Bunt studentów na UW. "Nie chcemy pisać dyplomów na akord"

Studentom nie podobają się zmiany w regulaminie studiówKoło Naukowe Socjologii Publicznej

Uniwersytet Warszawski chce wprowadzić zmiany w regulaminie studiów. Jeśli ktoś nie odda pracy dyplomowej w roku, w którym skończy naukę, za powtarzanie seminarium będzie musiał płacić. Studenci się buntują.

- Dbajmy o jakość kształcenia, a nie o liczbę wyprodukowanych dyplomów - apelują studenci. Nie zgadzają się ze zmianami, które od przyszłego roku mają się pojawić w regulaminie studiów UW.

Sprzeciw wzbudza punkt dotyczący opłat, które trzeba będzie ponieść, jeśli komuś nie uda obronić się w terminie. Do tej pory na złożenie pracy i obronę - bez dodatkowych kosztów - studenci mieli dwa lata od uzyskania absolutorium. Teraz do jego uzyskania, oprócz zaliczonych egzaminów i zajęć, potrzebne będzie uzyskanie wpisu z seminarium dyplomowego, a to z kolei zaliczać będzie oddana promotorowi, gotowa praca.

Nawet 1400 zł za zwłokę

- W praktyce oznacza to, że po zmianach student będzie musiał jednocześnie zaliczać zajęcia na ostatnim semestrze studiów i pisać pracę dyplomową, aby obronić się do 30 września. Jeżeli tego nie zrobi lub spóźni się z pracą, nie zaliczy seminarium i będzie zmuszony zapłacić za warunkowe powtarzanie przedmiotu - tłumaczą studenci.

Kwota może dojść do 1/5 opłaty za powtarzanie roku. - Na Wydziale Prawa i Administracji może to być nawet 1400 złotych - wyjaśnia Krzysztof Gubański z Koła Naukowego Socjologii Publicznej.

Jak dodaje, dla studentów to bardzo niekomfortowa sytuacja. - Na wielu zagranicznych uczelniach ostatni semestr nauki przeznaczony jest wyłącznie na pisanie pracy. U nas studenci muszą normalnie chodzić na zajęcia, które często są bardzo obciążające. Na porządne pisanie pracy dyplomowej brakuje czasu - tłumaczy Gubański.

Studenci przeciw, Senat za

Na początku tygodnia niezadowoleni studenci pojawili się na posiedzeniu Parlamentu Studentów UW, który miał wyrazić swoją opinię o projekcie. Przynieśli ze sobą transparenty i plakaty. - Parlament poparł nasze postulaty renegocjacji regulaminu, jednak mimo to w środę Senat uczelni przyjął zmiany w regulaminie - mówi Gubański.

Teraz po raz kolejny zostaną one przekazane do zaopiniowana Parlamentowi. Jeśli nie wyrazi on poparcia dla zmian, Senat będzie potrzebował bezwzględnej większości głosów, by wprowadzić je w życie.

W skład Senatu wchodzą dziekani wydziałów, przedstawiciele samodzielnych nauczycieli akademickich oraz reprezentanci doktorantów i studentów, choć tych jest zdecydowanie mniej.

- Administracja UW chce za wszelką cenę przeforsować swoje pomysły, dlatego zależy nam na nagłośnieniu sprawy. Może wtedy władze uczelni wezmą po uwagę głos studentów - podkreśla Gubański. Nie wyklucza także protestów.

Na razie na jednym z portali społecznościowych założyli stronę "Nie chcemy pisać dyplomów na akord". W internecie zbierają także podpisy pod petycją online. Do środy do wieczora poparło ją blisko 700 osób.

Jak podkreślają studenci, proponowane zmiany będą prowadzić do dalszej komercjalizacji uczelni, a pieniądze wpłacone przez studentów, którzy nie zdążą obronić się w terminie, mają pomóc w "łataniu dziury budżetowej".

Dłużej nie znaczy lepiej

Na te zarzuty odpowiadają władze uczelni. Na stronie internetowej UW pojawiło się stanowisko:

"To zupełne nieporozumienie. Budżety wydziałów wynoszą od 10 do 50 milionów, więc opłaty za wznowienie studiów nie mogą załatać żadnej dziury, która miałaby znaczenie dla finansów wydziału. W interesie studentów i uczelni jest, aby wszyscy studia kończyli w terminie. System ma motywować do terminowego ukończenia studiów (a więc eliminować możliwość pobierania jakichkolwiek opłat). Obecnie studenci powracający na uczelnię po kilku latach od skreślenia napotykają na trudności związane z uzupełnianiem licznych różnic programowych. Zdarza się też, że program kształcenia, który realizowali, już nie jest przez uczelnię oferowany, a to rodzi kolejne kłopoty. Obecne zmiany są wprowadzane po to, by takich problemów było jak najmniej w przyszłości".

Władze uczelni zaznaczają, że w tym roku zrezygnowano z pobierania opłat za drugi kierunek studiów oraz za konsultacje. "Jest to dowód partnerskiego traktowania studentów i potwierdzenie, że za tymi rozwiązaniami nie stał motyw finansowy" - czytamy w oświadczeniu. Uczelnia zapewnia także, że studenci nadal będą mieli dwa lata na złożenie pracy dyplomowej bez konieczności nadrabiania różnic programowych. "Nie zapominajmy także, że tematy prac licencjackich i magisterskich wybierane są ze świadomością, że na wykonanie zadania jest określony czas. […] Z reguły jest zresztą tak, że prace powstające z opóźnieniem wcale nie są lepsze od tych obronionych w terminie, tylko są po prostu obronione później. Nie można też zapominać, że w wielu dyscyplinach jest niebezpieczeństwo, że cały wysiłek studenta pójdzie na marne, jeśli w czasie przygotowywania przez niego pracy ktoś opublikuje bardzo podobne badania" - czytamy na stronie UW.

jk/r

Źródło zdjęcia głównego: Koło Naukowe Socjologii Publicznej

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl