- Przy namiocie zebrało się kilkadziesiąt osób. Słuchają występu jednej z osób, która gra na gitarze - relacjonował po godz. 19 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.
Część rozeszła się do namiotów, które są poustawiane niedaleko budynku parlamentu. Jak informowała tvn24.pl, w nocy z środy na czwartek nie było z nimi przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy, który spał wówczas w mieszkaniu.
Wieczorny koncert
Już o godz. 14 związkowy dotarli pod Sejm, jeszcze przez kilka godzin na scenie występowali politycy i przedstawiciele protestujących. - Przy scenie jest ok. 200 osób. Nie blokują ruchu - powiedział ok. godz. 16.30 Paweł Łukasik, reporter TVN24.
TAK RELACJONOWALIŚMY PRZEJŚCIE PROTESTUJĄCYCH PODCZAS DRUGIEGO DNIA MANIFESTACJI:
14:11 - Rząd twierdzi, że polski nauczyciel jest złym nauczycielem, mało pracuje i trzeba go dociążyć. Niestety jakoś statystyki całkiem inaczej mówią - powiedział w czwartek przed gmachem MEN przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ryszard Proksa. Powołując się na badany ostatnio przez Instytut Badań Edukacyjnych czas pracy nauczycieli zaznaczył, że z przerwami lekcyjnymi, których nie policzono, nauczyciel polski średnio pracuje prawie 50 godzin.
13.53 Manifestacja dotarła przed Sejm.
13:47 Wznowiono ruch w Al. Ujazdowskich.
13:37 Tak wyglądała noc w miasteczku namiotowym:
Noc w miasteczku namiotowym
13:34 Związkowcy są w drodze na ulicę Wiejską. Czwartek w miesteczku zlokalizowanym przed Sejmem ma być dniem eksperckim. O godzinei 14 zakończy się debata na temat polityki przemysłowej. Natomiast między 14.00 a 16.00 odbędzie się dyskusja na temat służby zdrowia pod hasłem: "Zdrowie: system, pacjent, pracownik - misja czy zysk?".
13:32 Wielu związkowców ma na sobie maski z podobizną minister Krystyny Szumilas.
13:17 Manifestacja wyruszyła sprzed Ministerstwa Edukacji. Z al. Szucha związkowcy idą Al. Ujazdowskimi na Wiejską, przed budynek Sejmu.
Aleje Ujazdowskie nieprzejezdne.
13:14 Utrudnienia dla autobusów w rejonie Al. Ujazdowskich:
- Linie E-2, 116, 180, 503 w kierunku północnym: ... - Belwederska - Spacerowa – Goworka – Puławska – Waryńskiego – pl. Konstytucji – Piękna – Krucza – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat i dalej swoją trasą;- Linie E-2, 116, 180, 503 w kierunku południowym: ... - Nowy Świat - Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – Puławska – Goworka – Spacerowa – Belwederska (Gagarina dla linii 180) i dalej swoją trasą;- Linia 118 w kierunku krańca METRO POLITECHNIKA: ... - Książęca - Nowy Świat - Al. Jerozolimskie - Marszałkowska - pl. Konstytucji i dalej swoją trasą;- Linia 118 w kierunku krańca BRÓDNO-PODGRODZIE: ... - Piękna - Krucza - Al. Jerozolimskie - Bracka - pl. Trzech Krzyzy - Książęca i dalej swoją trasą;
- Linia 166 w obu kierunkach: ... - Belwederska - Gagarina – Czerniakowska – Szwoleżerów – Myśliwiecka – Rozbrat – Ludna i dalej swoją trasą;- Linia 222 w kierunku krańca BIELAŃSKA: ... - pl. Unii Lubelskiej - Marszałkowska – pl. Konstytucji – Piękna – Krucza – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat i dalej swoją trasą;- Linia 222 w kierunku krańca SPARTAŃSKA: ... - rondo de Gaulle’a - Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – Puławska i dalej swoją trasą.
13:12 Związkowcy demonstrują w strugach deszczu.
13:04 Protestujący przynieśli ze sobą transparenty z napisami: Cud premiera do szkół nie dociera, MEN - Marnowanie Edukacji Narodowej, Stop oszczędnościom w oświacie.
13:00 Demonstracja ma - jak mówili PAP związkowcy - przypomnieć społeczeństwu o szkodliwej polityce rządu. Zdaniem organizatorów protestujących jest ok. 4 tys. - Liczyliśmy, że będzie nas dwa tysiące i przeliczyliśmy się. Jest nas prawdopodobnie dwa razy więcej - powiedział szef oświatowej Solidarności.
12:48 Związkowcy przygotowali dość nietypową akcję. Przed budynkiem ministerstwa pojawiło się kilku mężczyzn, którzy w strojach sarmatów stoczyli walkę na szable. Czyżby chodziło o politykę historyczną?
12:29 - Związkowcy protestują w słusznej sprawie, żądają przede wszystkim partnerskiego dialogu - przekonywał w czwartek w Sejmie Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska). Na wniosek jego klubu rząd przedstawia informację w sprawie dialogu między rządem a związkami oraz realizacji ich postulatów.
12:20 Petycja do minister Krystyny Szumilas ma zostać zawieszona na ogrodzeniu resortu. Dlaczego? - Bo pani minister i tak jej nie przeczyta - powiedział przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa.
- Oświata jest dobrem całego narodu i nie wolno jej traktować jako wydatek budżetowy, ale jako ważną i niezbędną inwestycję w przyszłość młodego pokolenia. Nie możemy pozwolić, aby krótkowzroczne i nieprzemyślane zmiany doprowadziły do dalszego obniżenia jakości kształcenia pokoleń Polaków - napisali związkowcy w petycji.
12:18 Zablokowany przejazd wzdłuż al. Szucha. Autobusy linii 222 kursują w obu kierunkach na trasie objazdowej: SPARTAŃSKA - ... - pl. Unii Lubelskiej - Waryńskiego - pl. Konstytucji - Piękna - Al. Ujazdowskie - ... - BIELAŃSKA.
12:15 - Związkowcy twierdzą, że obecny rząd niszczy system edukacji. Zarzucają władzom masowe zwolnienia, brak dialogu z pracownikami oświaty czy odstępowanie od wychowania historycznego – relacjonowała po godz. 12 Ewa Paluszkiewicz. - Swoje postulaty planują zostawić na bramie, a także przesłać pocztą. Pani minister raczej do nich nie wyjdzie – dodaje.
Relacja sprzed ministerstwa
11:30 - Zgromadziło się kilkaset osób. Jeden pas alei Szucha jest zajęty przez policjantów, którzy zabezpieczają zgromadzenie – powiedział po godz. 11.30 Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl.
Zgromadzenie przed resortem edukacji
11:00 Zgromadzenie przed resortem edukacji organizuje Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Po godz. 13 manifestanci wyruszą al. Szucha i Al. Ujazdowskimi przed Sejm. Dołączą do swoich koleżanek i kolegów, którzy rozbili na Wiejskiej miasteczko namiotowe. Do soboty ma w nim przebywać ponad setka osób. Obok namiotów rozstawiono tymczasową stołówkę i przenośne toalety.
ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI
Dzień ekspercki
Czwartek ma być w miasteczku dniem eksperckim. Na scenie ustawionej przed Sejmem będą miały miejsce dwie debaty. O godzinie 11 ruszyła rozmowa na temat polityki przemysłowej.
Natomiast między 14.00 a 16.00 odbędzie się dyskusja na temat służby zdrowia pod hasłem: "Zdrowie: system, pacjent, pracownik - misja czy zysk?".
Autobusy objazdami
Jak poinformował, Zarząd Transportu Miejskiego, autobusy linii E-2, 116, 180 i 503 jadące z Mokotowa na północ, od skrzyżowania Belwederska - Gagarina - Spacerowa będą kierowane na objazdy. Innymi trasami pojadą także autobusy tych linii w przeciwną stronę: od ronda de Gaulle'a do Wilanowa i Natolina Płn. Na objazdy będzie kierowane także linie 166 (w obu kierunkach od skrzyżowania Belwederska/Gagarina/Spacerowa) i 222 (w kierunku Bielańskiej od pl. Unii Lubelskiej).
ZTM zapowiada, że w przypadku długotrwałego zablokowania przejazdu ul. Piękną na odcinku od Al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej autobusy linii 107, 159, 187 będą także kierowane na trasy objazdowe.
Doszli przed Sejm
W środę przez stolicę przeszło sześć manifestacji. W sumie do stolicy zjechało około 20 tysięcy osób (służby podawały liczbę 19 tysięcy, organizatorzy mówi 23 tysiącach).
Najpierw związkowcy pikietowali przed ministerstwami: pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i zdrowia. Potem przeszli przed Sejm, gdzie przemówili szefowie związków. W śród nich Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" i Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
To jednak tylko przedsmak tego, co czeka nas w sobotę. Jak zapowiadają organizatorzy, wówczas do stolicy przyjechać ma nawet 100 tysięcy osób. CZYTAJ WIĘCEJ O CZTERODNIOWYCH PROTESTACH
Związkowcy postulują zmianę rządu, tworzenie nowych miejsc pracy i godne wynagrodzenia pracowników. Postulują także odejście od podniesienia wieku emerytalnego i od przepisów o elastycznym czasie pracy. CZYTAJ WIĘCEJ O POSTULATACH ZWIĄZKOWCÓW
Tak wyglądały protesty w środę:
bf/b/PAP
Pierwszy dzień protestów
Przemówienie Piotra Dudy, szefa Solidarności
Jan Guz, szef OPZZ