"To będzie trudny rok dla finansów stolicy". Ponad miliard złotych deficytu w budżecie na rok 2021

Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
Radni poparli zmiany w budżecie stolicy
Radni poparli zmiany w budżecie stolicyTVN24
wideo 2/2
Radni poparli zmiany w budżecie stolicyTVN24

Ten budżet jest bardzo trudny. Jest nawet trudniejszy, niż można było spodziewać się po pierwszej fali kryzysu - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas prezentacji miejskich finansów na nadchodzący rok. Deficyt wyniesie ponad miliard złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W czwartek wieczorem stołeczni radni uchwalili, głosami rządzącej większości Koalicji Obywatelskiej budżet miasta na 2021 rok. Przyjęto również Wieloletnią Prognozę Finansową m.st. Warszawy na lata 2021-2050. Za przyjęciem budżetu głosowało 40 radnych, przeciw było 19 samorządowców.

Projekt budżetu przedstawił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zakłada on dochody na poziomie 20 miliardów 566 milionów złotych, a wydatki na poziomie 21 miliardów 623 milionów złotych. Planowany deficyt ma wynieść zatem 1 miliard 57 milionów złotych. - To będzie trudny rok dla finansów stolicy. W 2021 roku miasto będzie walczyło z epidemią i wywołanym nią kryzysem gospodarczym - powiedział o tym budżecie Trzaskowski. Dodał, że dodatkowe obciążenia i wydatki ciągle rosną.

Zwrócił przy tym uwagę, że rząd systematycznie ogranicza dochody samorządów, chce podzielić Mazowsze oraz odciąć je od niektórych funduszy unijnych. - Nie dość, że wpływy do budżetu Warszawy są przez rząd konsekwentnie ograniczane, rośnie wysokość janosikowego - w nadchodzącym roku wyniesie ponad 1,2 miliarda złotych. Na dodatek kolejne 800 milionów złotych budżet miasta straci na rządowych zmianach w podatkach - przypomniał.

Niemal 19 miliardów złotych na wydatki bieżące

Podkreślił jednak, że miasto stara się realizować najważniejsze inwestycje i utrzymywać wysoki standard usług publicznych między innymi transportu publicznego, edukacji, ochrony zdrowia czy opieki nad dziećmi. - To budżet zakładający realizację najważniejszych działań i inwestycji - wskazał. - Ten budżet jest bardzo trudny. Jest nawet trudniejszy, niż można było spodziewać się po pierwszej fali kryzysu - dodał.

Na wydatki bieżące miasto przeznaczy w przyszłym roku 18,82 miliarda złotych. Najwięcej środków przeznaczonych zostanie na edukację (4,94 mld zł). Następne w zestawieniu budżetowym są transport i komunikacja (3,53 mld zł) oraz ochrona zdrowia i pomoc społeczna (3,49 mld zł). Na czwartym miejscu znalazła się gospodarka komunalna i ochrona środowiska (1,69 mld zł). Niemal pół miliarda złotych to wydatki na kulturę oraz ochronę dziedzictwa narodowego. Utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego pochłoną 340 milionów złotych.

Kluczowe inwestycje w 2021 roku

Prezydent stolicy mówił również o inwestycjach i tym, co miasto chce zrobić w 2021 roku. I tak w nadchodzącym roku Warszawa chce przeznaczyć między innymi 931,1 miliona złotych na rozbudowę II linii metra, 250 milionów złotych na dokapitalizowanie spółki Tramwaje Warszawskie, a 90 milionów złotych na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W ramach inwestycji w szpitale - 81,3 miliona złotych zostanie przeznaczonych na budowę Szpitala Południowego, a 50 milionów złotych jako wkład miasta w modernizację i rozbudowę Szpitala Bielańskiego. Na rozbudowę ul. Wybrzeże Helskie wraz z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym - 48,4 miliona złotych. Niezmiennie wśród priorytetowych inwestycji miasta są też nowe szkoły i przedszkola.

Inwestycje, które w budżecie na 2021 rok zostały ograniczone, to między innymi obwodnica Śródmieścia, gmach Sinfonii Varsovii, tramwaj na Gocław czy niektóre odcinki tramwaju łączącego Wilanów z Dworcem Zachodnim - o czym prezydent stolicy Rafał Trzaskowski informował już we wrześniu. - Jeśli chodzi o Sinfonię Varsovię, są środki na prace przygotowawcze. W tramwaju na Gocław oraz do Wilanowa nastąpiła zmiana harmonogramu finansowania, większe środki będą przeznaczone na te inwestycje w kolejnych latach. Ale nie rezygnujemy z nich - doprecyzowała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.

KO: niższe wpływy z CIT. PiS: wyższe niż w 2019

W debacie nad budżetem radny Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski twierdził, że do tej pory Warszawa nie była w takiej złej sytuacji. Podobnie, jak prezydent Trzaskowski zarzucił rządowi, że w wyniku obniżenia podatków PiT wpływy do kasy miasta będą niższe.

Z zarzutami tymi polemizował wiceprzewodniczący Rady Warszawy i radny PIS Dariusz Figura. Zwrócił uwagę, że prezydent Trzaskowski i radni KO skupili się na narzekaniu na rząd, a tymczasem Warszawa ze swoim budżetem bardzo odbiega od innych dużych miast. Przypomniał, że budżet na 2021 rok, to wciąż ponad 20 miliardów złotych, tymczasem budżet Krakowa przekracza sześć miliardów, a Wrocławia - pięć.

Wskazał, że dzięki obniżeniu PIT więcej pieniędzy pozostanie w kieszeni warszawiaków. W ocenie Figury zmiany w CIT też mogą mieć pozytywny wpływ na finanse stolicy. - Miasto będzie partycypowało w tych pozytywnych zmianach - powiedział. Zarzucił prezydentowi miasta, że nie jest w stanie efektywnie dbać o dochody Warszawy.

Figura porównał spodziewane dochody stolicy z PIT w przyszłym roku, z 2019 r., który był wyjątkowo dobry dla miasta. Okazało się, że 2019 r. miały osiągnąć wysokość 6 mld 255 mln zł, a w 2021 r. planowany dochód w wysokości 6 mld 404 mln zł.

W przyszłym roku mają być również wyższe dochody z CIT. W 2019 r. było to 860 mln zł, a w 2021 – 905 mln. zł.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl