Chcieli pozbawić honorowego obywatelstwa "wybranych hierarchów Kościoła katolickiego"

Honorowe Obywatelstwo Warszawy
Honorowe Obywatelstwo Warszawy
Źródło: TVN24
Stołeczni radni zajęli się petycją w sprawie wprowadzenia mechanizmu odbierania honorowego obywatelstwa Warszawy. Petycję złożyli działacze partii Razem, którzy chcieliby, aby tytuł stracili papież Jan Paweł II, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź czy arcybiskup Henryk Hoser.

Działacze partii Razem wnioskowali "o zmianę uchwały w sprawie zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy oraz pozbawienia tego obywatelstwa wybranych hierarchów Kościoła katolickiego". W ocenie wnoszących petycję, co zawarto w uzasadnieniu uchwały dotyczącej tej petycji "ci hierarchowie kościoła nie zasługują na ten przywilej z uwagi na tuszowanie i ukrywanie nadużyć o podłożu seksualnym w Kościele katolickim".

Radny PiS: działania antywspólnotowe. Radny KO: uchwała powinna być zmieniona

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz podczas dyskusji nad petycją zapowiedział, że zagłosuje za. - Moja decyzja jest konsekwencją moich wcześniejszych wyborów, że uchwała dotycząca honorowego obywatelstwa powinna być zmieniona w taki sposób, że powinna dawać możliwość Radzie Miasta miasta stołecznego Warszawy odebrania honorowego obywatelstwa – powiedział Potapowicz.

Jak jednak zastrzegł, nie oznacza to, że popiera tę petycję w punkcie, który wskazuje, że honorowe obywatelstwo powinien stracić papież Jan Paweł II. Dodał jednak, iż uważa, że wśród osób, które mają honorowe obywatelstwo, są takie, które na nie nie zasługują.

Z kolei radny PiS Piotr Mazurek mówił, że w jego ocenie petycja jest działaniem środowisk skrajnie lewicowych i ma na celu zaistnienie samych wnioskodawców. - Są to w dużej mierze inicjatywy środowisk politycznych – ocenił. Jak wskazał, "są to działania bardzo antywspólnotowe, działania wymierzone w osoby, symbole, środowiska, tradycje, które są związane z istotnymi zasługami dla polskiej niepodległości, dla wolności naszego kraju". Mazurek zaapelował również do pozostałych radnych, aby głosowali przeciw petycji.

Razem: niestety Rada Warszawy odrzuciła naszą petycję

"Niestety Rada Warszawy odrzuciła naszą petycję w sprawie wprowadzenia mechanizmu i odebrania osobom niegodnym tytułu honorowego obywatelstwa Warszawy. Wnioskowaliśmy o odebranie tytułu Janowi Pawłowi II, arcybiskupom Sławojowi Głódziowi i Henrykowi Hoserowi" – napisali w mediach społecznościowych działacze Razem zaraz po głosowaniu rady.

W uzasadnieniu rozpatrzenia tej petycji rada przypomniała również, że zasada i tryb nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy wynikają z uchwały z maja 2015 roku.

Wprawdzie w styczniu 2020 roku grupa radnych podjęła próbę zmiany tej uchwały, występując z projektem uchwały w tej sprawie, ale to się nie udało. Wynik głosowania nad wnioskiem o wprowadzenie takiego punktu do porządku obrad XXV Sesji Rady m.st. Warszawy w dniu 16 stycznia 2020 roku dał jednak następujący wynik: za – 10 radnych, przeciw – 28 radnych, wstrzymało się – 18 radnych.

"Mając na uwadze powyższe obecnie w Radzie m.st. Warszawy brak jest większości pozwalającej na przegłosowanie zmiany ww. uchwały. Jednocześnie z uwagi na brak możliwości zmiany uchwały w sprawie zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy niedopuszczalne jest również uwzględnienie wniosku odbierającego Honorowe Obywatelstwo m.st. Warszawy poszczególnym osobom. Mając powyższe na uwadze postanowiono nie uwzględniać wniosków zawartych w petycji" – wskazano w tym uzasadnieniu.

Jednym z Honorowych Obywateli Warszawy jest Jurek Owsiak:

Owsiak odebrał honorowe obywatelstwo Warszawy
Źródło: TVN24
Czytaj także: