Dymisja Jarosława Kochaniaka. Zastąpi go burmistrz Bemowa

Najnowsze

TVN 24Jarosław Kochaniak stracił stanowisko za przetarg na śmieci

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak, odpowiedzialny m.in. za gospodarkę odpadami komunalnymi, podał się do dymisji na prośbę Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zastąpi go Jarosław Dąbrowski, burmistrz Bemowa.

Decyzja ma związek z zamieszaniem wokół przetargu na wywóz śmieci w stolicy. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała we wtorek władzom miasta zmianę jego warunków.

Faworyzowali MPO

Jeden z najważniejszych zarzutów dotyczył zapisu, zgodnie z którym wykonawcy mieli się wykazać konkretną instalacją regionalną do odbioru odpadów o określonych mocach.

To preferowało konkretnego wykonawcę - należącą do miasta firmę MPO. Izba to potwierdziła w swoim orzeczeniu.

Odwołanie, doniesienie, program pomostowy

O odwołaniu wiceprezydenta Gronkiewicz-Waltz poinformowała na konferencji prasowej.

Wcześniej warszawskie Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w sprawie przetargu złoży doniesienie do prokuratury.

Hanna Gronkiewicz-Waltz potwierdziła, że decyzja KIO oznacza, że 1 lipca Warszawa nie będzie gotowa na zmianę przepisów dotyczących odpadów komunalnych. Do końca roku ma funkcjonować program pomostowy - śmieci odbierać będą te same firmy, co teraz. Z ich usługi zapłaci miasto.

Nowy wiceprezydent stolicy burmistrzem Bemowa był od 2006 roku. Wcześniej pracował w ministerstwie rolnictwa, gdzie był szefem gabinetu politycznego szefa resortu. Był też członkiem zarządu przedsiębiorstwa zarządzającego nieruchomościami.

Hanna Gronkiewicz-Waltz opowiada o programie pomostowymTVN 24
Prezydent stolicy mówi o orzeczeniu KIOTVN 24
Kłopoty ze śmieciami w WarszawieTVN 24

bf/roody