Audyt rowerowy Warszawy: 35 lat nadrabiania zaległości

Mapa stołecznych ścieżek rowerowychZTM

O tym, że warszawskie ścieżki rowerowe są słabe, wiedzieli wszyscy, oprócz urzędników. Na ich zlecenie powstał jednak dokument, który to potwierdza. Audyt infrastruktury rowerowej nie pozostawia złudzeń: przy obecnym tempie inwestycji potrzeba 35 lat, by nadrobić zaległości.

Latarnie na środku ścieżki, schody na jej końcu, wybrakowana sieć zaniedbanych dróg, pobudowanych bez sensu - o tym, że tak wyglądają warszawskie szlaki rowerowe wie każdy, kto z nich czasem korzysta.

By wiedza ta dotarła do urzędów, potrzebny był jednak oficjalny dokument. Na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego przygotowało go stowarzyszenie Zielone Mazowsze, które od lat konsekwentnie piętnuje niedoróbki rowerowych inwestycji.

Będzie dobrze... w 2020 roku?

W Warszawie jest 325 kilometrów infrastruktury rowerowej, czyli zaledwie o 50 km więcej niż w 2010 roku.

- Do tej pory powstawała w ramach infrastruktury drogowej, przy okazji remontów. Teraz ścieżki budujemy oddzielnie, jak choćby przy ul. Jagiellońskiej czy Radzymińskiej - zwraca uwagę Łukasz Puchalski pełnomocnik miasta do spraw komunikacji rowerowej. I przekonuje, że do 2020 roku - o ile będą pieniądze z Unii Europejskiej - infrastruktura rowerowa będzie przyjazna dla rowerzystów.

Ścieżki z ocenami

Jakie są główne bolączki stołecznych rowerzystów?

Zielone Mazowsze rozlicza "Strategię zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do 2015 roku i na lata kolejne", przyjętą przez Radę Miasta w lipcu 2009 r. Dokument ten wskazywał 5 najważniejszych zasad rozwoju ścieżek: spójność, bezpośredniość, wygoda, bezpieczeństwo oraz atrakcyjność.

Zielone Mazowsze twierdzi, że cele te nie są realizowane na wystarczającym poziomie. Z 402 odcinków tras rowerowych, za doskonałe uznano tylko 7. Ocenę bardzo dobrą dostało 112 tras, a notę dobrą 143. Dostatecznie oceniono 90 tras, a miernie 19.

Aż 31 tras dostało ocenę najniższą, czyli niedostateczną.

1. SPÓJNOŚĆ

- Warszawskie ścieżki rowerowe nie są spójne. Jest to główna wada systemu. Dużą część tras stanowią odrębne, niepowiązane ze sobą lub krótkie drogi rowerowe, co bardzo utrudnia poruszanie się po mieście – to główne wnioski z audytu.

Widać to wyraźnie na mapie przygotowanej przez Zielone Mazowsze. Ścieżki znikają w centrum Warszawy, Śródmieście jest białą plamą. A to bardzo utrudnia komunikację między dzielnicami.

- Od 2009 roku nie widać znacznej poprawy w tym zakresie – komentują autorzy raportu.

- Tego nie da się poprawić z dnia na dzień. Są takie miejsca jak most Poniatowskiego czy Aleje Jerozolimskie, gdzie nie ma dobrego rozwiązania. Potrzebny jest kompromis z kierowcami. Jednak dynamika rozwoju jest spora, infrastruktury rowerowej jest na tyle dużo, że teraz możemy pracować nad jej spójnością. Pomoże w tym rewitalizacja ul. Świętokrzyskiej, wprowadzenie stref Tempo30, ścieżka w al. Wojska Polskiego czy kontrapas na ul. Marszałkowskiej - mówi Puchalski i zapewnia, że kolejne projekty poprawią spójność.

2. BEZPOŚREDNIOŚĆ

Trasy rowerowe zmuszają do nadkładania drogi. Są poprowadzone tak, że rowerzyści muszą często zmieniać stronę ulicy. W ocenie Zielonego Mazowsza w tej kwestii również nie widać znaczącej poprawy.

- Warszawa jest takim miastem, że w wielu miejscach trzeba przejść "ulica po ulicy" i na każdej potrzebne jest inne rozwiązanie, a i tak najtrudniejszy jest kompromis między rowerzystami, kierowcami i pieszymi - mówi Puchalski.

3. WYGODA

Twórcy audytu dowodzą, że ścieżki rowerowe traktowane są "po macoszemu". Trasy nie są okresowo kontrolowane, dlatego mają niekompletne oznakowanie, często źle zamontowane są znaki. Przytrafia się wybrakowana kostka brukowa. Zarząd Oczyszczania Miasta nie oczyszcza ścieżek z trawy, a konary drzew często utrudniają jazdę.

Niesatysfakcjonująca jest również stosunkowo nowa nawierzchnia asfaltowa na moście Północnym. "Zielone Mazowsze" wytyka, że inwestorzy nie nadzorują prac wykonawców, przez to narażają miasto na dodatkowe remonty w przyszłości.

- Dla nas najważniejsza część audytu to nagrania video, dzięki którym możemy ocenić, które ścieżki potrzebują natychmiastowego remontu. Tak jest np. na ul. Banacha i tam przeprowadzony będzie remont - mówi Puchalski.

4. BEZPIECZEŃSTWO i ATRAKCYJNOŚĆ

ZM twierdzi, że przy budowie ścieżek nie eliminuje się zbędnych punktów kolizyjnych z ruchem pieszym i samochodami. Podobnie jest z atrakcyjnością. Twórcy audytu uważają, że nie powstaje system "czytelny dla użytkownika, dobrze powiązany z funkcjami miasta i odpowiadający potrzebom użytkowników".

Najbardziej pesymistycznym wnioskiem jest stwierdzenie, że przy obecnym tempie budowy infrastruktury rowerowej Warszawa spełni cele "Strategii" dopiero za 35 lat.

Łukasz Puchalski jednak uspokaja. - Infrastruktura rowerowa to nie tylko ścieżki. To także segregowanie ruchu, wprowadzanie strefy Tempo30. Trudno wszystkich zadowolić, ale myślę, że do 2020 po Warszawie będzie się wygodnie jeździć rowerami - mówi rzecznik.

CZYTAJ AUDYT ZIELONEGO MAZOWSZA.

O planach budowy nowych ścieżek mówi Łukasz Puchalski:

Mówi Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej
Mówi Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowejMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

lata/roody

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych,

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu 9-10 listopada pociągi WKD będą jeździć po obu torach na odcinku Warszawa Reduta Ordona - Warszawa Śródmieście. Na razie nie zmieni się jednak rozkład jazdy.

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

Źródło:
PAP

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl