Budżet obywatelski po raz drugi. Do podziału ponad 51 mln zł

Po podziału ponad 51 mln zł
Po podziału ponad 51 mln zł
Źródło: shutterstock.com

Ponad 51 mln zł będzie do podziału w ramach budżetu obywatelskiego w nadchodzącym roku. To prawie dwa razy więcej, niż w pierwszej edycji. Projekty będzie można zgłaszać przez miesiąc: od 17 stycznia do 17 lutego 2015 roku. O podziale pieniędzy zdecydują mieszkańcy.

Budżet partycypacyjny będzie realizowany w Warszawie po raz drugi. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która początkowo odnosiła się do niego z dużym dystansem i nazywała "eksperymentem", najwyraźniej była zadowolona z efektem pierwszego podejścia. Bo w drugim pula środków została powiększona dokładnie do 51 215 551 zł.

Rok temu do podziału było ponad 26 milionów złotych. Zgłoszonych zostało ponad 2200 projektów, do etapu głosowania zakwalifikowało się 1390 we wszystkich 18 dzielnicach Warszawy. W głosowaniu udział wzięło prawie 167 tys. mieszkańców.

Jakie projekty można zgłosić?

Do budżetu można zgłaszać projekty o charakterze lokalnym dotyczące potrzeb mieszkańców jednego z wyznaczonych obszarów terytorialnych dzielnicy oraz projekty o charakterze ogólnodzielnicowym, czyli dotyczące więcej niż jednego obszaru.

Projekty mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej czy zieleni miejskiej. Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia pozalekcyjne, święto ulicy itd.

Forum w necie, dyskusje w realu

Każdy zgłaszający, może przygotować i poprzeć więcej niż jedną propozycję projektu. Swoje propozycje będzie można skonsultować poprzez forum internetowe, które zostanie uruchomione w połowie stycznia 2015.

Podyskutować będzie można także w tradycyjny sposób. Między 27 lutego a 22 marca zorganizowane zostaną spotkania z autorami projektów. Te spotkania robocze mają być okazją do łączenia projektów, modyfikacji, zwrócenia uwagi na to, co wymaga dopracowania. Dwustopniowa weryfikacjaZmianą wobec ostatniej edycji będzie dwustopniowa weryfikacja. W pierwszej kolejności wszystkie zgłoszone projekty zostaną ocenione pod kątem podstawowych kryteriów, takich jak np. prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego.Każdy projektodawca będzie miał wówczas możliwość poprawienia swojego projektu. Zanim odbędzie się weryfikacja szczegółowa, projekty zostaną przedstawione wszystkim mieszkańcom. Na podstawie przeprowadzonych dyskusji każdy projektodawca będzie mógł udoskonalić złożony przez siebie projekt jeszcze zanim zostanie on poddany weryfikacji szczegółowej.Do tego etapu zostanie skierowanych 50 projektów z danego obszaru terytorialnego, wybranych przez samych projektodawców.W odróżnieniu od ubiegłej edycji budżetu partycypacyjnego ewentualne braki stwierdzone podczas weryfikacji szczegółowej nie będą stanowiły bezpośredniej podstawy do odrzucenia projektu. Będą one natomiast mogły zostać usunięte przez urzędnika w uzgodnieniu z projektodawcą.

Głosowanie w czerwcu

Głosowanie na projekty do budżetu partycypacyjnego będzie trwało przez 11 dni, między 16 a 26 czerwca 2015 roku. Każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł oddać głos na projekty, które jego zdaniem są najbardziej potrzebne. Te, które zdobędą najwięcej głosów zostaną zrealizowane w 2016 roku w ramach budżetów dzielnicowych (nie są do dodatkowe pieniądze, tylko część budżetu dzielnicy).

Wyniki I edycji:

Tak głosowali mieszkańcy
Tak głosowali mieszkańcy
Źródło: Urząd Miasta

Prezydent o budżecie

kś/b

Czytaj także: