Chcą wykarczować setki drzew przy linii WKD. Mieszkańcy oburzeni

Drzewa zbyt blisko torów przy stacji WKD Opacz
Drzewa zbyt blisko torów przy stacji WKD Opacz
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plDrzewa zbyt blisko torów przy stacji WKD Opacz

Ważą się losy setek drzew wzdłuż torowiska Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Urząd Transportu Kolejowego nakazał ich usunięcie, bo znajdują się zbyt blisko torów. Ale wycince zieleni sprzeciwiają się też mieszkańcy i władze gmin, przez które przejeżdża kolejka.

Ważą się losy setek drzew wzdłuż torowiska Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Urząd Transportu Kolejowego nakazał ich usunięcie, bo znajdują się zbyt blisko torów. Ale wycince zieleni sprzeciwiają się też mieszkańcy i władze gmin, przez które przejeżdża kolejka.

Przeciwnicy wycinki mobilizują się w internecie. - Usunięcie tysięcy zdrowych drzew na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej będzie nieodwracalną szkodą dla środowiska i krajobrazu.(…) Dla linii małych prędkości zapewnienie bezpieczeństwa powinno odbywać się poprzez dbałość o drzewa, okresowe przeglądy, a usuwane powinny być tylko drzewa chore stanowiące faktyczne zagrożenie – czytamy w apelu wystosowanym do Urzędu Transportu Kolejowego przez organizatorów akcji "Ratujmy drzewa przy WKD". Pod listem podpisało się już ponad 2,5 tysiąca osób.

Bo zrywały trakcję

Ale drzewa rosną tam od wielu lat. Dlaczego nagle urzędnicy uznali, że trzeba się ich pozbyć? - UTK zainteresował się problemem drzew przy linii WKD po wyjaśnieniach jakie otrzymał od WKD. Spółka przewracającymi się na tory drzewami tłumaczyła opóźnione oraz odwołane pociągi jesienią i zimą 2014 r. – wyjaśnia Piotr Dziubak, rzecznik prasowy UTK. Dodaje, że w ciągu ostatnich trzech lat drzewa lub gałęzie na tej linii zrywały trakcję lub blokowały tory 16 razy.

W lutym doszło do kontroli poziomu bezpieczeństwa przy linii WKD. Trzy miesiące później UTK wydał decyzję o konieczności usunięcia znacznej liczby drzew i krzewów znajdujących się bliżej niż 15 m od krawędzi toru. Jak tłumaczył, "nie spełniają one wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów wzdłuż linii kolejowych".

Nie wiadomo do końca jaka miałaby być skala wycinki. W październiku WKD wystąpiła do 11 podmiotów (dzielnic i gmin) o wycięcie 170 drzew. Ale na tym nie zamierza poprzestać.

- Inwentaryzacja drzewostanu, który zostałby objęty wnioskami o wycinkę nie została jeszcze zakończona i jest sukcesywnie prowadzona. Do zakończenia inwentaryzacji oraz uzyskania zezwoleń na wycinkę nie jesteśmy w stanie oszacować, ilu drzew dotyczyć będą prace – przyznaje Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD.

Może być ich dużo, bo jak przyznaje Kulesza, chodzi o niemal wszystkich odcinki między przystankami kolejki.

Chcą wyciąć tylko chore

Rozporządzenie ministra infrastruktury, dotyczące odległości drzew od torowisk jest bezlitosne i traktuje tory WKD tak samo jak tory po których poruszają się pociągi dalekobieżne. Spółka powinna niezwłocznie przystąpić do wykonania wytycznych i przedstawienia raportu z ich realizacji urzędowi.

Pojawia się jednak promyk nadziei. - Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydłużenie terminu do dnia 29 lutego przyszłego roku, na co organ kontrolujący wyraził zgodę – informuje Kulesza.

WKD wystąpiła również do prezesa UTK o pozwolenie na ograniczenie wycinki drzew, tylko do tych chorych, zniszczonych i pochylonych w stronę torowiska. Jak zapewnia spółka, pod takim wnioskiem miały podpisać się liczne organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, organy administracyjne oraz sami mieszkańcy. - Urząd Transportu Kolejowego wyznaczył termin na rozstrzygnięcie sprawy na 30 listopada – dodaje rzecznik WKD.

Trzeba zmienić przepisy

Weto na wycinkę drzew mogą postawić lokalne samorządy, przez których teren przebiega linia. Kolejarze, by usunąć roślinność wzdłuż torów, muszą mieć ich zgodę. Ostatnio krytycznie o wycince wypowiedzieli się radni z Pruszkowa, twierdząc m.in.: że drzewa zapewniają naturalną ochronę przed hałasem, a ich usunięcie pogorszy komfort życia mieszkańców. O "znalezienie kompromisu między zapewnianiu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym a stopniem ingerencji w środowisko przyrodnicze" zaapelowała też Rada Powiatu Grodziskiego.

Sam urząd też nie jest do końca przekonany, czy tak restrykcyjny przepis powinien być stosowany do kolejki dojazdowej.  – Rozporządzenie (mówiące o odległości 15 m – przyp. red.) jest w tej chwili nowelizowane, ponieważ uznaliśmy, że w przypadku niektórych miejsc, np. Podkowa Leśna, jakieś wyjątki są potrzebne, a obecnie przepisy nie przewidują takiej możliwości – zapowiada rzecznik UTK.

30 km torów do stolicy

Warszawska Kolej Dojazdowa wozi pasażerów od końca lat 30. Obecnie łączy ona centrum Warszawy z Grodziskiem Mazowieckim. W Podkowie Leśnej zlokalizowana jest odnoga linii, którą można dojechać do Milanówka.  Na trasie linii znajduje się 28 stacji, a tory przebiegają przez Śródmieście, Ochotę, Włochy i południowo-zachodnie gminy podwarszawskie - Michałowice, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Milanówek i Grodzisk Mazowiecki.

Jak chwali się na swojej stronie internetowej spółka, w 2014 roku niebiesko-czerwono-białe pociągi WKD przewiozły prawie 8 mln pasażerów.

jb/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych. Pierwszy autobus Solaris Urbino Electric 18 ma być dostarczony w listopadzie 2024 roku. Każdy będzie wyposażony w klimatyzację odzyskującą ciepło.

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Autor:
b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Kolejny przełom w sprawie zabytkowych prochowni w parku Żeromskiego. W konkursie na trzyletnią dzierżawę jednej z nich zwyciężyła Marianna Zjawińska, czyli twórczyni kawiarni, która działała w tym samym miejscu przez dekadę. Przez blisko dwa lata w Prochowni nie działo się praktycznie nic.

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest prokuratorskie postępowanie dotyczące kradzieży w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W sprawie nie postawiono nikomu zarzutów. Śledczy opisują, co zostało skradzione.

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura:  "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura: "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Radomiu wydał wyrok w sprawie 68-latka, który wyrzucił przez okno z drugiego piętra trzymiesięcznego szczeniaka. Pies odniósł poważne obrażenia. Nigdy nie będzie samodzielnie chodził i do końca życia będzie wymagał specjalnej opieki.

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby Komisariatu II Policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracowała prokuratura. W sprawie będzie prowadzone śledztwo.

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę rano na Pradze Północ zderzyły się podmiejski autokar i autobus MZA. Obaj kierowcy zostali poszkodowani. Policja wyjaśnia przyczyny wypadku.

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mieszkańca Otwocka podejrzanego o posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Aktualizacja:
Autor:
momo,
dg/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

We wtorek jedno z wejść na stację metra Stokłosy zostało zamknięte z uwagi na remont wrót. Mieszkańcy okolicznych osiedli narzekali na chaos i brak informacji. Zarząd Transportu Miejskiego wsłuchał się w skargi i uzupełnił oznaczenia.

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku rozmów przeprowadzonych we wtorek pomiędzy Związkiem Zawodowym Maszynistów w Polsce a zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej udało się osiągnąć wstępne porozumienie. Strajku generalnego nie będzie, przynajmniej na razie. Kolejne rozmowy zaplanowano na styczeń.

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nową trasą w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli tramwaje pojadą w styczniu 2024 roku - zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Wolskiej prace potrwają dwa miesiące dłużej.

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Powstał raport, który szczegółowo pokazuje, jak mieszkańcy stolicy korzystają z sieciowych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Przeanalizowano 15 milionów przejazdów wykonanych w 2021 i 2022 roku.

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uprawomocnił się wyrok na rektora uczeni medycznej, który odpowiadał przed sądem za zniszczenie zabytku. Mirosław C. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniu. Zasądzono też karę finansową.

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy stacji Legionowo Piaski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej potrącił chłopaka, który prowadził rower przez przejazd kolejowy. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Legionowo - Wieliszew.

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Warszawie czekają zmiany. Na ulicy Stawki drogowcy planują doświetlić pasy oraz wprowadzić przed nimi azyle. Kierowcy będą jeździć po dwóch pasach, zamiast obecnych czterech.

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Autor:
b/ral
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny alarm w ostrołęckiej komendzie. Policjanci poszukiwali 15-latka, którego zaginięcie zgłosiła matka. Poinformowała, że może mu grozić niebezpieczeństwo.

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Autor:
sk/gp
Źródło:
tvn24.pl

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia