Bankomatowi złodzieje w natarciu. Uwaga na kamerki

Jak się chronić?
Jak się chronić?
TVN24
Jak się chronić?TVN24

Pod koniec grudnia otrzymywaliśmy na Kontakt 24 informacje o nieautoryzowanych wypłatach z kont bankowych. Jak się okazało, do wszystkich transakcji doszło poza granicami kraju. Najprawdopodobniej osoby, które zgłosiły się na policję, padły ofiarami skimmerów. Czym jest skimming, jak się przed nim bronić i jak odzyskać skradzione pieniądze? Na te pytania odpowiadali na antenie TVN24 kom. Agnieszka Hamelusz z Komendy Stołecznej Policji oraz prawnik Zbigniew Roman.

Skimming w stolicy? Na policję zgłosiło się kilkadziesiąt poszkodowanych osób.

Skimming to przestępstwo polegające na skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankomatowej w celu wytworzenia jej duplikatu. Taki duplikat w środowisku elektronicznym zachowuje się identycznie jak oryginalna karta. Powoduje to, że transakcja nim wykonana obciąża konto posiadacza oryginalnej karty, najczęściej bez jego wiedzy.

Częsty proceder?

Jak mówiła na antenie TVN24 kom. Agnieszka Hamelusz z warszawskiej policji, do tego typu zdarzeń dochodzi "falami". Policjantka przypomniała, że pierwsza taka sprawa na dużą skalę miała miejsce w 2009 roku. - Wtedy w Warszawie działała międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza - powiedziała Hamelusz.

- Zawsze po zatrzymaniu sprawców skimmingu na kilka miesięcy jest spokój - stwierdziła policjantka. - Później powstają nowe grupy przestępcze i dochodzi do kolejnych procederów - dodała.

Prawnik Zbigniew Roman dodał, że "przestępcy starają się wyprzedzić policję i wymyślają nowe metody skimmingu". Jak wytłumaczył, złodzieje mogą zdobywać potrzebne im informacje m.in. za pomocą kamerki umieszczonej w bankomacie, czy dodatkowych paneli.

Jak się chronić?

Według Agnieszki Hamelusz, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jak wygląda bankomat. - Elementy, które mogą nas zaniepokoić to np. wystająca klawiatura, inny kolor miejsca gdzie się wsadza i wyjmuje kartę - wyliczała policjantka.

Powinniśmy również obserwować otoczenie bankomatu. Jeśli zauważymy osobę montującą coś przy bankomacie i będziemy mieli wątpliwość, czy jest ona pracownikiem banku, powinniśmy powiadomić o tym bank.

"Zawsze powinniśmy zasłaniać ręką panel"

- Zawsze powinniśmy zasłaniać ręką panel podczas wpisywania PIN-u - dodał Zbigniew Roman. Co jeszcze możemy zrobić? Prawnik radził, aby "zlikwidować opłaty zagraniczne, jeśli nie jesteśmy za granicą, ustawić małe limity wypłat i pobierać z banku informację o każdej wypłacie".

Co zrobić, gdy doszło do kradzieży? - Ważne jest zastrzeżenie karty, poinformowanie banku oraz organów ścigania - wyliczał prawnik. Dobrze jest też skontaktować się z adwokatem.

- Organy ścigania kwalifikują ten czyn jako podrabianie i przerabianie innych środków pieniężnych - poinformował Roman. - Grozi za to od 5 do 25 lat pozbawienia wolności - dodał.

Jak odzyskać pieniądze?

- Banki powinny oddawać całość kwoty skradzionej w wyniku skimmingu w ciągu 90 dni - mówił prawnik. Jednak jak wytłumaczył, bank może odmówić wypłacenia części pieniędzy, albo całej kwoty, gdy uzna, że okradziona osoba nie zachowała odpowiedniej ostrożności podczas korzystania z bankomatu i karty płatniczej. Wtedy pieniądze odzyskamy jeśli policji ustali i schwyta sprawców.

- Bank może od nas wymagać przedstawienia powiadomienia o popełnieniu przestępstwa złożonego na policji oraz wyjaśnienia okoliczności, w jakich mogło dojść do skimmingu - podkreślił.

CZYTAJ TEŻ NA KONTAKCIE24

gk//tka

Pozostałe wiadomości

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl