Miasto chce zachować program bezpłatnej sterylizacji zwierząt wstrzymany przez wojewodę mazowieckiego. – Sprawdzamy ustawy i regulacje, szukamy innej możliwości prawnej, która umożliwi nam dalszą jego realizację – mówi rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera( PiS) wstrzymał program dotyczący darmowej sterylizacji i kastracji zwierząt. Uznał, że ustawa o ochronie zwierząt dopuszcza finansowanie takich zabiegów przez gminy wyłącznie wobec bezdomnych czworonogów.
Z decyzją Sipiery nie zgadzają się władze Warszawy. Pod koniec kwietnia rada miasta złożyła w tej sprawie skargę do sądu administracyjnego.
Miasto chce zachować program
Oprócz tego, miejscy prawnicy prowadzą analizy dotyczące finansowania zabiegów na podstawie innych regulacji prawnych niż do tej pory. - Szukamy innego sposobu, który umożliwi miastu dalsze finansowanie sterylizacji. Pod tym kątem przeglądamy różne ustawy i regulacje prawne dotyczące ochrony zwierząt – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.
- Zależy nam na zachowaniu tego programu, bo przynosi konkretne efekty. Widać to chociażby na przykładzie schroniska "Na Paluchu". Odkąd zaczęliśmy finansować bezpłatne zabiegi, liczba zwierząt, które tam trafiają się zmniejszyła – dodaje.
"Program nie budził kontrowersji"
Przedstawiciele ratusza od początku nie kryli zaskoczenia decyzją wojewody. – Do tej pory program nie budził żadnych kontrowersji – mówił wiceprezydent Michał Olszewski.
Decyzja jest tym bardziej zastanawiająca, że zwierzęta przebywające w schroniskach i tak są obligatoryjne sterylizowane. Program ratusza był realizowany z myślą o właścicielach czworonogów, którzy ze względów finansowych nie mogli sobie pozwolić na taki zabieg. To koszt od 200 do 400 złotych.
"Liczy się legalność"
Stanowisko wojewody jest jasne. – Liczy się legalność, a nie zasadność – mówiła rzeczniczka urzędu wojewódzkiego Anna Szczygieł. "W ustawie brak przepisu regulującego kwestię zasad dofinansowania określonych zabiegów na rzecz właścicieli zwierząt. Zatem z unormowań zawartych w ustawie wynika, że gmina mogła jedynie uregulować wysokość środków finansowych na realizację programu poprzez kastrację bądź sterylizację, ale wyłącznie w odniesieniu do zwierząt bezdomnych, a nie do tych posiadających właścicieli" – przekonywał w uzasadnieniu wojewoda.
- Zakładamy, że jeżeli ustawa nie zakazuje czegoś wprost to jest to dopuszczalne – odpowiadał z kolei Tomasz Demiańczuk z biura prasowego ratusza.
Miasto finansuje zabiegi od 2012 roku. Program cieszył się dużym zainteresowaniem warszawiaków. W ubiegłym roku sterylizacji poddano 661 kotek oraz 543 suki. Kastracje natomiast wykonano u 308 kocurów i 348 psów.
ZOBACZ MATERIAŁ "POLSKA I ŚWIAT" O DECYZJI WOJEWODY:
Wojewoda wstrzymał sterylizacje w Warszawie
kw/ec
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu