Drugie podejście do WOW. W 5 lat chcą domknąć warszawski ring

targeo.plInwestycja ma być gotowa do 2020 roku

Do końca miesiąca drogowcy wystąpią o otrzymanie dwóch bardzo ważnych dokumentów dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy - zezwolenia na realizację inwestycji drogowej i decyzji środowiskowej. Na wiosnę GDDKiA chce ogłaszać pierwsze przetargi.

WOW to droga ekspresowa (S17), która od wschodu zamknie ring warszawskiej obwodnicy. Łączyć się będzie z Południową Obwodnicą Warszawy (węzeł Lubelska) oraz z Trasą S8 (węzeł Drewnica). W to sumie ponad 20 km nowej trasy.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, inwestycję podzielono na trzy odcinki: węzeł Drewnica - węzeł Zakręt (15 km), węzeł Zakręt - węzeł Lubelska (2,5 km) oraz sam węzeł Lubelska (2 km).

Zanim jednak drogowcy rozpoczną budowę, muszą otrzymać ważne pozwolenia.

Przetarg w tym roku

- Trwają prace nad materiałami niezbędnymi do wystąpienia o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla odcinków węzeł Zakręt - węzeł Lubelska i węzeł Lubelska - informuje tvnwarszawa.pl Agnieszka Stefańska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Planujemy wystąpić o nie do końca kwietnia - dodaje.

Po otrzymaniu pozwolenia GDDKiA, na wiosnę tego roku, chce ogłosić przetargi na wybór wykonawców obu odcinków.

Wystąpią ponownie o decyzję środowiskową

Trwa też wybór wariantu przebiegu trzeciego - najdłuższego - odcinka trasy od węzła Drewnica do węzła Zakręt.

- Proponowany przebieg zostanie wskazany, kiedy wystąpimy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej. Nastąpi to również w kwietniu - mówi Stefańska. Jak dodaje, fragment S17 od węzła Drewnica do węzła Zakręt będzie budowany etapami.

Planowany termin zakończenia prac to 2020 rok. Rok ten w swoim exposé podała także w październiku 2014 r. Ewa Kopacz. Jak zapowiedziała, do 2020 do użytku oddana zostanie cała obwodnica Warszawy.

Już raz - w 2007 roku - GDDKiA otrzymała decyzję środowiskową. Wystąpiła jednak o jej wygaszenie. Przebieg trasy zagrażał chronionemu gatunkowi ryb. Pisaliśmy o tym w 2011 roku.

82 km obwodnicy

W sumie warszawski ring będzie miał ok. 82 km długości. Do użytku zostało już oddanych ok. 38 km. - Kolejne 6,8 km jest na etapie realizacji (trasa AK z mostem Grota-Roweckiego oraz fragment obwodnicy Marek, który także jest częścią warszawskiego ringu) natomiast 18,5 km na etapie przetargu (Południowa Obwodnica Warszawy) - wyjaśnia rzeczniczka.

Warszawski ring na mapie:

Obwodnica Warszawy ma zostać dokończona do 2020Wikipedia /cc by

Kolorem zielonym oznaczono na mapie istniejące odcinki S8 i S2 (POW). Kolorem czerwonym - odcinek przebudowywany (Trasa AK i most Grota). Przerywana czarna linia oznacza odcinki przygotowywane- dokończenie POW (S2) oraz planowaną WOW (S17).

W ciągu najbliższych tygodni GDDKiA chce rozstrzygnąć przetarg na dokończenie POW. - Chcemy umowę podpisać w lipcu 2015 roku – informuje Stefańska.

W październiku 2014 r. premier obiecała obwodnicę:

Ewa Kopacz obiecuje obwodnicę Warszawy
Ewa Kopacz obiecuje obwodnicę WarszawyTVN24

su/r

Źródło zdjęcia głównego: targeo.pl

Pozostałe wiadomości