Władze stolicy wprowadziły w czwartek darmowe przejazdy komunikację miejską, apelowały też do mieszkańców o pozostanie w domach ze względu na prognozowany smog. Tym razem jednak szkodliwy pył w powietrzu utrzymywał się na poziomie umiarkowanym.
- WIOŚ prognozował, że jakoś powietrza znacznie się pogorszy, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie darmowej komunikacji. Będziemy to robić za każdym razem, kiedy prognozy będą alarmujące - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. - Jeżeli jakoś powietrza będzie zła, ale nie aż tak bardzo jak to miało być w czwartek wieczorem, będziemy myć częściej ulice - zapowiada rzecznik.
Duży problem
Zgodnie z prognozą zamieszczoną w środę na stronie WIOŚ, poziom szkodliwych pyłów około godz. 19-20 miał przekraczać 200 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). To duże przekroczenie. Dla porównania norma umiarkowana wynosi od 60 do 100 µg/m3.
Tak jednak nie było. O godz. 20 według danych WIOŚ zarejestrowanych przez stację ulokowaną w centrum, poziom pyłów wynosił 80 µg/m3. We wtorek ten sam wskaźnik około godz. 12 w południe pokazywał PM 10 na poziomie 453 µg/m3.
24 listopada PM10 również przekroczył 80 µg/m3. Opisywaliśmy tę sytuację na tvnwarszawa.pl. Reakcji władz miasta jednak nie było, a inspektorka WIOŚ w rozmowie z naszym portalem przekonywała, że sytuacja nie jest taka zła, bo "średnia dobowa nie została przekroczona".
Bez "Armagedonu"
Przedstawiciel WIOŚ-u Tomasz Klech powiedział w czwartek przed południem, że w stolicy bywała już dużo gorsza jakość powietrza. Dodał, że wieczorem nie spodziewano się "Armagedonu".
- Gdyby miał być "Armagedon", to my, jako WIOŚ, wydalibyśmy komunikat informujący o ryzyku przekroczenia poziomów alarmowych. Takiego komunikatu nie wydajemy, bo aż tak źle nie będzie - uspokajał.
"Wprowadzony przez miasto dzień darmowej komunikacji jest inicjatywą własną samorządu. Jakość powietrza zarówno w Warszawie, jak i innych częściach województwa nie jest rekordowo zła" - napisano w komunikacie.
Mieszanina szkodliwych cząstek
Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu. Jak czytamy na stronie WIOŚ, może zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany.
W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzanego na powietrzu.
CZYTAJ WIĘCEJ O ZANIECZYSZCZENIU POWIETRZA W WARSZAWIE
Pogoda po stronie smogu
KZ/EC