"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24
Dr Majewska: każda rocznica wybuchu w getcie warszawskim jest ważna
Dr Majewska: każda rocznica wybuchu w getcie warszawskim jest ważnaTVN24
wideo 2/4
"Każda rocznica wybuchu w getcie warszawskim jest ważna"TVN24

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

Majewska przypomniała, że w Polsce przed drugą wojną światową mieszkały trzy miliony Żydów. Zmieniła to nie tylko wojna, ale także zagłada, a po jej zakończeniu szerzący się antysemityzm. Przypomniała, że ci, którzy przeżyli często decydowali się osiadać w innych krajach: Stanach Zjednoczonych, Szwecji, ale też w wielu innych państwach.

Historia żydowska coraz mocniej obecna w przestrzeni miasta

Jak ocenia wiedzę młodzieży o powstaniu w getcie warszawskim? Dr Majewska mówiła, że zależy, czy mowa o warszawiakach, czy o młodych ludziach z innych miast. - W Warszawie dzięki programom edukacyjnym i przez ŻIH i i przez POLIN ta świadomość jest coraz większa. Jest możliwość zwiedzania wystaw, lekcji muzealnych. Również historia żydowska jest coraz bardziej, coraz mocniej obecna w przestrzeni miasta - oceniła.

Jak dodała, różne badania prowadzone na młodzieży szkolnej pokazują ich często niski poziom zainteresowania historią. - 80 lat temu to jest dla nich bardzo, bardzo dawno. Oni są skupieni na tym, co "dziś i teraz" i to ich bardziej interesuje - stwierdziła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ślady ognia po wybuchu Wielkiej Synagogi

Majewska powiedziała też, że jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest właśnie Żydowski Instytut Historyczny, w którego holu na podłodze "są dziwne plamy". - Na początku nie wiadomo, co to jest, ale to są właśnie ślady ognia po tym, kiedy Wielka Synagoga, która sąsiadowała z budynkiem obecnego ŻIH-u, została wysadzona 16 maja 1943 roku i spłonęła. To również część naszego budynku zajęła się ogniem. Budynek przetrwał, ale właśnie na posadzce jest ten żywy dowód tego, co tam się działo - przypomniała.

Czy powstanie w getcie skrywa jeszcze jakieś tajemnice? - Cały czas są pytania, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Przede wszystkim, jeśli chodzi o liczby. Nie do końca cały czas wiemy, ile osób, ile bojowców brało udział w powstaniu, ile było ludności cywilnej. Te szacunki, którymi dysponujemy, to są tylko dane pochodzące z Raportu Stroopa. To dane niemieckie, które mogą być zawyżone, mogą być niedoszacowane. Cały czas nie wiemy, co, kto i ile ciał leży w bunkrze na Miłej 18. To jest to miejsce, gdzie znajdowała się Komendatura Żydowskiej Organizacji Bojowej odkryta 8 maja. Część ludności cywilnej, która tam była, wyszła. Natomiast część popełniła samobójstwo - przypomniała badaczka.

Prawo żydowskie zabranie ekshumacji

Jak dodała, nigdy nie było tam przeprowadzanej ekshumacji, bo tego zabrania prawo żydowskie. Według tradycji żydowskiej zmarłym nie wolno przeszkadzać. - Nie wolno prowadzić żadnych prac ekshumacyjnych - zaznaczyła.

Dlaczego bojowcy zdecydowali się na walkę z armią, z którą nie mieli szans? - Kiedy myślę o 19 kwietnia, to myślę o przede wszystkim o tym, że oni chcieli się obronić. Kiedy Niemcy weszli o 6 rano, bojowcy już dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani na to, że będzie kolejna akcja likwidacyjna - stwierdziła dr Majewska.

Jej zdaniem, w getcie zdawano sobie sprawę, że będą kolejne deportacje do Treblinki, do obozu śmierci. - Po prostu chcieli się obronić, chcieli obronić ludność cywilną. I to całe wydarzenie przekształciło się oczywiście w powstanie - oceniła.

Autorka/Autor:katke/PKoz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24