Cztery hektary w cztery lata. Rusza zabudowa browarów na Woli

Teren dawnych browarów
Teren dawnych browarów
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Teren dawnych browarówLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Gdy dziś patrzy się na teren dawnych Browarów Warszawskich, trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu pełną parą szła tu produkcja piwa. Jeszcze trudniej - że już za cztery lata ma tu być gotowa, całkiem nowa dzielnica.

Swoimi planami aktualny właściciel działki położonej między Chłodną, Wronią, Grzybowską i Żelazną pochwalił się w środę na konferencji poświęconej sytuacji na rynku biurowym i mieszkaniowym w Polsce. Najwyraźniej jest dobra, bo Echo Investment ma plan, który wrażenie robi skalą i - przede wszystkim - zakładanym tempem realizacji. Do 2020 roku zamierza zabudować teren o powierzchni porównywalnej ze Starym Miastem. Przybędzie tam około 100 000 metrów powierzchni użytkowej o zróżnicowanej funkcji: około 50 000 zajmą biura, powstanie blisko 1000 mieszkań, a do tego kilka tysięcy metrów w lokalach usługowych.

Otworzą zabytkowe piwnice

Za projekt odpowiada - wybrana w wewnętrznym konkursie - znana warszawska pracownia JEMS Architekci. - Podstawowym założeniem była chęć przywrócenia tego terenu miastu - podkreśla Marek Moskal, który kieruje pracami. - Ulica Grzybowska zmienia się w ostatnich latach w warszawski odpowiednik Piątej Alei w Nowym Jorku, dlatego i my postanowiliśmy z tej strony umieścić budynki biurowe - tłumaczy. W rejonie Wroniej znajdzie się więc główne wejście na teren, który nie tylko nie będzie ogrodzony, ale ma przyciągać warszawiaków otwartymi całą dobę atrakcyjnymi przestrzeniami publicznymi.

- W miejscowym planie zagospodarowania zapisany został obowiązek wytyczenia miejskiego placu o powierzchni porównywalnej z rynkiem Starego Miasta. Tak się stanie. Na tym rynku stać będzie "ratusz" - budynek dawnej Warzelni czyli jeden z niewielu elementów dawnego browaru, który zachował się do dziś - tłumaczy architekt.

O atrakcyjności miejsca stanowić ma jednak inny element dawnego browaru - piwnice. - Dziś są przykryte asfaltem. Zamierzamy je odsłonić, odrestaurować i wkomponować w plac. Prawdopodobnie będzie to miało formę obniżenia terenu, tak by piwnice nie stanowiły zamkniętych pomieszczeń, lecz otwierały się na przestrzeń publiczną - tłumaczy prezes Echo Investment Rafał Mazurczak. W piwnicach mają ulokować się przede wszystkim restauracje i być może mikrobrowar, który nawiązałby do tradycji miejsca.

Budują niżej, niż mogą

Prace mają się zacząć jeszcze w październiku. Echo ma już pozwolenie na budowę pierwszego etapu zabudowy mieszkaniowej. Ta ma powstawać głównie od strony ulicy Chłodnej, między rzędem starych pawilonów handlowych (nie należą do dewelopera), a przedłużeniem ulicy Krochmalnej, którą inwestor ma zamiar odtworzyć na swoim terenie.

Ceny? - Około 11 tysięcy złotych za metr - odpowiada Dariusz Cholewa z Echo Investment. I dodaje, że w pierwszym budynku znajdą się 92 mieszkania. 3 największe mają mieć ponad 100 mkw. ale ponad połowa to lokale "dla singli" - od 18 do 22 metrów. I ponad 40 z nich jest już zarezerwowanych.

W kolejnych etapach powstać ma w sumie około 1000 mieszkań, przy czym mniej więcej połowa przeznaczona będzie na wynajem, a nie na sprzedaż. Taką rolę ma pełnić m.in. najwyższy budynek w całym założeniu - 17-piętrowa wieża usytuowana najbliżej ulicy Żelaznej. Co ciekawe, będzie miała niespełna 100 metrów wysokości, choć plan miejscowy dopuszczał na tym terenie dominantę wysoką na 130 metrów. - Wynika to z konieczności zagwarantowania dostępu do światła innym budynkom - tłumaczą szefowie Echo.

Z garażem rowerowym

Dla mieszkańców Warszawy ważne są detale. Po pierwsze to, że teren pozostanie otwarty i ogólnodostępny. Przez miejski plac będzie można przechodzić całą dobę, co wraz z placem Europejskim przy wieżowcu Warsaw Spire da zupełnie nowe połączenie ze stacją metra przy rondzie Daszyńskiego.

Ogólnodostępne mają być też ulice wewnątrz kompleksu, w tym przedłużenie Krochmalnej (nie będzie miało bezpośredniego połączenia z istniejącym odcinkiem, bo na tej osi stoi dziś szkoła). - To będą typowe, miejskie ulice. O historycznym przekroju, z typowo miejską zabudową w odpowiedniej skali. Wszystkie budynki - mieszkalne i biurowe - będą miały lokale użytkowe w parterach po to, by teren żył całą dobę - zapewnia architekt. I dodaje: - Prywatne i zamknięte będą tylko wewnętrzne dziedzińce części mieszkaniowych. JEMS-i pracują też nad spójną małą architekturą; ławkami, latarniami, a nawet wzorowanymi na przedwojennych słupami ogłoszeniowymi.

Pod budynkami powstaną garaże dla lokatorów i pracowników biur. Dla mieszkańców Woli to z jednej strony dobra, z drugiej zła wiadomość: samochody nie będą zastawiać sąsiednich ulic, ale z pewność zwiększy się ruch w okolicy. Echo przekonuje jednak, że sąsiedztwo metra i rosnąca moda na rowery pozwoli ograniczyć negatywne skutki. - W każdym garażu będą miejsca na rowery. Powstanie też specjalny garaż tylko na nie - zapewnia inwestor. Miejsc parkingowych nie będą za to miały restauracje i sklepy. Pytanie tylko, czy ich klienci dadzą się przekonać do przyjeżdżania bez samochodów?

Rodzinny browar, warszawska potęga

Tradycja warzenia piwa w tej części Woli sięga XIX wieku. W 1846 roku Błażej Haberbusch i Konstanty Schiele kupili na licytacji browar Schöffer i Glimpf, na rogu Krochmalnej i Ciepłej, w którym wcześniej sami pracowali. Rzecz sfinansował ich wspólny teść Henryk Klawe.

Rodzinna firma szybko się rozwijała, a piwo słynęło z dobrego smaku, który zawdzięczało pokładom doskonałej wody odkrytym na tym terenie (dostępna publicznie studnia głębinowa, do której z baniakami pielgrzymowali nie tylko mieszkańcy Woli działała tu jeszcze w latach 80.). Haberbusch, Schiele i Klawe skupowali sąsiednie, konkurencyjne browary, ale prawdziwą potęgę zbudowali ich synowie. Pod ich kierownictwem na Woli pojawiły się maszyny parowe, wytwórnia suchego lodu, a ofertę rozszerzono o wódki, likiery i gazowane napoje. Ich piwo pić można było nawet w Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Jeszcze przed 1900 rokiem firma dorobiła się własnych wagonów kolejowych i pierwszych - mówiąc językiem współczesnej korporacji - obrandowanych ciężarówek. Miała też firmowe lokale i ogródki. A właściciele z związali się Wolą tak mocno, że i tu wybudowali dom rodzinny. Dbali też o pracowników: na terenie zakładu działała m.in. ochronka, kuchnia i szkoła, a pensje należały do najwyższych w branży.

Zupa - symbol Powstania

Po odzyskaniu niepodległości, W 1921 udało się zjednoczyć pięć największych firm z branży - tak powstała Spółka Akcyjna Zjednoczonych Browarów "Haberbusch i Schiele" (co ciekawe, ostatni potomek Haberbuschów zmarł w 1908 roku, a mimo to nazwisko zostało w nazwie).

We wrześniu 1939 roku woda ze studni na terenie browaru była pompowana do uszkodzonej sieci miejskiej. Na terenie zakładu zakwaterowano uchodźców z zajętych już przez Niemców terenów. Po upadku Warszawy zakład też przejęli Niemcy. Właściciele, mimo nacisków, nie podpisali volkslisty. Piwo na Woli warzono aż do wybuchu Powstania Warszawskiego, kiedy to teren opanowała Armia Krajowa.

Browary pojawiają się w wielu wspomnieniach z sierpnia i września 1944 roku. AK otworzyła magazyny zboża, z którego mieszkańcy walczącego miasta gotowali tyleż słynną, co paskudną zupę zwaną "plujką" (od konieczności wypluwania łupin niezmielonego zboża).

Po wojnie browar upaństwowiono, a w połowie lat 50. wznowiono produkcję. W 1968 roku, po połączeniu z kilkoma innymi browarami powstały Warszawskie Zakłady Piwowarskie. W 1970 roku przy Grzybowskiej zainstalowano z kolei pierwszą w Polsce rozlewnię... Coca-Coli.

Lata 90. przyniosły kolejne zmiany nazw i właścicieli. Najpierw były to Browary Warszawskie S. A., potem Browary Warszawskie "Królewskie" S. A. W 2001 udziały przejął koncern BRAU UNION AG. W 2004 roku browar zamknięto, a produkcję Królewskiego przeniesiono do Warki.

Hiszpanie przegrali z kryzysem

Firma Echo Investment kupiła teren dawnych browarów w 2014 roku, od hiszpańskiego banku, za 42 miliony euro. Wcześniej teren należał do hiszpańskiej firmy deweloperskiej Grupo Prasa, która kupiła go za podobną kwotę w 2006 roku. Jej ówczesne plany przeorał kryzys ekonomiczny - nim je porzuciła, zdążyła jednak rozebrać większość dawnych zakładów, poza nielicznymi budynkami wpisanymi do rejestru zabytków. Tak uchowały się piwnice, warzelnia i willa rodziny Schiele przy Grzybowskiej. Ten ostatni budynek jest już od pewnego czasu remontowany. Na razie powstanie tu biuro sprzedaży, a docelowo - być może - przedszkole.

To nie jedyny projekt Echo w tej części miasta - w lipcu do użytku oddany został wieżowiec Q22 u zbiegu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej, w którym znalazło się 50 000 mkw. powierzchni biurowej.

Karol Kobos

Pozostałe wiadomości

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl