Dawne budynki przy zabytkowej garbarni przy Okopowej zamieniają się w kupę gruzu. Wszystko przy użyciu ciężkiego sprzętu. Stołeczny konserwator zabytków zapewnia, że nic złego się nie dzieje.
Postęp prac przy zabytkowej fabryce Temler i Szwede przy ulicy Okopowej zaniepokoił jednego z naszych czytelników. Budynków jest coraz mniej, po placu nie przestaje jeździć ciężki sprzęt. Na dowód przysłał nam nawet zdjęcia.
- Monitoruje sytuację, bo przejeżdżam tędy codziennie w drodze do pracy. Wszystko odbywa się tak jak należy – uspokaja Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.
I powtarza to, co mówił nam w listopadzie, gdy pytaliśmy o prace przy garbarni. – Zarząd Mienia wyburza budynki wykreślone z listy zabytków i częściowo zawalone – wyjaśnia Krasucki i zapewnia, że zabytkowa garbarnia nie ucierpi. – Jest już ekspertyza określająca jakie prace mają zostać wykonane przy zabezpieczeniu budynku. Ma to się odbyć w przyszłym roku – zapowiedział.
Poważniejsze inwestycje w budynek blokują jednak roszczenia. Jak zaznaczali w listopadzie urzędnicy, jest szansa, że sprawa się jednak wyjaśni jeszcze w tym roku.
Największa w Królestwie Polskim
Historia zabudowań przy Okopowej sięga XIX wieku. Firma stanowiąca podwalinę fabryki powstała w 1819 roku. Założył ją Jan Gotfryd Temler, a kolejnymi zarządcami jego synowie: Karol i Aleksander. W 1858 roku do spółki przystąpił inżynier Ludwik Szwede.
Pod koniec lat 70. XIX wieku fabryka była najpotężniejszą garbarnią na terenie Królestwa Polskiego. Przed wybuchem I wojny światowej produkowała skóry podeszwowe, pasowe, cielęce, juchtowe i surowcowe oraz pasy do maszyn.
W 1944 została częściowo zniszczona. Uruchomiono ją po wojnie, dzięki maszynom z pobliskich zakładów braci Pfeiffer. Dwa lata później dokonano nacjonalizacji zakładu. Na jego bazie powstały początkowo Warszawskie Zakłady Garbarskie nr 1, a potem Fabryka Obuwia Syrena. Po przeniesieniu fabryki, budynki garbarni oddano w użytkowanie MPO oraz zakładom krawieckim.
"Wzniesiona w latach 1858-1939 fabryka jest jednym z najstarszych zakładów przemysłowych w Warszawie, a jednocześnie najcenniejszym reliktem przemysłu garbarskiego na terenie stolicy. Przedstawia również dużą wartość historyczną, jako świadectwo przemysłowej przeszłości Woli" - w 2010 roku wojewódzki konserwator zabytków uzasadniał wpis do rejestru.
Czytaj więcej o historii garbarni
Fabryka przy Okopowej 78
jb/b
Źródło zdjęcia głównego: warszawa@tvn.pl