Drugi dzień protestów. "Zniszczono polską oświatę"

Kolejna manifestacja związkowców
Kolejna manifestacja związkowców
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Kolejna manifestacja związkowcówDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Najpierw protestowali przed Ministerstwem Edukacji, a po południu dotarli przed Sejm. Oprócz oficjalnych wystąpień związkowych liderów były też występy artystyczne. Zakończył się drugi dzień związkowych manifestacji w stolicy.

- Przy namiocie zebrało się kilkadziesiąt osób. Słuchają występu jednej z osób, która gra na gitarze - relacjonował po godz. 19 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Część rozeszła się do namiotów, które są poustawiane niedaleko budynku parlamentu. Jak informowała tvn24.pl, w nocy z środy na czwartek nie było z nimi przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy, który spał wówczas w mieszkaniu.

Już o godz. 14 związkowy dotarli pod Sejm, jeszcze przez kilka godzin na scenie występowali politycy i przedstawiciele protestujących. - Przy scenie jest ok. 200 osób. Nie blokują ruchu - powiedział ok. godz. 16.30 Paweł Łukasik, reporter TVN24.

TAK RELACJONOWALIŚMY PRZEJŚCIE PROTESTUJĄCYCH PODCZAS DRUGIEGO DNIA MANIFESTACJI:

14:11 - Rząd twierdzi, że polski nauczyciel jest złym nauczycielem, mało pracuje i trzeba go dociążyć. Niestety jakoś statystyki całkiem inaczej mówią - powiedział w czwartek przed gmachem MEN przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ryszard Proksa. Powołując się na badany ostatnio przez Instytut Badań Edukacyjnych czas pracy nauczycieli zaznaczył, że z przerwami lekcyjnymi, których nie policzono, nauczyciel polski średnio pracuje prawie 50 godzin.

13.53 Manifestacja dotarła przed Sejm.

Związkowcy idą przed SejmDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

13:47 Wznowiono ruch w Al. Ujazdowskich.

13:37 Tak wyglądała noc w miasteczku namiotowym:

Noc w miasteczku namiotowym
Noc w miasteczku namiotowymTVN24

13:34 Związkowcy są w drodze na ulicę Wiejską. Czwartek w miesteczku zlokalizowanym przed Sejmem ma być dniem eksperckim. O godzinei 14 zakończy się debata na temat polityki przemysłowej. Natomiast między 14.00 a 16.00 odbędzie się dyskusja na temat służby zdrowia pod hasłem: "Zdrowie: system, pacjent, pracownik - misja czy zysk?".

13:32 Wielu związkowców ma na sobie maski z podobizną minister Krystyny Szumilas.

13:17 Manifestacja wyruszyła sprzed Ministerstwa Edukacji. Z al. Szucha związkowcy idą Al. Ujazdowskimi na Wiejską, przed budynek Sejmu.

Aleje Ujazdowskie nieprzejezdne.

13:14 Utrudnienia dla autobusów w rejonie Al. Ujazdowskich:

- Linie E-2, 116, 180, 503 w kierunku północnym: ... - Belwederska - Spacerowa – Goworka – Puławska – Waryńskiego – pl. Konstytucji – Piękna – Krucza – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat i dalej swoją trasą; - Linie E-2, 116, 180, 503 w kierunku południowym: ... - Nowy Świat - Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – Puławska – Goworka – Spacerowa – Belwederska (Gagarina dla linii 180) i dalej swoją trasą; - Linia 118 w kierunku krańca METRO POLITECHNIKA: ... - Książęca - Nowy Świat - Al. Jerozolimskie - Marszałkowska - pl. Konstytucji i dalej swoją trasą; - Linia 118 w kierunku krańca BRÓDNO-PODGRODZIE: ... - Piękna - Krucza - Al. Jerozolimskie - Bracka - pl. Trzech Krzyzy - Książęca i dalej swoją trasą;

- Linia 166 w obu kierunkach: ... - Belwederska - Gagarina – Czerniakowska – Szwoleżerów – Myśliwiecka – Rozbrat – Ludna i dalej swoją trasą; - Linia 222 w kierunku krańca BIELAŃSKA: ... - pl. Unii Lubelskiej - Marszałkowska – pl. Konstytucji – Piękna – Krucza – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat i dalej swoją trasą; - Linia 222 w kierunku krańca SPARTAŃSKA: ... - rondo de Gaulle’a - Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – Puławska i dalej swoją trasą.

13:12 Związkowcy demonstrują w strugach deszczu.

13:04 Protestujący przynieśli ze sobą transparenty z napisami: Cud premiera do szkół nie dociera, MEN - Marnowanie Edukacji Narodowej, Stop oszczędnościom w oświacie.

13:00 Demonstracja ma - jak mówili PAP związkowcy - przypomnieć społeczeństwu o szkodliwej polityce rządu. Zdaniem organizatorów protestujących jest ok. 4 tys. - Liczyliśmy, że będzie nas dwa tysiące i przeliczyliśmy się. Jest nas prawdopodobnie dwa razy więcej - powiedział szef oświatowej Solidarności.

12:48 Związkowcy przygotowali dość nietypową akcję. Przed budynkiem ministerstwa pojawiło się kilku mężczyzn, którzy w strojach sarmatów stoczyli walkę na szable. Czyżby chodziło o politykę historyczną?

12:29 - Związkowcy protestują w słusznej sprawie, żądają przede wszystkim partnerskiego dialogu - przekonywał w czwartek w Sejmie Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska). Na wniosek jego klubu rząd przedstawia informację w sprawie dialogu między rządem a związkami oraz realizacji ich postulatów.

12:20 Petycja do minister Krystyny Szumilas ma zostać zawieszona na ogrodzeniu resortu. Dlaczego? - Bo pani minister i tak jej nie przeczyta - powiedział przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa.

- Oświata jest dobrem całego narodu i nie wolno jej traktować jako wydatek budżetowy, ale jako ważną i niezbędną inwestycję w przyszłość młodego pokolenia. Nie możemy pozwolić, aby krótkowzroczne i nieprzemyślane zmiany doprowadziły do dalszego obniżenia jakości kształcenia pokoleń Polaków - napisali związkowcy w petycji.

12:18 Zablokowany przejazd wzdłuż al. Szucha. Autobusy linii 222 kursują w obu kierunkach na trasie objazdowej: SPARTAŃSKA - ... - pl. Unii Lubelskiej - Waryńskiego - pl. Konstytucji - Piękna - Al. Ujazdowskie - ... - BIELAŃSKA.

12:15 - Związkowcy twierdzą, że obecny rząd niszczy system edukacji. Zarzucają władzom masowe zwolnienia, brak dialogu z pracownikami oświaty czy odstępowanie od wychowania historycznego – relacjonowała po godz. 12 Ewa Paluszkiewicz. - Swoje postulaty planują zostawić na bramie, a także przesłać pocztą. Pani minister raczej do nich nie wyjdzie – dodaje.

Relacja sprzed ministerstwa
Relacja sprzed ministerstwaTVN24

11:30 - Zgromadziło się kilkaset osób. Jeden pas alei Szucha jest zajęty przez policjantów, którzy zabezpieczają zgromadzenie – powiedział po godz. 11.30 Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl.

11:00 Zgromadzenie przed resortem edukacji organizuje Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Po godz. 13 manifestanci wyruszą al. Szucha i Al. Ujazdowskimi przed Sejm. Dołączą do swoich koleżanek i kolegów, którzy rozbili na Wiejskiej miasteczko namiotowe. Do soboty ma w nim przebywać ponad setka osób. Obok namiotów rozstawiono tymczasową stołówkę i przenośne toalety.

ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI

Czwartkowe zgromadzeniaUM

Dzień ekspercki

Czwartek ma być w miasteczku dniem eksperckim. Na scenie ustawionej przed Sejmem będą miały miejsce dwie debaty. O godzinie 11 ruszyła rozmowa na temat polityki przemysłowej.

Natomiast między 14.00 a 16.00 odbędzie się dyskusja na temat służby zdrowia pod hasłem: "Zdrowie: system, pacjent, pracownik - misja czy zysk?".

Autobusy objazdami

Jak poinformował, Zarząd Transportu Miejskiego, autobusy linii E-2, 116, 180 i 503 jadące z Mokotowa na północ, od skrzyżowania Belwederska - Gagarina - Spacerowa będą kierowane na objazdy. Innymi trasami pojadą także autobusy tych linii w przeciwną stronę: od ronda de Gaulle'a do Wilanowa i Natolina Płn. Na objazdy będzie kierowane także linie 166 (w obu kierunkach od skrzyżowania Belwederska/Gagarina/Spacerowa) i 222 (w kierunku Bielańskiej od pl. Unii Lubelskiej).

ZTM zapowiada, że w przypadku długotrwałego zablokowania przejazdu ul. Piękną na odcinku od Al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej autobusy linii 107, 159, 187 będą także kierowane na trasy objazdowe.

Doszli przed Sejm

W środę przez stolicę przeszło sześć manifestacji. W sumie do stolicy zjechało około 20 tysięcy osób (służby podawały liczbę 19 tysięcy, organizatorzy mówi 23 tysiącach).

Najpierw związkowcy pikietowali przed ministerstwami: pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i zdrowia. Potem przeszli przed Sejm, gdzie przemówili szefowie związków. W śród nich Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" i Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

To jednak tylko przedsmak tego, co czeka nas w sobotę. Jak zapowiadają organizatorzy, wówczas do stolicy przyjechać ma nawet 100 tysięcy osób. CZYTAJ WIĘCEJ O CZTERODNIOWYCH PROTESTACH

Związkowcy postulują zmianę rządu, tworzenie nowych miejsc pracy i godne wynagrodzenia pracowników. Postulują także odejście od podniesienia wieku emerytalnego i od przepisów o elastycznym czasie pracy. CZYTAJ WIĘCEJ O POSTULATACH ZWIĄZKOWCÓW

Tak wyglądały protesty w środę:

bf/b/PAP

Pierwszy dzień protestów
Pierwszy dzień protestówTVN24
Przemówienie Piotra Dudy, szefa Solidarności
Przemówienie Piotra Dudy, szefa SolidarnościTVN 24
Jan Guz, szef OPZZ
Jan Guz, szef OPZZTVN 24
Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP