Budżet obywatelski: są wyniki głosowania

Budżet partycypacyjny podzielonyUM

Mieszkańcy zgłosili 2649 projektów, głosowano na 1750 z nich, z czego zrealizowanych zostanie 770 za ponad 54 mln złotych. Na budżet partycypacyjny głosowało ponad 128 tys. warszawiaków, głównie drogą elektroniczną.

Już po raz trzeci mieszkańcy mogli zdecydować na co zostanie wydana część publicznych pieniędzy. Tym razem do podziału było ponad 58 mln złotych.

- To jest taki projekt, w którym mieszkańcy mogą decydować od początku do końca, co zmienić w swoim otoczeniu. Dziękujemy warszawiakom za ich aktywność – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Mieszkańcy zgłosili 2 649 projekty, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 750 z nich, dotyczących 18 dzielnic. Finalnie zrealizowanych będzie 770 projektów na kwotę ponad 54,2 mln złotych.

Głosy ponad 128 tys. warszawiaków

Na projekty głosowało 128 406 warszawiaków. Mieszkańcy preferowali drogę elektroniczną. Tylko 5 proc. głosów oddano za pomocą kart do głosowania. Wśród głosujących przeważały kobiety, których odnotowano 59 procent. 41 proc. stanowili mężczyźni.

Jak informuje stołeczny ratusz, największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano na Żoliborzu, gdzie udział w głosowaniu wzięło ponad 10 proc. mieszkańców tej dzielnicy.

- Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazły się dzielnice: Wilanów (ponad 9 proc.), Mokotów (9 proc.) oraz Białołęka (prawie 9 proc.). Większość głosów na projekty we wszystkich dzielnicach została oddana z wykorzystaniem elektronicznego narzędzia do głosowania – informuje urząd miasta Warszawy.

Najwięcej projektów na Mokotów

Najwięcej, bo 82 projekty trafiło do realizacji w dzielnicy Mokotów, najmniej - w dzielnicy Ursus i Rembertów (po 13).

- Obszarami o największej liczbie zwycięskich projektów (po 19 projektów) były: obszar 2 (Choszczówka, Dąbrówka Szlachecka, Białołęka Dworska, Henryków, Szamocin) na Białołęce i rejon D na Mokotowie. Najmniej projektów (po jednym) zwyciężyło w obszarach: Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe (Bemowo), Radiowo, Wólka Węglowa, Placówka, Huta (Bielany), Marysin Wawerski Południowy (Wawer), Zarzeń (Wawer) – wylicza stołeczny ratusz.

ZOBCZ, KTÓRE PROJEKTY WYGRAŁY - PEŁNA LISTA

Plaże, zieleń i rowery

Na Białołęce najwięcej głosów – 1635 – otrzymał projekt "Tak dla plaży na Białołęce". 2254 osoby zagłosowały za uzupełnieniem sieci tras rowerowych na Bielanach. Praskie kasztanowce będą ratowane dzięki 1129 głosom. Na projekt "Praga Południe bez psich odchodów - zakup koszy na śmieci" zagłosowało 2545 mieszkańców.

553 głosy wystarczyły, aby zwyciężył projekt "Parking dla rowerów przy PKP Rembertów". Młodzieżowy park rekreacji powstanie w Wesołej. Zagłosowało za nim 455 osób. Co ciekawe, zwycięskim projektem z najmniejszą liczbą głosów jest projekt "Życzliwość wobec kobiet w ciąży dla mieszkanek Wesołej". Oddano na niego... pięć głosów.

W Wilanowie 1190 mieszkańców opowiedziało się za budową "Stacji naprawy rowerów". Najwięcej głosów (3068) w całym mieście oddano na projekt "Kolejne 50 drzew dla Ursynowa". We Włochach 462 głosy oddano na "Minipark linowy w Parku Kombatantów" . Natomiast w Ursusie 853 głosy uzyskał projekt "Powiększenie bazy sportowej, ogólnodostępnej poprzez adaptację terenu nieużytku na terenie OSIR Ursus".

Na Ochocie z 1347 głosami wygrał projekt "Chronimy jerzyki i wróble na Ochocie - działanie pilotażowe". W Śródmieściu postawiono na książki i infrastrukturę rowerową. Projekt "Zbiory dla bibliotek" uzyskał aż 1747 głosów. 12 głosów mniej zdobył projekt: "Uzupełnienie sieci tras rowerowych w Śródmieściu".

"Rewitalizacja Alei Wojska Polskiego na Żoliborzu" to zwycięski projekt na Żoliborzu. Natomiast na Bemowie wygrała "Ścieżka rowerowa wzdłuż Powstańców Śl. - ostatni brakujący odcinek". Oddano na nią 1519 głosów. Na "Uzupełnienie sieci tras rowerowych na Bielanach" oddano 2254 głosów.

ZOBCZ, KTÓRE PROJEKTY WYGRAŁY - PEŁNA LISTA

Sprawdź, jak głosowały dzielnice

skw/b

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl

To było klasyczne oszustwo "na policjanta". Mężczyzna podający się za policjanta wmówił kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone. Ta wypłaciła oszczędności i zostawiła w umówionym miejscu. Mężczyzna je odebrał. Nie wiedział, że został nagrany.

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej od 2017 roku warszawscy urzędnicy wiedzieli, że przejście na Woronicza, gdzie we wtorek zginęły dwie osoby, jest skrajnie niebezpieczne dla pieszych. Jak zauważa ekspert, autorzy audytu wykonanego na zlecenie ratusza dokładnie przewidzieli czarny scenariusz, który stał się faktem. Urzędnicy zapowiadają zmiany w tym miejscu, dlaczego nie zareagowali wcześniej?

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny sanepid po analizie jakości wody w Jeziorku Czerniakowskim poinformował, że można się tam kąpać. W ubiegły czwartek zakazano kąpieli.

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Źródło:
PAP

Na Bemowie rozpoczęło się drążenie tuneli ostatniego odcinka drugiej linii metra. W pierwszym etapie prac tarcza Anna ma do pokonania nieco ponad 1060 metrów. W ten sposób połączy dwie nowe stacje: Karolin i Chrzanów.

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Źródło:
PAP