Apel smoleński na rocznicę Powstania? "Nie łączyć z wypadkiem lotniczym"

 Apel Poległych bez nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej
Apel Poległych bez nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej
TVN24
Apel Poległych bez nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej TVN24

- Powstańcy cenią wkład Lecha Kaczyńskiego w budowę muzeum, ale oczekują, by podczas apelu poległych hołd oddano tylko tym, którzy zginęli w zagładzie miasta - tłumaczył w studiu TVN24 Jarosław Jóźwiak.

Wiceprezydent Warszawy jest członkiem Rady Muzeum Powstania Warszawskiego, która kilka dni temu zaapelowała do Ministerstwa Obrony Narodowej, by w czasie tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Apel Poległych był odczytywany "po staremu", a więc bez nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej.

Nie chcą powtórki z Poznania

To pokłosie decyzji Antoniego Macierewicza. Minister obrony narodowej zdecydował, że każda uroczystość z udziałem wojska, na której czytany jest apel poległych, ma być uzupełniona o te właśnie nazwiska. Do żenującego sporu o treść apelu i przebieg uroczystości doszło w Poznaniu. Prezydent miasta nie zgodził się na odczytanie nazwisk ofiar katastrofy podczas apelu w czasie uroczystości 60. rocznicy Czerwca 1956. Minister zagroził z kolei, że nie będzie honorowej asysty wojska. Ostatecznie do odczytania nazwisk ofiar z 10 kwietnia doszło, ale na uroczystościach, których organizatorem był Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Dla powstańców warszawskich rocznicowe uroczystości są świętością. - To jest dla wszystkich ważny dzień. To nawet nie trzeba rozmawiać, wystarczy być i widzieć te twarze - podkreśla Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, która o zamieszaniu wokół apelu rozmawiała z Pauliną Chacińską, reporterką "Polska i Świat".

Treść czytanego co roku apelu poległych nie zmieniła się od ćwierćwiecza. Powstańcy chcą, by tak zostało, pomimo wytycznych Macierewicza. - Jeżeli ludzie giną w tej walce z myślą o tym, że to jest dla naszego kraju, nie można tego łączyć z grupą ludzi, która zginęła w wypadku lotniczym - tłumaczy Jędrzejewska.

"Za duża presja"

Związek wysłał w tej sprawie pismo do MON. Odpowiedzi nie otrzymał, stąd uchwała Rady Muzeum Powstania Warszawskiego, podjęta na wniosek powstańców. Czy odniesie skutek? Nie zanosi się na to - Prawo i Sprawiedliwość uchwałę bagatelizuje. Ryszard Czarnecki podważa jej wiarygodność, wskazując, że w radzie - oprócz powstańców, muzealników i historyków - zasiadają politycy.

- Podpisała się pod tym pani Malinowska-Grupińska, bardzo aktywna działaczka na szczeblu warszawskiej Platformy Obywatelskiej - zwraca uwagę.

Na pytania dziennikarki TVN24 MON także nie odpowiedziało. Rozmawiać o dokumencie nie chciało też kilkunastu radnych PiS. Jeden z nich umówił się na spotkanie, po czym je odwołał. Tłumaczył się SMS-em. "Chyba jednak zbyt duża presja. Dziękuję. Przepraszam za zawracanie głowy" - napisał.

Co więcej, MON nie odpowiedziało też na pytanie warszawskiego ratusza o to, czy uroczystości w ogóle będą miały wojskową asystę, jak zawsze. - Nie mamy odpowiedzi ani w kontekście apelu, ani potwierdzenia udziału wojska - mówi Jarosław Jóźwiak

W studiu "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 tłumaczył, że kombatanci zwrócili się do MON z prośbą o przekazanie treści apelu poległych. Chcieli sprawdzić, czy żadne oddziały powstańcze ani dowódcy nie zostali pominięci.

- Oni bardzo cenią wkład Lecha Kaczyńskiego w powstanie muzeum i przypomnienie o Powstaniu Warszawskim, ale jednocześnie oczekują, aby podczas apelu poległych hołd oddano tylko tym, którzy zginęli w zagładzie miasta - tłumaczył wiceprezydent.

I podkreślił, że ma nadzieję, że minister obrony uwzględni głos tych, którzy 1 sierpnia są najważniejsi. - Niektórzy politycy przekonują, że uchwała rady to głos polityków. Tak nie jest. To jest przede wszystkim głos kombatantów - dodał.

Skład Rady Muzeum Powstania Warszawskiego: Ewa Malinowska-Grupińska - przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Edmund Baranowski - zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Ligia Krajewska - działaczka samorządowa i społeczna, była wiceprzewodnicząca Rady m. st. Warszawy. Grzegorz Nowik - redaktor naczelny "Przeglądu Historyczno-Wojskowego" Renata Wiśniewska - dyrektor Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy Halina Jędrzejewska - zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawy Wojciech Barański - członek Związku Powstańców Warszawy Joanna Mytkowska - dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andrzej Paczkowski - historyk, Członek Kolegium IPN Maria Poprzęcka - prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki Stanisław Krakowski - prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Piotr Jakubowski - dyrektor Domu Spotkań z Historią Agnieszka Morawińska - dyrektor Muzeum Narodowego Jarosław Jóźwiak - zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy

Wiceprezydent o apelu smoleńskim
Wiceprezydent o apelu smoleńskimTVN24

Paulina Chacińska, TVN24/kw/r

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl