Choinki wróciły po świętach do lasu. Wiosną zostaną posadzone

Warszawa

TVN24Choinki wróciły po świętach do lasu

W sobotę zakończyła się akcja "Oddaj choinkę do lasu". Po raz kolejny warszawiacy mogli skorzystać z szansy oddania naturze drzewek kupionych przed świętami.

- Chcielibyśmy przywrócić te drzewka do lasu - mówił przedstawiciel Lasów Miejskich. Dodał też, że sadzenie rozpocznie się prawdopodobnie w kwietniu, gdy iglaki pod wpływem promieni słonecznych zaczną puszczać soki i rozbudowywać system korzeni.

Drzewka zebrane podczas tegorocznej akcji trafią do lasu Sobieskiego w Wawrze. Podczas zbiórki można było oddawać iglaki, które były wyhodowane w doniczkach - takie drzewka mają większe szanse na adaptację do leśnych warunków z powodu wykształconego sytemu korzeni.

Więcej drzew

Z kolei choinki z poprzedniej edycji akcji znalazły swoje nowe miejsce wokół siedziby Lasów Miejskich. Poświąteczna zbiórka drzewek przynosi pozytywne efekty. - Wokół leśniczówki posadzone są drzewka z tamtego roku, które przywozili do nas mieszkańcy Warszawy. Przyjęły się w zadziwiający sposób, naprawdę prawie wszystkie - mówił leśniczy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu powiększa się drzewostan warszawskich lasów. Mieszkańcy mogą wybrać się do miejsc, w których oddawane drzewka były posadzone i zobaczyć, jak rozwijają się iglaki, które kilka miesięcy wcześniej były w ich domach.

W tym roku drzewka można było oddawać podczas dwóch weekendów 13 i 20 stycznia. Pierwsza zbiórka prowadzona była w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Lesie Kabackim oraz w starej leśniczówce przy przy wjeździe do Lasu Młocińskiego. W kolejną sobotę, 20 stycznia, "choinkowa" zbiórka odbyła się w głównej siedzibie warszawskich leśników przy Korkowej

kk/pm