Budowali wąski chodnik, w internecie zawrzało. Zmienili zdanie, będzie szerzej

Zlikwidują miejsca parkingowe na rzecz chodnika
Zlikwidują miejsca parkingowe na rzecz chodnika
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
Zlikwidują miejsca parkingowe na rzecz chodnikaTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Wąski przesmyk między budynkami a samochodami chcieli zafundować pieszym urzędnicy wzdłuż Nowego Światu między Al. Jerozolimskimi a placem Trzech Krzyży. Po burzy, która rozpętała się w internecie koncepcja nagle się zmieniła. - Poszerzymy chodniki, kosztem parkingu - poinformowała nas koło południa rzeczniczka drogowców.

Pierwszy sprawę opisał Maciej Sulmicki, społeczny rzecznik niezmotoryzowanych i działacz Stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

"Przestrzeń dla pieszych zostaje zwężona do szerokości kompletnie nieadekwatnej do obszaru miejskiego ani występujących na Trakcie Królewskim natężeń ruchu pieszego. Miejscami jest mniejsza niż dopuszczalna na jakiejkolwiek ulicy" – zaalarmował Sulmicki.

"Węższy? To tylko złudzenie"

Ale Zarząd Dróg Miejskich nie miał sobie nic do zarzucenia.

– Nasze prace dotyczą tylko odtworzenia organizacji, a nie jej przebudowy i zmiany geometrii całej drogi – mówiła nam przed południem Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. Przypominała, że przed odtworzeniem na chodniku leżała kostka, a teraz są tam płyty o wymiarach 50 cm na 50 cm. – Mogło to powodować złudne wrażenie, że chodnik jest węższy, ale ma on szerokość zgodną z przepisami, czyli 1,5 metra – tłumaczyła.

Funkcjonujące tam wcześniej miejsca parkingowe miały zostać odtworzone.

Nagle zmienili zdanie

Szeroki na ponad dwa metry pas do parkowania równoległego wywołał wiele wątpliwości i krytykę na portalach społecznościowych. Internauci zwracali uwagę, że Trakt Królewski jest mocno uczęszczany zarówno przez warszawiaków, jak i turystów zwiedzających stolicę. Na wąskim chodniku z trudem może minąć się dwoje pieszych. Poza tym tworzenie miejsc parkingowych kosztem deptaków jest niezgodne z oficjalną polityką transportową miasta, zmierzającą ku ograniczaniu ruchu kołowego w centrum.

Argumenty te zdawały się nie trafiać do drogowców, ale koło południa nastąpił nagły zwrot akcji. Okazało się, że plany odtworzenia miejsc parkingowych zostały zmienione. - W Urzędzie Miasta zapadła decyzja o likwidacji miejsc parkingowych na Nowym Świecie. Pozostanie tam tylko chodnik dla pieszych - zdradziła nam Karolina Gałecka. - Do końca roku prace powinny zakończyć się pracę - podsumowała.

Co z parkingiem podziemnym?

Prace wzdłuż Nowego Światu są związane z remontem placu Trzech Krzyży, gdzie ZDM wymienia latarnie oraz chodniki. Do szuflady powędrował plan gruntownej modernizacji placu. Jego rewitalizacja nie znalazła się w planach inwestycyjnych Hanny Gronkiewicz-Waltz na kolejną kadencję. Jej rywal, Jacek Sasin, też o placu milczy.

Zamrożenie koncepcji, która kilka lat temu wygrała konkurs, władze Warszawy tłumaczyły koniecznością wcześniejszej budowy parkingu podziemnego. Te jednak są piętą achillesowa Hanny Gronkiewicz-Waltz, plany były ambitne, ale za jej dwóch kadencji nie powstał żaden. Czy to się zmieni?

– Jesteśmy już na drugim etapie negocjacji z inwestorami w sprawie budowy sieci takich parkingów, także pod placem Trzech Krzyży – podtrzymuje Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza. Inwestycja miałaby powstać w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, ale szczegóły, w tym terminy, pozostają nieznane - Cały czas rozmawiamy z zainteresowanymi firmami – ucina Kłąb.

Wszystko wskazuje więc na to, że póki co, strata miejsc postojowych przy Nowym Świecie nie zostanie kierowcom zrekompensowana podziemnym parkingiem.

Pas rowerowy za rok

Lepsze wiadomości czekają natomiast na rowerzystów, bo na Nowym Świecie między Al. Jerozolimskimi a placem Trzech Krzyży ma wkrótce powstać pas rowerowy. Projekt ten zajął trzecie miejsce wśród projektów budżetu obywatelskiego w Śródmieściu.

– Nasza opinia na jego temat jest bardzo pozytywna. Pasy powinny się pojawić w przyszłym roku – ocenia Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydent Warszawy do spraw rowerowych. Nowy fragment ścieżki wydłuży szlak rowerowy na Trakcie Królewskim o kolejny odcinek. – To ważny korytarz komunikacyjny dla warszawiaków oraz turystów – zauważa pełnomocnik.

We wcześniejszej wersji projekt zakładał powstanie pasów rowerowych także na placu Trzech Krzyży, jednak takie założenie nie przeszło weryfikacji. – Takie rozwiązanie wiązałoby się z bardzo kosztowną przebudową sygnalizacji świetlnej. A sam plac i tak wymaga rewitalizacji i dostosowania go do potrzeb zarówno pieszych, jak i rowerzystów – dodaje Puchalski.

jb/b

Pozostałe wiadomości

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy doszło w Nieporęcie. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wjechał na jeden z parkingów, gdzie spowodował kolizję. Wydmuchał ponad 1,6 promila.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca osobowego audi uderzył w barierki przed mostem Siekierkowskim. Autem podróżowały dwie osoby. Na miejscu pracowały służby.

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Krakowskiej zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy i motocykl. Kierujący motocyklem trafił do szpitala. Na miejscu pracuje policja.

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl