Chcesz głosować w Warszawie? Pokaż umowę

By dopisać się do rejestru wyborców można pokazać np. umowę za gaz

W ostatnich wyborach, tych do europarlamentu, żeby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania wystarczyło dopisać się do spisu wyborców. Żeby pójść do urny w miejscowości, w której akurat 16 listopada w dniu wyborów samorządowych będziemy przebywać, trzeba będzie zadać sobie więcej trudu. Wyborcy mają czas do 26 października.

Wybory samorządowe są jedynymi, podczas których nie możemy głosować poza miejscem stałego zamieszkania czy zameldowania, czy to na terenie Polski czy poza jej granicami. W pozostałych - parlamentarnych, europarlamentarnych czy prezydenckich - jest to możliwe i proste - wystarczy zaświadczenie o prawie do głosowania albo dopisanie się do spisu wyborców.

Specyficzne wybory

Dlaczego tym razem nie będzie to możliwe? - To specyficzne wybory. Z jednej strony są powszechne, ale z drugiej jednak lokalne. Głosuje się na lokalnych kandydatów. Reprezentują oni konkretny region, rozwiązują lokalne problemy - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl Beata Tokaj, dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów z PKW.

Podkreśla przy tym, że w tych wyborach obywatele są ściśle powiązani ze swoimi okręgami wyborczymi. Liczba mandatów radnych zależna jest bowiem od liczby osób zamieszkujących dany okręg wyborców - im więcej mieszkańców tym więcej przedstawicieli.

"Za duże ryzyko, za duże zamieszanie"

W grę wchodzą także kwestie organizacyjne. W związku z tym, że w każdej gminie kandydują inne osoby, nie byłoby technicznej możliwości na oddanie na nie głosu przebywając poza granicami tejże gminy. I tak na przykład na kartach do głosowania w Warszawie znajdziemy innych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta miasta niż w Radomiu.

Przesyłanie odpowiednich kart wyborczych z jednego okręgu do drugiego, według PKW, jest nierealne. Po pierwsze zwiększyłoby koszty - i tak już rekordowo drogich - wyborów. Po drugie zdecydowanie opóźniłoby policzenie głosów i ogłoszenie wyników.

- Spowodowałoby to zbyt duże zamieszanie. Poza tym ryzyko pomyłek, niepoprawnego podliczenia głosów byłoby zbyt wysokie - dodaje Tokaj z PKW.

Wybory w szpitalach i więzieniach

Poza miejscem zameldowania (okręgiem wyborczym) niejako z automatu głosować będą mogły jedynie osoby przebywające w szpitalach, domach pomocy społecznej czy więzieniach. Powstaną tzw. obwody odrębne. Wymienione placówki stworzą listy osób, które będą w nich przebywać w dniu wyborów i na jej podstawie urząd gminy sporządzi nowy spis wyborców.

Ale i tu są wyjątki. Jeśli pensjonariusz przebywać będzie na terenie swojego województwa, ale w innym powiecie, wtedy głos będzie mógł oddać jedynie w wyborach do sejmiku. Natomiast, gdy przebywałby w tym samym powiecie, ale innej gminie, zagłosować mógłby wyłącznie wyborach do rady powiatu i sejmiku. Z kolei znajdując się poza województwem, gdzie mieszka poza miejscem zamieszkania, nie będzie mógł zagłosować wcale.

Udowodnij, że jesteś mieszkańcem. Pokaż umowę najmu albo rachunek za prąd

Co jeśli jednak zależy nam na wzięciu udziału w wyborach, ale np. pracujemy poza miejscem zameldowania i nie będziemy mogli na czas głosowania wrócić do swojej rodzinnej miejscowości?

W takiej sytuacji ostatecznie możemy dopisać się do stałego rejestru wyborców w danym mieście. Trzeba jednak udowodnić, że rzeczywiście na stałe mieszka się w danym miejscu. Jak?

Dowodem na to mogą być np. akt własności mieszkania, umowa najmu czy rachunki za prąd dotyczące zamieszkiwanego lokalu. Jak wskazuje Tokaj, nie muszą to być tylko dokumenty, ale także np. zeznania sąsiadów, którzy potwierdzą, że mieszkamy w danym miejscu. Z odpowiednio wypełnionym wnioskiem należy udać się do urzędu gminy, miasta lub dzielnicy. Odpowiedź otrzymamy w ciągu trzech dni.

Należy jednak pamiętać, że jeśli dopiszemy się do rejestru wyborców w danym mieście, zostaniemy tam przypisani już na stałe i to tam będziemy głosować w kolejnych wyborach. Z poprzedniego rejestru - w miejscu naszego zameldowania - zostaniemy usunięci.

Czas na dopisanie się do spisu wyborców mija w przyszłą niedzielę - 26 października.

Wzór wnioskuPKW

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Natalia Szewczak/i

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24