652 razy na czerwonym. Będzie więcej kamer i radarów

Na Dźwigowej zarejestrowano ponad 600 wykroczeń w niecały miesiącTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

652 kierowców w ciągu niecałego miesiąca i to tylko na jednym skrzyżowaniu - to bilans pracy kamer, które u zbiegu Dźwigowej i Globusowej wyłapują przejeżdżających na czerwonym świetle. Straż miejska zapowiada, że kontroli w mieście będzie więcej. Wytypowała już 11 miejsc.

652 kierowców w ciągu niecałego miesiąca i to tylko na jednym skrzyżowaniu - to bilans pracy kamer, które u zbiegu Dźwigowej i Globusowej wyłapują przejeżdżających na czerwonym świetle. Straż miejska zapowiada montaż kolejnych zestawów.

System działa na skrzyżowaniu od połowy kwietnia. To sprzężone z sygnalizacją świetlną kamery, które rejestrują wjazd na czerwonym świetle. Efekty?

- Od chwili uruchomienia urządzenia zarejestrowano 652 sprawy związane z niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej – informuje Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Choć zaznacza, że na ogólne wnioski na temat systemu jest za wcześnie, to podkreśla, że już zmieniają się nawyki kierowców w tym miejscu.

- W pierwszych dniach kontroli rejestrowano około 40 spraw dziennie, a w ostatnich już tylko 10, a więc spadek jest czterokrotny. W naszej ocenie zmiana powinna wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa - dodaje.

Urządzenia zamontowano w ramach pilotażu. Na razie nie wiadomo, czy pojawią się na innych skrzyżowaniach. - Decyzja nie została jeszcze podjęta -  mówi rzeczniczka straży.

Stolica fotoradarów

W Warszawie już teraz działa rozbudowany system kontroli kierowców. - Z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących prowadzimy kontrolę w 20 lokalizacjach, w tym na czterech kontrolę mieszaną, czyli prędkość i wjazd na czerwonym świetle. Na trzech skrzyżowaniach kontrolowany jest tylko wjazd na czerwonym świetle – wylicza Niżniak.

W sumie to 23 stacjonarne fotoradary. Do tego trzeba doliczyć kontrole mobilne czyli radiowozy straży miejskiej z fotoradarami. Na takie kontrole kierowcy mogą się natknąć na 42 odcinkach stołecznych dróg.

Straż korzysta też z kontroli kaskadowych. - Prowadzone są na dłuższych odcinkach, gdzie znajdują się oznakowane miejsca do ich prowadzenia. Te warunki są spełnione m.in. w al. Wilanowskiej, al. Krakowskiej, na ul. Puławskiej, Modlińskiej, Mrówczej, Połczyńskiej i Powsińskiej a także na Wybrzeżu Kościuszkowskim i w al. KEN. Celem jest ograniczenie przypadków "złudnego" stosowania się przez kierujących do przepisów – wyjaśnia rzeczniczka straży miejskiej.

Ile to kosztuje?

Nie wiadomo natomiast, ile zarobił w tym roku tak potężny system kontroli. Jeden z opozycyjnych radnych zapytał ostatnio prezydent Warszawy, ile mandatów karnych nałożyła straż miejska w pierwszym kwartale tego roku. W Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak poinformował, że strażnicy nałożyli 51 149 mandatów karnych na łączną kwotę prawie 9 mln złotych.

Zapytaliśmy, ile z tego "zarobiły" fotoradary. - Nie prowadzimy takich analiz, gdyż liczba mandatów nie jest celem kontroli - odpowiada Monika Niżniak.

Ale dodaje, że dzięki fotoradarom jest bezpieczniej. Na dowód przytacza statystki. - Liczba zarejestrowanych spraw spadła o 25,9 proc. w pierwszym kwartale 2015 roku, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym - wylicza.

- W zeszłym roku, z wykorzystaniem wszystkich urządzeń – stacjonarnych i mobilnych – zarejestrowano ok. 140 tysięcy spraw. 85 tysięcy sprawców wykroczeń ukarano mandatami na łączną na kwotę 27 mln złotych.

Będzie więcej kontroli

Jest niemal pewne, że w stolicy urządzeń rejestrujących wykroczenia będzie więcej. - Priorytetem jest objęcie kolejnych miejsc kontrolami pod kątem niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Z danych policji wynika, że wjazd na czerwonym świetle jest jedną z pięciu najczęstszych przyczyn wypadków w Warszawie – zauważa rzeczniczka.

Na razie wytypowano 11 niebezpiecznych skrzyżowań:

Powstańców Śląskich z Maczka,

Marszałkowska z Królewską,

Szyszkowa z Rebusową,

Wawelska z Marii Skłodowskiej–Curie (według ZDM to najniebezpieczniejsze skrzyżowanie w Warszawie w ubiegłym roku),

Kondratowicza z św. Wincentego,

Wał Miedzeszyński z Fieldorfa,

Broniewskiego z Krasińskiego,

Jana Pawła II z Anielewicza,

Jana Pawła II  z Grzybowską,

al. Krakowska z Mineralną,

Stalowa ze Szwedzką.

Nie wiadomo, kiedy pojawią się na nich urządzenia.

W tych miejscach mogą stanąć fotoradarytvnwarszawa.pl

Jakub Baliński

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl