Rozpoczęły się bezpłatne zabiegi sterylizacji, kastracji oraz czipowania zwierząt. Miasto przedstawiło warunki, które trzeba spełnić, aby móc skorzystać z darmowych usług. Na zabiegi w tym roku przeznaczono w sumie prawie 700 tysięcy złotych.
Dokładnie chodzi o 533 tysięcy złotych na zabiegi sterylizacji i kastracji oraz 160 tysięcy na czipowanie zwierząt. Prowadzona przez Biuro Ochrony Środowiska akcja potrwa do 30 listopada lub do wyczerpania budżetu.
Jak przekazał ratusz, zabiegi można wykonać w jednym z wybranych zakładów leczniczych, bez względu na dzielnicę zamieszkania.
Warunki sterylizacji i kastracji
Warunkiem skorzystania z usług weterynaryjnych jest: posiadanie e-hologramu i okazanie Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka (osoby pełnoletnie), okazanie dowodu tożsamości i dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia jak na przykład książeczka zdrowia, jego paszport.
Konieczne jest też wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela dostępnego w zakładach leczniczych wniosku o wykonanie zabiegu sterylizacji lub kastracji. Zwierzę musi być zaczipowane i mieć więcej niż sześć miesięcy. W przypadku psów - wymagane jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Podczas zabiegu suki i kotki nie powinny być w trakcie rui, od ostatniego szczepienia zwierzęcia muszą upłynąć przynajmniej dwa tygodnie, minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – należy jedynie podać wodę. Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii.
Dodatkowe badania na koszt właściciela
Jeśli w trakcie wizyty kwalifikującej po badaniu klinicznym stwierdzona zostanie konieczność wykonania dodatkowych zabiegów oraz badań - np. EKG, RTG, USG, badanie krwi, moczu - miasto nie pokrywa ich kosztów. Decydujące zdanie w sprawie rodzaju koniecznych badań ma lekarz, który będzie operował zwierzę.
Ratusz zaznaczył, że miasto nie bierze odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne i nie ponosi kosztów związanych z ich leczeniem oraz nie pokrywa dodatkowych kosztów w przypadku ujawnienia w trakcie zabiegu nieprzewidzianych okoliczności - takich, jak np. ciąża, ropomacicze. Zwierzę zapisywane przez właściciela na zabieg powinno być w dobrym stanie zdrowia oraz odpowiednio do niego przygotowane. Jeżeli tak nie będzie, lekarz weterynarii ma prawo odstąpić od przeprowadzenia zabiegu.
Warunki czipowania
Ratusz podał również warunki skorzystania z bezpłatnego czipowania psa lub kota. Właściciel musi wypełnić w dwóch egzemplarzach wniosek o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania czworonoga. Formularze są dostępne w zakładach leczniczych. Na miejscu również trzeba okazać dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający prawo do zwierzęcia.
Pies lub kot musi mieć ukończony 12. tydzień życia, a ponadto - w przypadku psów - wymagane jest, aby posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL w terminie do pięciu dni od momentu wszczepienia mikroprocesora.
Kastracji poddano już prawie 16 tysięcy psów i kotów
W ramach akcji prowadzonej przez miasto w latach 2007-2020 sterylizacji i kastracji poddano 15 956 psów i kotów, a elektronicznemu znakowaniu 104 214 zwierząt. W 2021 roku zaplanowano sterylizację i kastrację 2480 zwierząt oraz czipowanie 3200.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock