Audyt rowerowy Warszawy: 35 lat nadrabiania zaległości

Mapa stołecznych ścieżek rowerowychZTM

O tym, że warszawskie ścieżki rowerowe są słabe, wiedzieli wszyscy, oprócz urzędników. Na ich zlecenie powstał jednak dokument, który to potwierdza. Audyt infrastruktury rowerowej nie pozostawia złudzeń: przy obecnym tempie inwestycji potrzeba 35 lat, by nadrobić zaległości.

Latarnie na środku ścieżki, schody na jej końcu, wybrakowana sieć zaniedbanych dróg, pobudowanych bez sensu - o tym, że tak wyglądają warszawskie szlaki rowerowe wie każdy, kto z nich czasem korzysta.

By wiedza ta dotarła do urzędów, potrzebny był jednak oficjalny dokument. Na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego przygotowało go stowarzyszenie Zielone Mazowsze, które od lat konsekwentnie piętnuje niedoróbki rowerowych inwestycji.

Będzie dobrze... w 2020 roku?

W Warszawie jest 325 kilometrów infrastruktury rowerowej, czyli zaledwie o 50 km więcej niż w 2010 roku.

- Do tej pory powstawała w ramach infrastruktury drogowej, przy okazji remontów. Teraz ścieżki budujemy oddzielnie, jak choćby przy ul. Jagiellońskiej czy Radzymińskiej - zwraca uwagę Łukasz Puchalski pełnomocnik miasta do spraw komunikacji rowerowej. I przekonuje, że do 2020 roku - o ile będą pieniądze z Unii Europejskiej - infrastruktura rowerowa będzie przyjazna dla rowerzystów.

Ścieżki z ocenami

Jakie są główne bolączki stołecznych rowerzystów?

Zielone Mazowsze rozlicza "Strategię zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do 2015 roku i na lata kolejne", przyjętą przez Radę Miasta w lipcu 2009 r. Dokument ten wskazywał 5 najważniejszych zasad rozwoju ścieżek: spójność, bezpośredniość, wygoda, bezpieczeństwo oraz atrakcyjność.

Zielone Mazowsze twierdzi, że cele te nie są realizowane na wystarczającym poziomie. Z 402 odcinków tras rowerowych, za doskonałe uznano tylko 7. Ocenę bardzo dobrą dostało 112 tras, a notę dobrą 143. Dostatecznie oceniono 90 tras, a miernie 19.

Aż 31 tras dostało ocenę najniższą, czyli niedostateczną.

1. SPÓJNOŚĆ

- Warszawskie ścieżki rowerowe nie są spójne. Jest to główna wada systemu. Dużą część tras stanowią odrębne, niepowiązane ze sobą lub krótkie drogi rowerowe, co bardzo utrudnia poruszanie się po mieście – to główne wnioski z audytu.

Widać to wyraźnie na mapie przygotowanej przez Zielone Mazowsze. Ścieżki znikają w centrum Warszawy, Śródmieście jest białą plamą. A to bardzo utrudnia komunikację między dzielnicami.

- Od 2009 roku nie widać znacznej poprawy w tym zakresie – komentują autorzy raportu.

- Tego nie da się poprawić z dnia na dzień. Są takie miejsca jak most Poniatowskiego czy Aleje Jerozolimskie, gdzie nie ma dobrego rozwiązania. Potrzebny jest kompromis z kierowcami. Jednak dynamika rozwoju jest spora, infrastruktury rowerowej jest na tyle dużo, że teraz możemy pracować nad jej spójnością. Pomoże w tym rewitalizacja ul. Świętokrzyskiej, wprowadzenie stref Tempo30, ścieżka w al. Wojska Polskiego czy kontrapas na ul. Marszałkowskiej - mówi Puchalski i zapewnia, że kolejne projekty poprawią spójność.

2. BEZPOŚREDNIOŚĆ

Trasy rowerowe zmuszają do nadkładania drogi. Są poprowadzone tak, że rowerzyści muszą często zmieniać stronę ulicy. W ocenie Zielonego Mazowsza w tej kwestii również nie widać znaczącej poprawy.

- Warszawa jest takim miastem, że w wielu miejscach trzeba przejść "ulica po ulicy" i na każdej potrzebne jest inne rozwiązanie, a i tak najtrudniejszy jest kompromis między rowerzystami, kierowcami i pieszymi - mówi Puchalski.

3. WYGODA

Twórcy audytu dowodzą, że ścieżki rowerowe traktowane są "po macoszemu". Trasy nie są okresowo kontrolowane, dlatego mają niekompletne oznakowanie, często źle zamontowane są znaki. Przytrafia się wybrakowana kostka brukowa. Zarząd Oczyszczania Miasta nie oczyszcza ścieżek z trawy, a konary drzew często utrudniają jazdę.

Niesatysfakcjonująca jest również stosunkowo nowa nawierzchnia asfaltowa na moście Północnym. "Zielone Mazowsze" wytyka, że inwestorzy nie nadzorują prac wykonawców, przez to narażają miasto na dodatkowe remonty w przyszłości.

- Dla nas najważniejsza część audytu to nagrania video, dzięki którym możemy ocenić, które ścieżki potrzebują natychmiastowego remontu. Tak jest np. na ul. Banacha i tam przeprowadzony będzie remont - mówi Puchalski.

4. BEZPIECZEŃSTWO i ATRAKCYJNOŚĆ

ZM twierdzi, że przy budowie ścieżek nie eliminuje się zbędnych punktów kolizyjnych z ruchem pieszym i samochodami. Podobnie jest z atrakcyjnością. Twórcy audytu uważają, że nie powstaje system "czytelny dla użytkownika, dobrze powiązany z funkcjami miasta i odpowiadający potrzebom użytkowników".

Najbardziej pesymistycznym wnioskiem jest stwierdzenie, że przy obecnym tempie budowy infrastruktury rowerowej Warszawa spełni cele "Strategii" dopiero za 35 lat.

Łukasz Puchalski jednak uspokaja. - Infrastruktura rowerowa to nie tylko ścieżki. To także segregowanie ruchu, wprowadzanie strefy Tempo30. Trudno wszystkich zadowolić, ale myślę, że do 2020 po Warszawie będzie się wygodnie jeździć rowerami - mówi rzecznik.

CZYTAJ AUDYT ZIELONEGO MAZOWSZA.

O planach budowy nowych ścieżek mówi Łukasz Puchalski:

Mówi Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej
Mówi Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowejMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

lata/roody

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24