Spotkania informacyjne, spacery i wspólne projektowanie. Ruszają konsultacje w sprawie terenu nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie. – Tutaj architektami będą mieszkańcy – zachęca rzeczniczka urzędu.
Tunel budowany w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy ma liczyć 2,3 km długości. Będzie przebiegał wzdłuż ulicy Płaskowickiej, pod al. KEN i pierwszą linią metra, aż za ul. Nowoursynowską. Tam w rejonie skarpy ursynowskiej kierowcy wjeżdżać będą na węzeł Ursynów-Wschód.
Budowa tunelu da się we znaki mieszkańcom Ursynowa. Część ulic zostanie zamknięta, a tereny wzdłuż Płaskowickiej staną się wielkim placem budowy.
Ruszają konsultacje
O tym jak będzie wyglądał teren nad tunelem już po zakończeniu inwestycji zdecydują mieszkańcy. Ursynowski ratusz organizuje nietypowe konsultacje społeczne. Konsultacje potrwają aż sześć miesięcy.
Dzielnica zbierze informacje dotyczące oczekiwań mieszkańców, w ruch pójdą markery – narysują swoją koncepcję tego miejsca.
- Kluczowym działaniem będzie przeprowadzenie warsztatów projektowo-konsultacyjnych typu charrette - mówi Bernardeta Włoch-Nagórny rzeczniczka urzędu. - To pierwsze tego typu konsultacje na Ursynowie. Wezmą w nim udział doświadczeni specjaliści w dziedzinie architektury krajobrazu, architektury i urbanistyki oraz inżynierii komunikacyjnej - dodaje.
Zaangażowani będą również urzędnicy odpowiadający m.in. za ochronę środowiska i inwestycje, przedstawiciele Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, Zarządu Dróg Miejskich oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Dzielnica podpisała umowę z firmą, która specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji społecznych, projektowaniu, nadzorach inwestorskich oraz doradztwie w rozwiązywaniu konfliktów inwestycyjnych.
Początek prac w 2017
Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy i tunelu rozpocznie się w 2017 roku. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, będzie budowany metodą odkrywkową. – Oznacza to, że wszystko co znajduje się nad nim, zostanie zburzone. Powstanie odkryta przestrzeń, w której tunel zostanie wybudowany – tłumaczyła Agnieszka Stefańska z GDDKiA.
W ramach tego odcinka obwodnicy drogowcy wybudują także dwa węzły: Ursynów - Zachód (połączenie z ul. Gandhi - do 100 metrów) oraz węzeł Ursynów - Wschód (połączenie z ul. Płaskowickiej) w rejonie skarpy ursynowskiej.
Budowa całego odcinka "A" wraz z tunelem ma pochłonąć 1,2 mld złotych. GDDKiA wybrała wykonawcę: włoską firmę Astaldi, z którą umowa podpisana została w grudniu ubiegłego roku.
kz/b