśmy wreszcie spokojni o przyszłość małych mieszkańców Saskiej Kępy - podsumowuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Tak ocenia działania rodziców burmistrz Kempa:

Władze dzielnicy są wdzięczne rodzicom za zaangażowanieMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Walczyli od marca

Sprawę przedszkola Saski Zakątek nagłośnili rodzice dzieci, które do niego chodzą. Gdy dowiedzieli się, że działkę, na której działa placówka odzyskał dawny właściciel, przestraszyli się, że będzie trzeba ją zamknąć.

Zorganizowali się i zyskali wsparcie innych mieszkańców Saskiej Kępy. Zaczęli wywierać nacisk na władze dzielnicy, by zadbały o przedszkole. Choć o roszczeniach do gruntu było wiadomo od dawna urzędnicy nic w tej sprawie nie zrobili.

Pod naciskiem mieszkańców dzielnicowi samorządowcy zaczęli działać, ale Pragi Południe nie było stać na to by odkupić działkę. Musiała zwrócić się o pomoc do miejskiego ratusza.

Na początku właściciele gruntu byli zniecierpliwieni czekaniem na decyzje miasta i rozważali możliwość złożenia pozwu o odszkodowanie za bezumowne użytkowanie gruntu. Zarówno właściciele terenu, jak i rodzice przedszkolaków narzekali na opieszałość urzędników w tej sprawie.

W akcję poparcia dla działań rodziców zaangażowała się cała Saska Kępa:

Mówi Marcin Ekcert, przewodniczący rady rodzicówArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Czytaj więcej o skutkach dekretu Bieruta

Katarzyna Śmierciak, k.smierciak@tvn.pl