Budowa metra na Woli. "Jak dojadę na bazarek?"

Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metra
Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metra
tvnwarszawa.pl
Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metratvnwarszawa.pl

Około 300 osób wzięło udział w spotkaniu informacyjnym na temat zmian w ruchu w czasie budowy trzech stacji metra na Woli. Pytań było kilkadziesiąt, jeszcze więcej wątpliwości. Mieszkańcy obawiają się, że zamknięcie fragmentu ul. Górczewskiej sparaliżuje tę część dzielnicy.

Zamknięcie ulicy Górczewskiej na czas budowy metra odetnie południową część Woli od północnej. Obecni na spotkaniu mieszkańcy w większości cieszyli się, że metro powstanie, jednak nie ukrywali swoich obaw o dojazd do pracy, szkół, przychodni czy szpitali, wreszcie o wyjazd z własnego osiedla w czasie budowy. O planowanych utrudnieniach i zmianach w komunikacji miejskiej informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

- Jak dojadę z rogu Redutowej i Olbrachta na bazarek na Koło - pytała całkiem poważnie już na samym początku jedna z obecnych na spotkaniu mieszkanek.

Wiadomo, że wykonawca robót turecka firma Gülermak chce rozpocząć roboty już w listopadzie po zatwierdzeniu projektu czasowej organizacji ruchu. Do jesieni przyszłego roku ma powstać część konstrukcyjna stacji. Samo drążenie tunelu ma ruszyć na przełomie 2017 i 2018 roku.

Górczewska tylko dla komunikacji

- W pierwszym etapie zostanie zamknięta Górczewska od wjazdu do Wola Park do skrzyżowania z ulicą Deotymy i z ulicą Elekcyjną dla ruchu indywidualnego. Tutaj będzie poprowadzona jezdnia tymczasowa dla komunikacji miejskiej, przewozu osób niepełnosprawnych i taksówek – zaznaczył Michał Piwowarski z Zarządu Transportu Miejskiego. - Z ulic Olbrachta, Księcia Janusza oraz Ciołka na Górczewską nie wiedziemy. To będzie jeden wielki pas budowy - dodał.

Autobusy nie pojadą Górczewską od al. Prymasa Tysiąclecia do Płockiej, gdzie będzie budowana stacja Młynów. Ten odcinek będzie wyłączony całkowicie z ruchu.

W zależności od etapu robót ruch komunikacji miejskiej odbywał się będzie raz po południowej lub północnej części ulicy Górczewskiej. Przejście dla pieszych przez teren budowy zaplanowano na wysokości skrzyżowania z ulicą Księcia Janusza. - Te, podobnie jak było w przypadku budowy stacji pod pl. Wileńskim na Pradze Północ, wraz z postępem robót będzie przesuwane – wyjaśniał Krzysztof Piasecki, przedstawiciel wykonawcy.

Do centrum Elekcyjną i Kasprzaka

Jak zapowiedział ZTM, ruch komunikacji miejskiej z ulicy Górczewskiej w kierunku centrum, wyprowadzony będzie przez Elekcyjną do Kasprzaka. - Z prognoz przygotowanych przez firmę analizującą ruch transportu publicznego wychodzi, że największe utrudnienia w dotarciu do centrum będą występowały na ul. Wolskiej, dlatego tam nie będziemy kierowali autobusów. Tam będą tramwaje oraz dodatkowo linia 13 – tłumaczył Michał Piwowarski.

Dla ułatwienia ruchu autobusów na Połczyńskiej, Wolskiej, Kasprzaka, Prostej, Towarowej wytyczony zostanie całodobowy buspas. ZTM poinformował także, że dla kierowców przygotowano parking "Parkuj i Jedź" w rejonie centrum handlowego Fort Wola. Trwają rozmowy nad stworzeniem drugiego - przy centrum Wola Park.

Natomiast wyjeżdżający z Jelonek kierować się będą przez ulicę Redutową do Kasprzaka. Ruch pasażerski obsłużą linie 155 i 156. Ta ostatnia ma zapewnić połączenie z Mokotowem i Ochotą.

Wykonawca zapewnił, że w czasie trwania budowy metra dojazdy do posesji położonych przy zamkniętym odcinku Górczewskiej będzie zapewniony. Jednak mieszkańcy wielokrotnie pytali o możliwości wjazdu i wyjazdu ze swoich osiedli. Szczególnie dopytywano o ruch na ulicy Elekcyjnej.

Elekcyjną może poszerzą

Jak poinformował miejski inżynier ruchu Janusz Galas wciąż rozważane są warianty możliwości lub zakazu wjazdu z ulicy Górczewskiej w Elekcyjną.

- Dążymy do tego, żeby ul. Elekcyjna na odcinku do Wolskiej byłaby tylko dla komunikacji miejskiej. Jednak chcemy wykorzystać jej szerokość, zrobić poszerzenia przy azylach, żeby chociaż w jednym kierunku wyjazdowym dać możliwość państwu wyjechania z osiedla. Wtedy możliwy byłby również przejazd przez Górczewską na ciągu Elekcyjna-Deotymy. Czy to się uda zrealizować, tego nie wiadomo - dodał.

- Ale to kluczowa dla mnie informacja, czy będę mógł podjechać do domu czy nie – powiedział jeden z mieszkańców.

Podobnie inżynier ruchu nie potrafił wprost odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo zwiększy się ruch samochodowy po zamknięciu Górczewskiej na sąsiednich ulicach. - Obozowa już teraz stoi w korkach więc jak będzie wyglądała sytuacja potem? Co za czasem dojazdu do naszych domów służb ratowniczych? – pytali mieszkańcy.

Za chybiony pomysł uznali także ewentualne zamknięcie linii tramwajowych na Obozowej w wakacyjne miesiące przyszłego roku. Wówczas tramwajarze mieliby przeprowadzić swój remont, niezależnie od budowy metra. - Przecież my nie chodzimy do szkoły tylko w wakacje jeździmy do pracy. To sparaliżuje dzielnicę – podnosiły kolejne osoby.

Burmistrz z uwagami do projektu

Obawy wyraził także prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Koło, której bloki będą sąsiadować bezpośrednio z terenem budowy. - Od 2014 roku próbowaliśmy się dowiedzieć jak będzie wyglądała organizacja ruchu w czasie budowy metra, żeby to skonsultować, bo przewidujecie że ruch poprowadzony będzie przez tereny spółdzielni po chodnikach. Gdzie mają się podziać samochody z ulic, na których będą zakazy zatrzymywania – wyliczał Janusz Szmigiera.

- Dopóki nie otrzymam zgodnego z prawem projektu nie wydam pozytywnej opinii – uspokajał Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola informując jednocześnie, że pierwszy projekt przekazany przez wykonawcę został z ponad 20 uwagami dzielnicy odesłany do poprawki.

- W 2/3 te uwagi pokrywały się z tymi jakie ma spółdzielnia. Przekazaliśmy, że nie satysfakcjonuje sposób zapewnienia komunikacji z nieruchomości przy ulicy Górczewskiej. Projekt nie spełnia wymogów prawnych. Liczę że państwo poprawią tak organizację ruchu, żeby zadośćuczynić części oczekiwaniom mieszkańców spółdzielni i przepisom prawa – tłumaczył Strzałkowski.

Burmistrz dodał, że poprawki będą wymagały od wykonawcy poniesienia dodatkowych nakładów. - Liczę również, że plac budowy będzie tak zorganizowany, żeby tam, gdzie to możliwe, wygrodzeniami nie zasłaniać okien mieszkańcom spółdzielni Koło. Jeżeli spełnią państwo te warunki to będziemy w krok w krok pomagać państwu na każdym etapie przedsięwzięcia – zwrócił się do przedstawiciela wykonawcy.

Nowa organizacja ruchu to dla mieszkańców wielka niewiadoma, chociaż pewne jest, że tysiące osób będzie musiało na nowo ustalić dojazd do szkół, pracy, ośrodków zdrowia. Dla wielu dotychczasowy przejazd z jednej na drugą stronę Górczewskiej wiązać się będzie z długimi, często uciążliwymi objazdami.

Kiedy początek utrudnień?

Wykonawca miał plan, aby organizację ruchu wprowadzić już od 11 listopada. Jednak ten termin ze względu na uwagi dzielnicy jest praktycznie niemożliwy. Do dokumentacja z poprawkami do dzielnicy jeszcze do niej nie trafiła. Tymczasem projekt z pozytywną oceną musi być zatwierdzony jeszcze przez miejskiego inżyniera ruchu.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej zmiany zapowiedział prezes ZTM:

Wiesław Witek z ZTM o zmianach organizacji ruchu
Wiesław Witek z ZTM o zmianach organizacji ruchuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

skw/b

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl