Wojewódzki konserwator zdecydował o wpisaniu do rejestru zabytków historycznej zabudowy Saskiej Kępy. Chodzi o kilkadziesiąt budynków powstałych do 1939 roku. - O objęcie ich ochroną apelowali sami mieszkańcy i członkowie saskich stowarzyszeń - podkreśla konserwator.
Chodzi głównie o budynki na obszarze ograniczonym Wałem Miedzeszyńskim, al. Waszyngtona, Saską, Zwycięzców, pl. Przymierza, Brukselska i Ateńską.
- Ta część zabudowy Saskiej Kępy powstała w latach 1925 – 1939. Została wpisana do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości historyczne, artystyczne i naukowe – tłumaczy Rafał Nadolny, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.
Jak zaznacza, 42 spośród budynków na Saskiej Kępie zostało wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego już w końcu lat siedemdziesiątych minionego wieku.
- Sam układ urbanistyczny Saskiej Kępy jest także chroniony już od lat, jednak teraz chodziło o wpisanie do rejestru kolejnych, wskazanych budynków. Niektóre z nich znajdują się poza obszarem chronionym - wyjaśnia Nadolny.
Jak dodaje, z wnioskiem w tej sprawie wystąpili miejscy aktywiści. - Postępowanie prowadzone było na wniosek mieszkańców i stowarzyszeń działających na Saskiej Kępie - zaznacza konserwator.
Wpis do rejestru umożliwi konserwatorowi ochronę jej historycznego charakteru. - W obecnych czasach budynki są narażone na przebudowy czy remonty, które mogą np. zupełnie zmienić historyczną elewację. Dzięki wpisowi, wszystkie tego typu prace będą musiały być przeprowadzane pod nadzorem konserwatora - tłumaczy nasz rozmówca.
Perełki architektoniczne Saskiej Kępy
Elitarna część miasta
Bliskość centrum, dobra komunikacja z nowo wybudowany most Poniatowskiego, a jednocześnie odcięcie od męczącego miejskiego zgiełku – te zalety sprawiły, że w XX-leciu międzywojennym Saska Kępa stała się jednym z najbardziej elitarnych części miasta. Do Warszawy przyłączona została w 1916 roku.
Lata 20. i 30. To prawdziwy rozkwit tej części miasta. Powstały wtedy wille i jednorodzinne budynki, które stały się saską wizytówką. Wśród nich jest m.in. Kolonia Łaskiego, czyli najstarsze saskie osiedle domów wybudowane w 1926 roku w obrębie ul. Katowickiej, Obrońców i Dąbrowieckiej. Innym ważnym obiektem, który znalazł się teraz na obszarze ochrony konserwatorskiej, jest Kolonia Bułanowa, powstająca od około 1928 roku, skupiona przy ulicach Zwycięzców, Krynicznej i Genewskiej.
To jednak nie jedyne perełki architektoniczne tej części Saskiej Kępy. Należą do nich trójsegmentowy dom rodziny Lachertów przy Katowickiej 9/11/11A czy willa pary architektów Jadwigi Dobrzyńskiej i Józefa Łobody przy ul. Estońskiej 6, przekształcona w późniejszych latach.
Wyjątkowy klimat Saskiej Kępy uchwycili m.in. warszawscy gimnazjaliści, którzy nakręcili filmik promujący swoją dzielnicę:
Film o Saskiej Kępie
jk