"17-letnia Oktawia do Budzika trafiła w lutym 2016 roku. Dziewczynka zapadła w śpiączkę w wyniku potrącenia przez samochód. Rehabilitacja naszej pacjentki postępowała bardzo szybko i teraz Oktawia jest już w kontakcie z otoczeniem" – czytamy w komunikacie przesłanym przez Budzik.
Pierwszy raz poza Japonią
Jednocześnie ważne sprawy dla kliniki dzieją się także w szpitalu klinicznym w Olsztynie. We wtorek zakończyła się tam operacja wszczepienia stymulatora córce Ewy Błaszczyk, Oli Janczarskiej. Kobieta jest w śpiączce od 16 lat. Stymulator ma pomóc w jej wybudzeniu.
Zabieg przeprowadził japoński profesor Isao Morita, asystował mu polski neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz. Jak poinformowali, lekarze zabieg przebiegł zgodnie z planem.
Przeprowadzona po raz pierwszy poza Japonią operacja wszczepienia stymulatora osobie w śpiączce polegała na otwarciu kanału kręgowego, następnie lekarze wprowadzili elektrodę nad oponę twardą rdzenia kręgowego. Do tej elektrody przepływa prąd ze stymulatora, który został umieszczony na tułowiu pacjentki. Prąd ze stymulatora poprzez elektrodę ma efektywnie drażnić struktury pnia mózgu. Stymulator z elektrodą połączony jest przebiegającym pod skórą przewodem.
Wybudzenie Oktawii w Międzylesiu nie jest związane z wizytą lekarzy z Japonii.
Wybudzają dzieci
Klinika Budzik została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce szpital dla dzieci do 18. roku życia po ciężkich urazach mózgu. Działa przy Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu (dzielnica Wawer). Budowę sfinansowała fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" dzięki ofiarności darczyńców, firm, fundacji oraz środków UE.
Eksperymentalny zabieg w Olsztynie
b/r
Źródło zdjęcia głównego: Klinika Budzik