Budowa Muzeum Pragi. Elewacja prawie gotowa

Prace na budowie Muzeum Warszawskiej Pragi
Prace na budowie Muzeum Warszawskiej Pragi
Źródło: szrm.pl
Od piwnicy aż po dach wre praca na budowie Muzeum Warszawskiej Pragi. Kończą się prace przy elewacji. Modernizowane budynki wreszcie zaczynają przypominać zaprezentowane kilka lat temu wizualizacje. Cały czas trwa konkurs na ekspozycję placówki.

Najwięcej dzieje się w budynkach od strony ulicy Targowej. W piwnicy trwa izolowanie murów. W pozostałej części kładziona jest instalacja wodna i elektryczna. Zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

Elewacja prawie gotowa

To, co mogą zobaczyć wszyscy, to elewacja. Na swoich miejscach jest już 80 procent okien, rozpoczęły się właśnie prace dekarskie. Od strony Targowej i Kępnej zostały wzmocnione ściany. Na nowym tynku rozpoczął się montaż zabytkowego gzymsu.

Elewacją może pochwalić się także znajdująca się na dziedzińcu modlitewnia. Tam również trwa montaż instalacji i wentylacji.

W budynku przy Kępnej wytynkowano już pomieszczenia na trzech kondygnacjach. Można tez jeździć pomiędzy nimi windą.

Spóźnione muzeum

Katastrofalny stan budynków, archeologiczne niespodzianki i ostra zima sprawiły, że początkowy termin ukończenia budowy, czyli grudzień 2011 roku, nie został dotrzymany. Kolejne terminy wyznaczane były na grudzień 2012 i czerwiec 2013. One także okazały się zbyt ambitne.

Muzeum Warszawskiej Pragi stworzą trzy stare kamienice, oficyna i nowy pawilon o funkcjach administracyjnych, magazynowych i edukacyjnych od ul. Kępnej.

- Najwięcej trudności nastręczyła oficyna, czyli dawna modlitewnia żydowska. Obok niej odkryliśmy piwnice, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Po zbadaniu przez archeologów musieliśmy je zasypać. Plan palowania stabilizującego fundamenty spełzł na niczym. Doświadczeni konstruktorzy musieli go opracować na nowo – tłumaczyła kierowniczka budowy inż. Barbara Kozłowska.

Stary i delikatny budynek został wzmocniony żelbetową konstrukcją. Zabezpieczono tam unikalne żydowskie polichromie.

Trzeci konkurs

Muzeum Warszawskiej Pragi będzie pierwszą muzealną placówką w tej części miasta.

Pierwsi zwiedzający odwiedzą Muzeum pod koniec 2014 roku. Dwa konkursy na projekt ekspozycji nie przyniosły rozwiązania. Właśnie trwa trzeci.- Od poprzednich - nierozstrzygniętych konkursów - różni się tym, że otwieramy szerzej drzwi dla chętnych. Tym razem nie tylko będą tworzyć koncepcję przestrzenną przyszłej wystawy stałej Muzeum Pragi, ale będą również mieli możliwość - wg własnego uznania - stawiania akcentów na te wątki z historii Pragi, które wydają się istotniejsze - wyjaśniał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego ds. merytorycznych.

O Muzuem mówi Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy:wp/b

Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy

Czytaj także: