Chcesz głosować w Warszawie? Pokaż umowę

By dopisać się do rejestru wyborców można pokazać np. umowę za gaz

W ostatnich wyborach, tych do europarlamentu, żeby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania wystarczyło dopisać się do spisu wyborców. Żeby pójść do urny w miejscowości, w której akurat 16 listopada w dniu wyborów samorządowych będziemy przebywać, trzeba będzie zadać sobie więcej trudu. Wyborcy mają czas do 26 października.

Wybory samorządowe są jedynymi, podczas których nie możemy głosować poza miejscem stałego zamieszkania czy zameldowania, czy to na terenie Polski czy poza jej granicami. W pozostałych - parlamentarnych, europarlamentarnych czy prezydenckich - jest to możliwe i proste - wystarczy zaświadczenie o prawie do głosowania albo dopisanie się do spisu wyborców.

Specyficzne wybory

Dlaczego tym razem nie będzie to możliwe? - To specyficzne wybory. Z jednej strony są powszechne, ale z drugiej jednak lokalne. Głosuje się na lokalnych kandydatów. Reprezentują oni konkretny region, rozwiązują lokalne problemy - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl Beata Tokaj, dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów z PKW.

Podkreśla przy tym, że w tych wyborach obywatele są ściśle powiązani ze swoimi okręgami wyborczymi. Liczba mandatów radnych zależna jest bowiem od liczby osób zamieszkujących dany okręg wyborców - im więcej mieszkańców tym więcej przedstawicieli.

"Za duże ryzyko, za duże zamieszanie"

W grę wchodzą także kwestie organizacyjne. W związku z tym, że w każdej gminie kandydują inne osoby, nie byłoby technicznej możliwości na oddanie na nie głosu przebywając poza granicami tejże gminy. I tak na przykład na kartach do głosowania w Warszawie znajdziemy innych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta miasta niż w Radomiu.

Przesyłanie odpowiednich kart wyborczych z jednego okręgu do drugiego, według PKW, jest nierealne. Po pierwsze zwiększyłoby koszty - i tak już rekordowo drogich - wyborów. Po drugie zdecydowanie opóźniłoby policzenie głosów i ogłoszenie wyników.

- Spowodowałoby to zbyt duże zamieszanie. Poza tym ryzyko pomyłek, niepoprawnego podliczenia głosów byłoby zbyt wysokie - dodaje Tokaj z PKW.

Wybory w szpitalach i więzieniach

Poza miejscem zameldowania (okręgiem wyborczym) niejako z automatu głosować będą mogły jedynie osoby przebywające w szpitalach, domach pomocy społecznej czy więzieniach. Powstaną tzw. obwody odrębne. Wymienione placówki stworzą listy osób, które będą w nich przebywać w dniu wyborów i na jej podstawie urząd gminy sporządzi nowy spis wyborców.

Ale i tu są wyjątki. Jeśli pensjonariusz przebywać będzie na terenie swojego województwa, ale w innym powiecie, wtedy głos będzie mógł oddać jedynie w wyborach do sejmiku. Natomiast, gdy przebywałby w tym samym powiecie, ale innej gminie, zagłosować mógłby wyłącznie wyborach do rady powiatu i sejmiku. Z kolei znajdując się poza województwem, gdzie mieszka poza miejscem zamieszkania, nie będzie mógł zagłosować wcale.

Udowodnij, że jesteś mieszkańcem. Pokaż umowę najmu albo rachunek za prąd

Co jeśli jednak zależy nam na wzięciu udziału w wyborach, ale np. pracujemy poza miejscem zameldowania i nie będziemy mogli na czas głosowania wrócić do swojej rodzinnej miejscowości?

W takiej sytuacji ostatecznie możemy dopisać się do stałego rejestru wyborców w danym mieście. Trzeba jednak udowodnić, że rzeczywiście na stałe mieszka się w danym miejscu. Jak?

Dowodem na to mogą być np. akt własności mieszkania, umowa najmu czy rachunki za prąd dotyczące zamieszkiwanego lokalu. Jak wskazuje Tokaj, nie muszą to być tylko dokumenty, ale także np. zeznania sąsiadów, którzy potwierdzą, że mieszkamy w danym miejscu. Z odpowiednio wypełnionym wnioskiem należy udać się do urzędu gminy, miasta lub dzielnicy. Odpowiedź otrzymamy w ciągu trzech dni.

Należy jednak pamiętać, że jeśli dopiszemy się do rejestru wyborców w danym mieście, zostaniemy tam przypisani już na stałe i to tam będziemy głosować w kolejnych wyborach. Z poprzedniego rejestru - w miejscu naszego zameldowania - zostaniemy usunięci.

Czas na dopisanie się do spisu wyborców mija w przyszłą niedzielę - 26 października.

Wzór wnioskuPKW

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Natalia Szewczak/i

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl