70. rocznica powstania w getcie warszawskim


Uroczystościami pod Pomnikiem Bohaterów Getta - z udziałem prezydentów Polski i Izraela - oraz akcją społeczną "Żonkile" stolica uczci pamięć żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 r. rozpoczęli powstanie w getcie. W tym roku mija 70 lat od tych wydarzeń.

Konferencja prasowa poświęcona obchodom 70. rocznicy żydowskiego powstania w getcie odbyła się w piątek w stołecznym Ratuszu.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że stolica pragnie uczcić heroiczny wysiłek kilkuset żydowskich bojowników sprzed 70 lat, którzy podjęli "desperacką walkę w obronie życia, godności i honoru".

"Przed wojną Żydzi stanowili prawie 1/3 mieszkańców"

Jak przypomniała, po powstaniu w getcie Niemcy dopełnili dzieła zagłady żydowskiej Warszawy, zrównując z ziemią getto. Historia stolicy - tłumaczyła - jest ściśle związana z ludnością żydowską. - Przed wojną Żydzi stanowili prawie trzecią część wszystkich mieszkańców naszego miasta - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

W przeddzień rocznicy wybuchu walk w getcie, 18 kwietnia, w Teatrze Wielkim odbędzie się koncert w wykonaniu Filharmonii Izraelskiej; pomysłodawczynią koncertu jest Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom.

Rocznica powstania w getcie

Główne uroczystości ku czci żydowskich powstańców zaplanowano na następny dzień, przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Wezmą w nich udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Izraela Szymon Peres. Obecni będą także posłowie, senatorowie; do udziału w uroczystościach zaproszono ponadto ok. 30 burmistrzów europejskich miast. Gościem specjalnym ma być Symcha Ratajzer-Rotem, znany jako Kazik Ratajzer, jeden z ostatnich ocalałych uczestników powstania.

Uroczystości rozpocznie dźwięk syren alarmowych oraz bicie kościelnych dzwonów. Po apelu pamięci, złożeniu wieńców oraz modlitwie ekumenicznej w intencji poległych w walce Żydów, zgromadzeni przejdą pod pomnik Umschlagplatz. Stoi on w miejscu, z którego Niemcy wysyłali transporty Żydów do obozu zagłady w Treblince.

Obchody 70. rocznicy powstania w getcie zbiegną się z inauguracją działalności przez stołeczne Muzeum Historii Żydów Polskich. W celu upamiętnienia żydowskiego zrywu wolnościowego, muzeum przygotowało ok. 30 projektów edukacyjno-kulturalnych. Przewidziano m.in. projekcję filmu Agnieszki Arnold "Kazik Niepokonany" opowiadający o losach Kazika Ratajzera, międzynarodową debatę poświęconą ludziom, którzych życie było świadectwem walki o prawdę nt. Holokaustu - Jana Karskiego, Emanuela Ringelbluma i Rafała Lemkina. Zaplanowano także koncert poświęcony pamięci Marka Edelmana, a także wycieczkę rowerową po miejscach związanych z gettem, warsztaty i konkursy dla młodzieży oraz spektakle teatralne.

Stołeczne uroczystości ku czci żydowskich powstańcach zakończy 16 maja - w dniu zdławienia przez Niemców oporu Żydów - koncert warszawskich solistów Concerto Avenna pod batutą Jerzego Maksymiuka. Wykonana zostanie kompozycja "Lament serca" - utwór poświęcony wszystkim Żydom zamordowanym przez nazistów.

Specjalny portal

W przygotowaniach do obchodów bierze udział także Dom Spotkań z Historią, który uruchomił stronę internetową www.getto.waw.pl. Na bieżąco publikowane są na niej aktualności dotyczące uroczystości rocznicowych, wydarzeń im towarzyszących, a także kalendarium getta warszawskiego.

Strona działa w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim.

Akcja "Żonkile"

Pamięć o bohaterskiej walce żydowskich bojowników z Niemcami ma podtrzymać także akcja społeczna "Żonkile", przygotowana przez MHŻP wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dorota Keller-Zalewska, zastępca dyrektora MHŻP, zaapelowała w piątek do mieszkańców stolicy o przypinanie do ubrań żółtych papierowych żonkili, które będą rozdawane przez wolontariuszy. Jak przypomniała, jeden z dowódców powstania Marek Edelman zawsze w rocznicę zrywu składał przed Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żonkili - kwiatów symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję.

Częścią akcji jest także sadzenie żonkili w różnych miejscach stolicy.

Tragiczny miesiąc

19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta.

Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia dowodzący akcją gen. Juergen Stroop ogłosił koniec pacyfikacji i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

PAP/mz

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl